NOVÁ SEDLICA. Kritika sa jej na sociálnych sieťach ušla vlani v novembri, keď ju postavili. Teraz si ju všimli opäť. Reč je o lávke v strede Novej Sedlice v Sninskom okrese, vedúcej k domčeku Deduška Večerníčka a replike dreveného chrámu. Je kovová, má tvar dutého valca, natretá namodro.
Lávku osadili vlani v novembri. Je súčasťou veľkého projektu Environmentálna výchova v Novej Sedlici. Najvýchodnejšia obec naň získala z plánu obnovy vyše 1,755 milióna eur.
So stavebnou časťou, teda osadením lávky za 213 600 eur, sa museli pre nepriazeň počasia poponáhľať. Sklz spôsobili takmer ročné prieťahy so stavebným povolením.
„Nedá sa robiť v januári. Museli sa dať do toku pätky, až potom sa mohla osadiť lávka. Už malo byť všetko hotové,“ povedal vtedy starosta Vasiľ Dinič (Smer).
„Mali sme ju postaviť teraz na jar, poponáhľali sme sa, aby bolo o čom písať a čo kritizovať,“ reaguje s dávkou irónie na kritické vyjadrenia diskutujúcich na sociálnych sieťach.
Pod rôznymi príspevkami sa totiž zjavili diskusné príspevky, že ide o opachu, deduška by trafil šľak, nič rozprávkové na nej nie je a viac by sa tam hodila obyčajná drevená lavička.

Betónujú základy pre atrakcie
V týchto dňoch na ploche okolo ikonickej chalúpky prebieha čulý pracovný ruch. Zámerom projektu je premeniť ju na rozprávkový a zážitkový priestor najmä pre deti.
„Už je aspoň osem stupňov Celzia, môžeme betónovať. Aktuálne betónujeme základné pätky pre všetky atrakcie – pavučinu, kolotoč, bludisko, zvuky zvierat. Po vytvrdnutí po troch týždňoch upravíme terén a urobíme chodník. Potom ešte bude treba pritiahnuť tu elektrinu,“ vyratúva Dinič.
K lávke pribudne ešte vstupná brána a rôzne interaktívne prvky zamerané na environmentálnu tematiku.
„Dizajn a koncepcia lávky pracuje s témou Večerníčka a rozprávok, ktoré sa vysielali pod týmto zastrešením. Farebnosť ako aj geometrizácia elementov čerpajú práve z týchto rozprávok a transponujú ich do návrhu. Lávka je akousi vstupnou bránou do iného rozprávkového sveta,“ vysvetlil architekt Ivan Kulifaj z bratislavského Absurd Studia, ktoré za návrhom lávky stojí.
Uprednostnenie kovu pred drevom, ktoré sa podľa kritikov do tradičného priestoru hodilo viac, obhajoval ekologickým hľadiskom, ľahšou údržbou i dlhšou životnosťou materiálu.
Konečnú podobu lávka dostane najneskôr do mesiaca. Ešte prv ju treba premaľovať, obec si uplatnila reklamáciu. „Farba je dobrá, nie je však kvalitná,“ vraví starosta. Predpokladá, že celý exteriér by mal byť hotový do konca júna.
Po Stakčíne druhý najdrahší
Starosta Dinič zdôrazňuje, že kým počasie nedovoľovalo pracovať vonku, pripravovali v priestoroch kultúrneho domu informačné centrum s multifunkčnou miestnosťou.
Návštevníkom pomocou interaktívnych prvkov, filmov, dokumentov a praktických ukážok predstaví environmentálnu tematiku. „Už je tam umiestnená aj technika, upravená je fasáda,“ spresňuje. Doposiaľ preinvestovali približne 485-tisíc eur.

Projekt Environmentálna výchova v Novej Sedlici je jedným z trinástich projektov pre Národný park Poloniny, ktoré podporili z plánu obnovy.
Kladie dôraz na „adaptáciu regiónu na klimatickú zmenu s dôrazom na zadržiavanie vody, ochranu prírody a rozvoj biodiverzity“.
Obdobie oprávnenosti výdavkov začalo plynúť vo februári 2020, realizáciu aktivít projektu treba stihnúť do 31. marca 2026. Doba udržateľnosti je päť rokov.
Projekt počíta s vytvorením 17 pracovných miest. Potrebuje odborných konzultantov, ekonóma, prevádzkového a marketingového manažéra, lektorov, správcu areálu, technika i pracovníka na upratovacie služby.
Na pracovníkov je v rozpočte vyčlenených 330-tisíc eur, napríklad na externé služby na verejné obstarávanie projektovej dokumentácie, marketingu a podobne necelých 250-tisíc, na režijné náklady 87-tisíc.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.