Korzár logo Korzár Zemplín

Psychologička: Ak sa dieťa prizná ku klamstvu, rodič by ho nemal exemplárne potrestať

Dievčatá si ventilovali stres rezaním sa.

Psychologička Svetlana Kozmonová. Psychologička Svetlana Kozmonová. (Zdroj: Archív S. Kozmonovej)

Psychologička SVETLANA KOZMONOVÁ pracuje v Centre poradenstva a prevencie. Je súdnou znalkyňou v odbore psychológia. Dôverne pozná problémy detí, ktorým sa venuje vo svojej praxi. Za kľúčové slová vo svojej práci pokladá čas, trpezlivosť a empatiu.

S prípadom, pri ktorom škôlkari povedali, že ich učitelia zatvárajú do tmy, sa doposiaľ nestretla, považuje ho za výnimočný. Myslí si, že takéto praktiky zo škôlok či škôl vymizli.

Pokračuje, že ak sa podarí rodičovi priviesť dieťa, ktoré klamalo, k tomu, že sa prizná, nemal by nasledovať exemplárny trest. Mohlo by to totiž viesť k tomu, že si dieťa zafixuje, že keď sa neprizná, nebude potrestané. Deti by sme nemali preťažovať, ale snažiť sa im načúvať, čo chcú. Aj to je jeden z odkazov rozhovoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno na verejnosť prenikol prípad z materskej školy na východe Slovenska, keď deti hovorili o tom, že keď sú neposlušné, zatvárajú ich do tmavej miestnosti. Vedenie škôlky to odmietlo. Nedá sa vyjadriť k prípadu takto „na diaľku“, všakže?

- Nedá sa vyjadriť ku konkrétnostiam, k tomu sa bude môcť vyjadriť súdny znalec, ktorý sa bude prípadom zaoberať. Sú to veľmi citlivé veci. Súdny znalec musí s deťmi pracovať, realizuje psychodiagnostické vyšetrenia, rozhovory. Existujú rôzne formy, metódy práce s deťmi. S takýmto prípadom som sa vo svojej praxi doposiaľ nestretla, myslím si, že je výnimočný, že takéto praktiky zo škôl vymizli.

Rodičia u detí spozorovali dovtedy netypické správanie.

- Ak je rodič starostlivý, pozoruje dieťa, vníma a reaguje citlivo na všetky jeho prejavy, zistí, že sa s ním niečo deje. Jedným z príznakov je zmena v správaní dieťaťa, dieťa je mlčanlivé, utiahnuté, môže sa znovu objaviť pomočovanie, strach z tmy, separačná úzkosť. Kedy a v akej intenzite sa prejavia takéto zmeny v správaní, je individuálne. Súvisí to s typom osobnosti dieťaťa. Odvážnejšie, smelšie dieťa môže mať vyššiu frustračnú toleranciu. Môže „úspešnejšie“ zvládať traumatické situácie v porovnaní s úzkostlivejšími, citlivými deťmi, avšak nie je to pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Diéty, depresia, pokus o samovraždu. Naoko ideálny život influencerky sa zrútil Čítajte 

Čo má rodič v takom prípade robiť?

- Ak sa mu dieťa zverí s nejakým problémom v zariadení, ktoré navštevuje, v prvom rade by mal navštíviť pedagóga, ktorého sa to týka, a vedenie príslušného zariadenia. Následne by mal vyhľadať odborníka z oblasti psychológie. V prípade, že sa veci dostatočne na tejto úrovni nevysvetlia, je potrebné tieto skutočnosti oznámiť na príslušné policajné oddelenie.

Povedali ste, že psychológ vie, ako s deťmi pracovať, aby zistil, či hovoria pravdu.

- Existujú rôzne projektívne psychodiagnostické metódy a techniky, ktoré používame pri práci s dieťaťom, keď dieťa prejaví svoje pocity, emócie, zážitky, uvoľní sa, spontánne komunikuje.

Môže takýto zážitok poznačiť psychiku dieťaťa?

- Určite, môže sa to s ním ťahať až do dospelosti, keďže ide o silnú traumu pre dieťa. V detstve môže pretrvávať strach z tmy, rôzne sociálne fóbie. V neskoršom období sa môže objaviť remisia, napríklad keď sa prihodí nejaká situácia, ktorá sa stane spúšťačom rôznych obáv, strachov a úzkostí. Potrebné je dbať na to, čo sa do dieťaťa v detstve vkladá. Primárne sa to týka rodičov, ale platí to pre každého, kto sa podieľa pri výchove a vzdelávaní detí a mládeže.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Psychiater: Depresií aj demencií máme viac ako kedysi. Dôvod je iný, než sa zdá Čítajte 

Hovorí sa, že deti, opití a blázni hovoria vždy pravdu. Je to tak?

- Niekedy je to naozaj tak, dieťa v predškolskom veku sa učí odlišovať realitu a fantáziu. Všetko posudzuje podľa seba, zo svojho uhla pohľadu, nedokáže sa ešte vžiť do pocitov druhých. Jeho myslenie je útržkovité, svoje prianie vydáva za skutočnosť. Jeho myslenie je magické, to znamená, čo dieťa nevidelo, respektíve nepochopilo, to si dotvorí, domyslí a je presvedčené, že to naozaj tak bolo.

Aké dôvody vedú deti ku klamstvu?

- Jedným z dôvodov, prečo deti klamú, môžu byť tendencie upútať na seba pozornosť, pričom nezáleží na tom, či ide o pozitívnu alebo negatívnu pozornosť. Napríklad si vymýšľajú nejaké „hrdinské“ zážitky, ktorými si chcú získať rešpekt, respektíve uznanie. Alebo sa dieťa chce vyhnúť trestu. Ak sa podarí rodičovi priviesť dieťa k tomu, že sa prizná, nemal by nasledovať exemplárny trest. Mohlo by to totiž viesť k tomu, že si dieťa zafixuje, že keď sa neprizná, nebude potrestané.

Priznanie by malo byť spojené s tzv. úľavou pre dieťa. Rodičia by mali dieťa usmerniť v tom zmysle, že to zlé, čo urobilo, by malo napraviť. Niekedy sa dieťa môže chrániť pred neznesiteľnou realitou, ako napríklad počas rozvodu rodičov, keď nie je schopné stotožniť sa s pravdou. V tomto prípade by mal rodič vytvoriť pre dieťa pocit bezpečia a istoty. Jedným z najčastejších dôvodov klamstva je, že dieťa nechce sklamať rodiča.

Ako to myslíte?

- To znamená, že klame, pretože sa domnieva, že klamstvo, eventuálne takáto verzia, ktorú prezentuje, rodiča poteší. Rodič by mal v tomto prípade dieťa uistiť, že aj napriek tomu, že niečo neurobilo tak, ako od neho požadoval, má ho rád a trebárs mu pomôže úlohu dokončiť.

Niekedy dieťa síce hovorí pravdu, ale v nesprávnom čase alebo na nesprávnom mieste, alebo nesprávnym ľuďom. Napríklad, keď na nejakom verejnom mieste povie, že ten ujo je škaredý, tá teta je tučná a podobne, aj keď sú títo ľudia v blízkosti a môžu to počuť. Za takéto netaktné správanie dieťa nie je potrebné trestať, je lepšie vysvetliť mu, že takéto postrehy môže povedať rodičovi, pretože týchto ľudí to môže uraziť.

Súvisiaci článok Psychológ Madro: Prvé kroky potenciálnych samovrahov často smerujú na Google Čítajte 

Sú klamstvá detí vo vyššom veku sofistikovanejšie?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9UHF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 626
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 128
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 213
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 724
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu