Korzár logo Korzár Zemplín

Skončili na úrade práce, firma im dlhuje mzdu a odstupné. Sme rukojemníkmi systému, vravia

Návrh na vyhlásenie konkurzu nikto nepodal.

Spoločnosť Alcast prepustila zamestnancov, dlhuje im peniaze. Areál zíva prázdnotou, brána je zamknutá.Spoločnosť Alcast prepustila zamestnancov, dlhuje im peniaze. Areál zíva prázdnotou, brána je zamknutá. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

HUMENNÉ. Vo firme odpracovali roky, o prácu napokon prišli. Spoločnosť Alcast v Humennom, výrobca tlakových foriem a hliníkových zliatin pre automobilový priemysel, skončila a zamestnanci sa museli zaevidovať na úrade práce. Nedostali však ani poslednú výplatu, ani odstupné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nádej na vyplatenie ich mzdových nárokov z garančného fondu slabne, vedenie spoločnosti sa totiž do konkurzu nehrnie. Bývalí zamestnanci sa obrátili na políciu. Ako prvá o tom informovala TV Joj.

Zamestnancov prepúšťali postupne

Keď Viliam Beck nastúpil do nástrojárne v spoločnosti Alcast v Humennom pred osemnástimi rokmi, firma už mala za sebou niekoľkoročnú úspešnú históriu. Vtedy v nej panoval čulý pracovný ruch, v zlievarni a nástrojárni pracovalo dokopy vyše sto zamestnancov na tri zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyrábali sme formy na liatie hliníka pod tlakom. Je to presná náročná práca, nemôže ju robiť hocikto bez potrebných znalostí a praxe,“ hovorí. „Boli sme partia z bývalého Vihorlatu či Chirany, mali sme skúsenosti.“

Po čase a po zmene vedenia sa začal počet zamestnancov znižovať, skončila zlievareň i nástrojáreň. Hromadné prepúšťanie firma na úrade práce nenahlásila, zamestnanci odchádzali postupne po štyroch, po šiestich.

„Asi v polovici minulého roka nám oznámili, že je problém so zákazkovou náplňou a keď to takto pôjde ďalej, budeme doma na šesťdesiat percent. To sa v auguste aj stalo,“ pokračuje Beck.

V jesenných mesiacoch už bolo jasné, že s budúcnosťou firmy sa počítať nedá.

Súvisiaci článok Zamestnanci Bukózy podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Výplaty dostanú do Vianoc Čítajte 

Vedenie s nimi prestalo komunikovať

Viliam Beck a jeho deviati kolegovia boli medzi poslednými prepustenými. Pracovný pomer ukončili v posledný októbrový deň.

SkryťVypnúť reklamu

Výplatu za október však nedostali, rovnako ani odstupné podľa odpracovaných rokov. „Mne konkrétne chýba jedna výplata a štvormesačné odstupné podľa Zákonníka práce,“ spresňuje.

Spočiatku s nimi vedenie spoločnosti komunikovalo. „Asi v polovici decembra sme dostali esemesku, že firma pôjde do konkurzu, že nám poskytnú podklady, aby sme mohli žiadať o vyplatenie svojich mzdových nárokov z garančného fondu Sociálnej poisťovne,“ hovorí Beck.

Začiatkom tohto roka zámer s konkurzom vedenie potvrdilo. Doposiaľ sa tak však nestalo. „Ešte v starom roku sme išli na políciu a podali sme trestné oznámenie,“ dodáva.

Priznáva, že presnú výšku dlžnej sumy povedať nevie, dokopy pre všetkých desiatich chlapov sa však pohybuje na úrovni približne 40-tisíc eur. Z firmy dostali pred časom potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane.

SkryťVypnúť reklamu

Beck dodáva, že podnet poslal aj na Inšpektorát práce v Prešove. Ten informoval, že „výkon inšpekcie práce ešte nie je ukončený“.

Polícia vedie trestné stíhanie

Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová potvrdila, že poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Humennom na základe oznámenia bývalých zamestnancov firmy začal trestné stíhanie vo veci trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.

„V danej veci priebežne vykonáva procesné úkony. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme poskytovať ďalšie informácie,“ dodala.

Budúcnosť je nelichotivá

Firma v písomnom stanovisku uviedla, že problémy spoločnosti spôsobuje celková situácia v automobilovom priemysle a platobná neschopnosť odberateľov.

„Výhľady na nové objednávky sú nízke, takmer nulové. Spoločnosť nemá žiadnu istotu, že za dodané výrobky bude mať zaplatené, a nie je schopná v súčasnosti udržať chod prevádzky. Taktiež nevidíme optimisticky ani budúcnosť výroby nástrojov a náradia,“ napísalo vedenie spoločnosti v stanovisku.

Ubezpečilo, že sa snaží inkasovať pohľadávky, aby splatilo svoje záväzky aj voči zamestnancom, avšak „majoritný zákazník je od 31. decembra 2024 v insolvencii a nie je schopný uhradiť svoje záväzky“.

„Keďže v súčasnej situácii nie je spoločnosť schopná kvôli druhotnej platobnej neschopnosti splácať svoje záväzky, to znamená ani vyplatiť mzdy a odstupné, zvažujeme ďalšie právne kroky,“ doplnilo vedenie spoločnosti.

Či to bude návrh na konkurz a kedy ho firma podá, sme sa nedozvedeli. Podľa dostupných zdrojov firma dlhuje Sociálnej poisťovni vyše 47-tisíc eur, Finančnej správe vyše 52-tisíc eur.

Súvisiaci článok Firma Yazaki v Michalovciach po troch dekádach končí. Jej koniec na zamestnancov doľahol Čítajte 

Poisťovňa čaká

Sociálna poisťovňa prípad neuspokojených zamestnancov humenskej firmy pozná.

„Situáciu pozorne sledujeme a zvažujeme všetky dostupné možnosti. Aby mohlo dôjsť k výplate dávky z garančného poistenia, je nevyhnutné, aby bol podaný návrh na konkurz tohto zamestnávateľa. V registri úpadcov zatiaľ neevidujeme, že by ho niekto podal,“ informoval hovorca Martin Kontúr.

Či by návrh na konkurz podala samotná poisťovňa ako veriteľ ako v prípade vranovskej Bukózy, neuviedol.

Či tak urobia bývalí zamestnanci, Beck povedať nevedel. Podľa jeho slov si to vyžaduje odbornú analýzu.

„V takýchto prípadoch sme my, zamestnanci, rukojemníkmi systému, doslova a do písmena. Systém je chorý, nefunguje. Nie je dotiahnutý do takého konca, aby si firmy nedovolili dlhovať peniaze štátu a zamestnanom,“ hovorí.

„Ani po tridsiatich rokoch sa v tom neurobil poriadok. Načo sme štrngali kľúčmi? Aby sme boli za hlupákov?“ netají skepsu a nespokojnosť.

Práce nie je na výber

Zatiaľ sú niektorí bývalí zamestnanci na úrade práce, iní si už našli druhú prácu. Nie všetci sú na trhu práce aj napriek mnohoročným skúsenostiam zvýhodnení.

„Pracovali sme s klasickými strojmi, teraz sú už strojárske firmy na vyššej úrovni, všetko riadia počítače,“ hovorí Beck.

Školeniam a doplnkovému vzdelávaniu sa nebráni. „Nemám problém sa učiť, keby mi nový prípadný zamestnávateľ poskytol dostatočne kompetentné školenie,“ dodáva.

Druhý pilier

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 777
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 861
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 980
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 828
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu