Korzár logo Korzár Zemplín

Biokúpanie sa skončilo, budú len kosiť, vynášať smeti. Podielnici hovoria o hanbe mesta

Chcú nového prevádzkara.

Takáto fotografia biokúpaliska patrí minulosti. Fotografia je z júna 2022.Takáto fotografia biokúpaliska patrí minulosti. Fotografia je z júna 2022. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

SNINA. Biokúpalisko v areáli Sninských rybníkov je toto leto bez vody. Pod zmarenú sezónu sa podpísalo viacero problémov. Všetky trápia mesto už dlhší čas. Podielnici v urbariáte obviňujú bývalé i súčasné vedenie samosprávy z nekompetentnosti a neschopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voda sa tratí, z potoka nevyhovovala

Snina už dávnejšie avizovala, že letná sezóna na biokúpalisku je ohrozená. Aktuálne je to definitívne. Kúpalisko je v havarijnom stave.

„Presakuje bazénová fólia. Vlani únik predstavoval až 200 metrov kubických vody denne, pričom z verejného vodovodu by sme mohli dopúšťať len 45 metrov kubických vody denne,“ hovorí primátor Peter Vološin (KDH).

SkryťVypnúť reklamu

Vlani objednaná špecializovaná firma namerala v bazéne 26 malých, stredných aj veľkých únikov vody. Aj napriek opravám sa ďalej strácala, vznikali ďalšie priesaky. Aktuálne mesto hovorí o úniku približne 800 metrov kubických vody týždenne.

Súvisiaci článok Kúpalisko s retro puncom neotvoria. Denne z bazéna vyteká 200-tisíc litrov vody Čítajte 

Hygienické rozbory vody zároveň opakovane potvrdili prítomnosť črevných enterokokov. Prírodné kúpalisko napája potok Bystrá. Problém s nevyhovujúcou kvalitou vody sa opakoval niekoľko rokov, v roku 2021 bola na návrh hygienikov sezóna ukončená predčasne už v auguste.

Črevné enterokoky sú ukazovateľmi fekálneho znečistenia a ich premnoženie vo vode na kúpanie môže spôsobiť najmä u osôb so zníženou imunitou hnačky, respektíve zápaly močových ciest.

Aj keď sa v minulosti hovorilo o viacerých možnostiach filtrácie vody, vrátane posilnenia filtračných rastlín, ostalo len pri plánoch. Rovnako aj snaha sfunkčniť tzv. modrý bazén a naplniť ho chlórovanou vodou. Dnes je v jeho strede namaľovaná šachovnica.

SkryťVypnúť reklamu

Na revitalizáciu biokúpaliska a modrého bazéna schválila Rada partnerstva Prešovského samosprávneho kraja 980-tisíc eur. „Kľúčový je zdroj vody. Nemôžeme byť odkázaní na to, či vyjdú dobré rozbory vody z potoka. Musíme mať vlastný zdroj vody možno aj z vrtu,“ pripúšťa Vološin.

Pozemky sú nevysporiadané

Samospráva dlhodobo rieši vypuklý problém majetkovoprávneho vysporiadania s Lesopoľnohospodárskou urbárskou spoločnosťou.

Mesto pred rokmi postavilo biokúpalisko aj na urbárskych pozemkoch. S urbárnikmi podpísalo zámennú aj nájomnú zmluvu. Podľa nej im do roku 2030 má ročne platiť za prenájom pozemkov 10-tisíc eur. Urbárnikom sa však výška nájmu máli.

Do hry vstúpilo aj Lesopoľnohospodárske podielové družstvo. To je v urbariáte najväčší podielnik, nie však väčšinový. „Nemôžeme investovať do svojho majetku a nevieme sa v tomto smere pohnúť,“ hovorí primátor Vološin.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Do biokúpaliska v Snine tiekla voda z potoka, ktorý zrejme slúžil ako kanál Čítajte 

„Zámenná zmluva bola napadnutá a družstvo spochybnilo nájomnú zmluvu medzi nami a urbárskou spoločnosťou. Súd uznal, že bola neprávoplatne uzavretá. Zatiaľ ju však nikto nevypovedal,“ vysvetľuje.

„Máme prístup k biokúpalisku, nie je však postačujúci, aby sme mohli rozbehnúť investície. Na všetko potrebujeme povolenie od susedov a tí hovoria, že nebudú ústretoví, pokiaľ sa nevyrieši vysporiadanie,“ dodáva.

Súvisiaci článok Snina má kvôli kúpalisku vložiť mestskú firmu do spoločného podniku s urbárnikmi Čítajte 

Varianty spolupráce padli

Aká bude budúcnosť kúpaliska si primátor netrúfa odhadnúť.

Za bývalej primátorky Daniely Galandovej (nezávislá) rokovali poslanci o vytvorení spoločného podniku s Lesopoľnohospodárskou urbárskou spoločnosťou, i kúpe takmer stopercentného obchodného podielu Lesopoľnohospodárskeho podielového družstva.

Úskalím bolo, že mesto by síce malo rozhodovacie právo, nezískalo by však do vlastníctva konkrétne pozemky, o ktoré malo záujem. Aj napriek súhlasu poslancov na kúpu podielu za takmer 2,6 milióna eur, k transakcii napokon nedošlo.

Na sklonku roku 2021 partner mestu oznámil, že s ním nateraz do právneho vzťahu nevstúpi.

„Netrúfam si predvídať, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Kľúčové je, aby sme boli na svojom, mali svoje a mohli investovať. Až potom by sme mohli odpovedať na otázky, čo by sme urobili, za koľko a z akých zdrojov,“ dodáva Vološin.

Súvisiaci článok Len nutné opravy. Biokúpalisko v Snine otvorí sezónu skromnejšie Čítajte 

Podielnici: Hanbíme sa za mesto

Lesopoľnohospodárske podielové družstvo v písomnom stanovisku kritizuje kroky samosprávy.

„Pozorne niekoľko rokov sledujeme nekompetentnosť a neschopnosť súčasného aj bývalého vedenia mesta v otázke prevádzky Rekreačnej oblasti Rybníky. Nie je možné inak ako diletantizmom označiť taký spôsob prevádzkovania rekreačnej oblasti, a teda nakladania s naším majetkom, ktorý vyústil do opakovaného zatvorenia tejto široko-ďaleko známej rekreačnej oblasti."

Družstvo tiež hovorí o škodách, ktoré mu samospráva spôsobila, vyzvalo ju, aby prestala nezákonne užívať jeho majetok, teda prevádzkovať rekreačnú oblasť.

"Mesto Snina nereflektovalo na túto našu dobre mienenú snahu a pokračuje v porušovaní našich zákonom chránených práv, aj keď má vedomosť o právoplatnom rozhodnutí súdu, ktorý označil zmluvu medzi mestom Snina a Lesopoľnohospodárskou urbárskou spoločnosťou za neplatnú,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Podielnici zaviazali vedenie urbariátu, aby túto „ďalej neakceptovateľnú situáciu“ vyriešilo.

„Hanbíme sa za to, že vedenie mesta, zastúpené súčasným primátorom, nepochopilo realitu a nedalo nám inú možnosť, ako sa obrátiť na miestne a vecne príslušné súdy vo veci ochrany našich práv. Našou povinnosťou a cieľom, keďže spravujeme majetok našich podielnikov, je zastaviť toto škandalózne konanie vedenia mesta v otázke prevádzkovania rekreačnej oblasti a vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž na jej najlepšieho prevádzkovateľa,“ dopĺňa družstvo.

Len kosiť a vynášať odpadky

Areál rybníkov je pre verejnosť otvorený každý deň, slúžiť má na oddych a športovanie. Bazén je vypustený. Ak by v ňom ostala voda, mesto by ho muselo z bezpečnostného hľadiska oplotiť.

To, že sa bazénová fólia bude vplyvom horúčav ďalej poškodzovať, je podľa primátora Vološina dnes „už jedno“. „Po obvode je už taká zničená, že ju treba tak či tak vymeniť,“ vraví.

Vstupné sa vyberať nebude. Prebiehať budú iba udržiavacie práce, kosenie, bežná údržba, vynášanie odpadkových košov a podobne. Samospráva informovala o zmarenej sezóne prevádzkovateľov stravovacích a iných zariadení. „Sú s tým uzrozumení,“ dodáva Vološin.

Zdôrazňuje, že biokúpalisko v minulosti nebolo ziskové, išlo skôr o prestíž a zabezpečenie rekreačných služieb pre obyvateľov mesta, ktorí mohli s kartou Sninčana využívať finančné benefity.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 869
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 395
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 263
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 616
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 052
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 905
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu