Korzár logo Korzár Zemplín

Cena, lokalita, záujem. Snina napriek výhradám a obavám odkúpi bytovku od developera

Vlastnú chce postaviť na zelenej lúke.

Sninskí poslanci zámer kúpy bytového domu schválili.Sninskí poslanci zámer kúpy bytového domu schválili. (Zdroj: Reprofoto SKV)

SNINA. Mesto Snina kúpi od developera bytovku so šestnástimi bytmi, rozhodli o tom poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Zámer schválili až po takmer hodinovom čakaní na zástupcov developera a po hodinovej rozprave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký je zámer

Diskusiu k zámeru kúpiť od developera zrekonštruovanú bytovku so 16 trojizbovými bytmi na ulici Československej armády v blízkosti futbalového štadióna a mini zoo rozprúdili na sociálnej sieti dve stránky venujúce sa dianiu v meste.

Pochybnosti vyvolal už fakt, že kým ostatné materiály na štvrtkové rokovanie boli zverejnené spolu s pozvánkou, materiál k tomuto bodu až neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Bytovku na sídlisku, kde žije početná marginalizovaná rómska komunita, vybudovali ešte v 50. rokoch minulého storočia. Dlho, odhadom dvadsať až 25 rokov chátrala, bývalý majiteľ na nej opravil strechu.

Nový vlastník ju zrekonštruoval a ponúkol mestu, aby ju kúpilo za vyše 1,5 milióna eur. Mesto sa bude uchádzať o získanie vyše polmiliónovej nenávratnej dotácie z ministerstva dopravy a o miliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Byty by mali ostať mestské a nájomné. Záujem obsadiť ich by nemal byť problém, keďže samospráva už roky nové byty nepostavila. Najmä mladí ľudia si nemôžu nájsť v meste vhodné bývanie, a preto sa sťahujú do okolitých obcí.

Súvisiaci článok Zápasnícku halu v Snine odpísali, chátrajúcu budovu ponúknu na predaj Čítajte 

Aké výhrady mala verejnosť

Negatívne príspevky na sociálnej sieti kritizovali lokalitu, vysokú cenu za byt, nevyhovujúci stav bytovky a spochybňovali aj údajne vysoký záujem o nájomné byty. Upozorňovali tiež na to, že predávajúca spoločnosť je registrovaná v Česku a na jej prepojenie v minulosti na firmy, ktoré pre dlhy skončili v konkurzoch.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy prišiel priamo na rokovanie mestského zastupiteľstva predniesť obyvateľ mesta Jozef Gerboc.

Zaujímalo ho, aká je záruka, že mesto uvedené zdroje financovania získa, navyše úver zo štátneho fondu bude musieť roky splácať.

Obstarávaciu priemernú cenu 92-tisíc eur za byt s priemernou rozlohou 57 metrov štvorcových v okrajovej lokalite v blízkosti futbalového štadióna pokladá za prehnanú a dvojnásobne vyššiu ako trhovú.

„Podobné byty na Sídlisku I idú za 40 - 50-tisíc. Beriem, že je to nová bytovka, stavaná je však v 50. - 60. rokoch minulého storočia, sú tam široké chodby, nie sú tam výťahy. Plocha bytov sa mi zdá veľmi malá za túto cenu,“ povedal v rámci bodu vystúpenia obyvateľov.

Zaujímal ho časový horizont celej akcie aj statický posudok bytovky. Gerboc sa tiež dopytoval, či mesto disponuje prieskumom, koľko záujemcov by bolo ochotných sa do bytov nasťahovať a aké vysoké bude nájomné. Upozornil na to, že mesto sa bude musieť roky starať o údržbu bytovky.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že mesto má schválený zámer výstavby vlastnej bytovky na Študentskej ulici pri starej lekárni.

Odporučil poslancom, aby svoje rozhodnutie zvážili a rozhodovali sa podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Všetko je prerátané

Primátor Peter Vološin (KDH) sa so zámerom stotožnil. Argumentoval nedostatkom nájomných bytov, v meste ich chýba asi 250. Prioritou samosprávy je tento nedostatok odstrániť.

Zdôraznil, že získanie dotácie z rezortu dopravy a úveru zo Štátneho rozvoja bývania je podmienkou kúpy bytovky. „Ak nebudú, nejdeme do toho,“ povedal.

Úver bude mesto splácať 40 rokov. Mesačná splátka za bytovku vychádza na 2 600 eur, čo znamená, že mesačný nájom v byte bude 155 eur.

Keď sa k tomu prirátajú náklady na bývanie pre štvorčlennú rodinu vo výške 50 - 60 eur a päťpercentný príspevok do fondu, mesačne zaplatia nájomníci 250 - 270 eur. „V bytovke bývalého internátu na Palárikovej je to 400 eur,“ povedal Vološin.

Súvisiaci článok Zdevastovaný Titanik začali búrať, do troch mesiacov zmizne Čítajte 

Zdôraznil, že byty nebudú na predaj a ostanú vo vlastníctve mesta. Kritériá výberu nájomníkov určí štátny fond, ktorý je regulátorom a garantom zároveň. Žiadosť o úver treba podať do konca mája.

„Vťahujeme do toho štát. Kto iný dá vyššiu garanciu toho, že celý tender je transparentný?“ položil rečnícku otázku.

Mesto chce stavať

Vološin odmietol, že by lokalita v krajnej časti najstaršieho sídliska nebola pre obyvateľov zaujímavá. „Ľudia tam normálne žijú,“ doplnil.

V poradovníku, zverejnenom na stránke mesta, figuruje vyše 20 žiadateľov o byt. Primátor však zdôraznil, že ho nemožno brať za smerodajný, lebo mnoho ľudí sa doň nezapísalo, keďže vedia, že mesto už roky len veľmi zriedka prideľuje byty.

Schválený zámer vybudovať vlastnú bytovku na Študentskej ulici pri starej lekárni potvrdil. Stavať na zelenej lúke je však pre samosprávu náročnejšie ako pre developera.

„Je to veľmi zdĺhavé. Verím však, že dospejeme do zdarného konca,“ povedal s tým, že len za projektovú dokumentáciu žiadal najlacnejší účastník verejnej súťaže 150-tisíc eur. V tomto roku je v rozpočte schválených na všetky projektové dokumentácie celkovo 100-tisíc eur.

Súvisiaci článok Zdevastovanú bytovku mala nahradiť unikátna. Plán nevyšiel, byty vyrastú na zelenej lúke Čítajte 

Poslanci: Zámer vítame

Poslanci so zámerom problém nemali a mnohí ho otvorene uvítali. Zhodli sa na tom, že mesto byty potrebuje.

Poslanec Dušan Hačko (Hlas) kvitoval, že mesto môže vďaka štátnej dotácii získať 16 „veľmi pekných bytov za nízke nájomné“.

„Ak tento zámer podporíme, vyšleme signál aj iným podnikateľom, že v Snine sa oplatí ísť do rizika riešiť projekty tohto typu. Ak to odmietneme, vyšleme signál, že nemáme záujem o tento typ spolupráce,“ povedal. „Sninu treba rozbehnúť aj ekonomicky. Stavebníctvo je jednou z rýchlych ciest.“

Je presvedčený o tom, že do bytov sa nasťahujú mladé pracujúce rodiny s deťmi, čo bude zárukou revitalizácie sídliska a význam lokality stúpne.

Súvisiaci článok Hrajú futbal a cvičia na ulici. Mesto chce rómske deti dostať na otvorené športovisko Čítajte 

Poslanec Michal Vohar (Smer) označil bývanie v bytovke za „štartovné“. „Som za to všetkými desiatimi. Je to ideálny štart, ako začať riešiť bytovú otázku v Snine,“ povedal.

Poslanec Ján Pčola (Sme rodina) zdôraznil, že cena za bytovku vzišla zo znaleckého posudku, ktorú musí akceptovať Štátny fond rozvoja bývania v zmysle stanovených pravidiel a kritérií. „Už teraz chodia za mnou ľudia s otázkou, kde majú podať žiadosť o byt. Nemám obavu, že by sa bytový dom neobsadil,“ povedal. „Myšlienku vítam.“

Poslanec Marek Gerboc (KDH) za pozitívum označil parkovacie miesto ku každému bytu aj priestrannú murovanú pivnicu. Súčasťou bytov je kuchynská linka a vybavenie kúpeľne.

„Absolútne by som sa nebál toho, že sa byty neobsadia,“ dodal s tým, že v novej bytovke v susednej Belej nad Cirochou bývajú z osemdesiatich percent Sninčania.

Vlastník bytovky nie je zhotoviteľ

Na rokovaní poslancov sa vyjadril aj zástupca developera Jozef Uhrín.

Predávajúcim je eseročka Trade DB SK so sídlom v Skalice nad Svitavou v Českej republike. Do obchodného registra ju zapísali vlani 4. decembra, konateľom a spoločníkom je Ľuboš Bočkay.

Eseročka je vlastníkom budovy vrátane pozemkov a vybudovanej technickej vybavenosti (prípojok, kontajnerových stojísk).

Podľa Uhrína nehnuteľnosť rekonštruovala eseročka Bopal laminum so sídlom v Topoľčanoch, v ktorej je konateľom. Spoločníkom je v nej spolu s firmou Trade DB. V nej sú spoločníkmi eseročky Trade DB SK a Trade DB CZ, konateľom je Ľuboš Bočkay.

Ten v minulosti figuroval napríklad ako konateľ v eseročke Bopal, ktorá je v konkurze, či ako člen dozornej rady v akciovke Bopal property, v ktorej je predsedom predstavenstva Dušan Bočkay. Práve jeho podnikateľským aktivitám sa venovali médiá. Podľa našich informácií je Ľuboš Bočkay bratom Dušana Bočkaya.

Súvisiaci článok Firma zobrala eurofondy a skrachovala. V jej biznise pokračuje ďalšia s podobným menom Čítajte 

„Robíme ročný obrat asi 20 miliónov eur. Podnikáme v oblasti oknárskeho priemyslu, vyrábame plastové parapetné dosky, exteriérové hliníkové, laminujeme plastové profily pre rôznych dodávateľov plastových okien. Zásobujeme celú Európsku úniu, vyvážame aj mimo európskeho trhu,“ povedal Uhrín.

„Bopal laminum ako zhotoviteľ podpisuje záručné veci aj certifikáty na použité materiály sú na túto spoločnosť,“ dodal.

Týždňový sklz dodania materiálu na rokovanie zdôvodnil čakaním na znalecký posudok, ktorého vyhotovenie znalec podmienil kolaudačným rozhodnutím. Doplnil, že pri riešení statiky postupovali podľa statického posudku. „Statik navrhol spôsoby riešenia,“ uzavrel.

Hlavný kontrolór mesta Boris Pargáč akékoľvek pochybnosti o plánovanej transakcii a obavy odmietol. „Nevidím žiadne riziko, poslancom odporúčam, aby zámer schválili,“ povedal.

„Ponúkneme 16 pekných domovov, nie bytov,“ vyjadril sa pred hlasovaním Vološin.

Len jeden hlas proti

Poslanci schválili zámer trinástimi hlasmi. Zdržali sa poslanci Mária Todáková a Tomáš Potocký (obaja nezávislí). Poslanci Tomáš Kirňák (Hlas) a Štefan Janko (KDH) odišli z rokovania ešte pred hlasovaním.

Proti bol poslanec Ladislav Alušík (Hlas). Korzáru sformuloval svoje výhrady.

„Znepokojuje ma lokalita, je riziková. Je tu potenciál na vznik nových neplatičov. Cena je nepomerne vysoká. Podľa cenovej mapy sú práve v tejto lokalite najlacnejšie nehnuteľnosti,“ povedal.

Zdôraznil, že v minulosti už možnosť vstupu mesta do podobného modelu bola napríklad v prípade bývalého hotela Vihorlat v centre mesta a poslanci ju neprijali.

„Nejde ani o nový model financovania. Štátny fond rozvoja bývania funguje už veky a možnosti dotácie tu sú. Mesto mohlo ísť do takejto aktivity s vlastným projektom. Veď sa už pripravuje projektová dokumentácia,“ povedal narážajúc na schválený zámer výstavby novej bytovky na Študentskej ulici.

„Nevidím nijaké osobitné výhody pre mesto. Byty ostávajú v Snine, len mesto vstúpi do problémov, ktoré mal znášať developer,“ dodal Alušík.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 896
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 424
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 266
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 544
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 075
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 926
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu