Etnológ PETER KOČAN pracuje v Šarišskom múzeu v Bardejove. Venuje sa materiálnej kultúre, hrnčiarstvu a tradičnému staviteľstvu, na čiastočný úväzok pôsobí ako správca skanzenu. Zaujala ho však tiež ľúbostná mágia v našich ľudových tradíciách.
Aj keď osobne terénne výskumy v tejto oblasti nerobil, naštudoval si veľké množstvo materiálov od kolegov etnografov a stal sa popularizátorom tejto témy na východe Slovenska. Vďačné publikum našiel nedávno aj v sninskom kaštieli.
V rozhovore sa dočítate:
- aké bolo postavenie žien v patriarchálnej spoločnosti
- prečo dievčatá túžili nájsť si „osúdenca“
- aké boli rituály ľúbostnej mágie
- ako sa dala láska „odčarovať“
- čo musel muž vykonať pre lásku
- o potrebe človeka veriť v náhodné veci
- o tom, že dnes má človek v živote viac slobody
Prečo ste sa zamerali práve na veštby, zariekania, čary a mágiu v ľudovej kultúre v súvislosti s láskou?
- Musím priznať, že v tejto téme nie som naslovovzatý odborník. Zaujala ma. Bral som to ako možnosť prezentovať našu kultúru a pozrieť sa na niektoré fenomény z dnešného pohľadu. Dnes vnímame ináč postavenie človeka v spoločnosti v súvislosti s ľudskými právami, ženskými, feministickými a genderovými štúdiami. Láska je najplodnejšou témou v celej kultúre aj folklóre. Na základe fenoménu lásky chceme ukázať, ako fungoval magický svet v patriarchálnej spoločnosti a ako vnímala jednotlivca, predovšetkým ženy, ktorých postavenie bolo v istých situáciách druhoradé.
Prečo sa ľúbostnej mágii venovali hlavne dievčatá a ženy?
- Súvisí to s postavením ženy v patriarchálnej spoločnosti. Jej prvoradou očakávanou funkciou bolo privádzať na svet nových členov, pracovníkov do poľnohospodárskeho prostredia. V ňom hlavnú úlohu zohrávala fyzická mužská práca. Bola podstatná, bez fyzickej sily bolo náročné prežiť v predindustriálnych podmienkach.
Keď dievča dosiahlo pubertálny vek a dochádzalo k ženskej zrelosti, vzhliadalo k tomu, že si nájde partnera, pretože jednou z najhorších vecí, ktoré by sa jej mohli stať, bolo, že ostane sama bez muža, že ostane na ocot. Podobne to bolo aj s prespankami. Boli na najnižšom spoločenskom stupni, boli doslova vyvrheli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.