Korzár logo Korzár Zemplín

Festival pre ľudí, čo nemajú radi davy. Objavovanie Polonín v pôvodnom koncepte končí

Organizátori avizujú zmenu.

Objavovanie Polonín v ich pôvodnom festivalovom koncepte končí. Objavovanie Polonín v ich pôvodnom festivalovom koncepte končí. (Zdroj: Archív Objavte Poloniny)

POLONINY. Turistika po stopách prevádzačov, návšteva unikátnych drevených chrámov či domčeka Deduška Večerníčka, prechádzka po konopnom pralese, výroba tatarčaných pirohov či pečenie chleba v peci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 2020 ponúkal festival Objavte Poloniny vône, chute a zvyky najvýchodnejšieho slovenského národného parku. Pomohol miestnym obyvateľom ukázať lokálne tradície a poskytovať služby cestovného ruchu. Spopularizoval tiež rusínsku kultúru.

Jeho koncept bol iný v tom, že to síce bol festival, ale nesústreďoval na jednom mieste veľa ľudí. Menšie skupiny sa tak zúčastňovali viacerých zážitkových podujatí. Na svoje si tak prišli aj návštevníci, ktorí nemajú radi davy.

SkryťVypnúť reklamu

Šiesty ročník festivalu roztrúseného po viacerých obciach v Sninskom okrese sa v jeho pôvodnej podobe neuskutoční. Pre Korzár to potvrdili jeho organizátorky Eva Kocanová, Katarína Romanová a Soňa Kožárová. Konať sa mal v termíne od 14. až 16. augusta.

Festival fungoval na princípe grantov využitých na propagáciu a marketing podujatia v stále neobjavenom kúte Slovenska. Pre nedostatok získaných financií od partnerov budú Poloniny objavovať turisti na rozdiel od predošlých ročníkov inak.

Organizačný tím zároveň sľubuje, že návštevníci o zážitky a spoznávanie národného parku neprídu. Vymysleli nový koncept, ako mu pomôcť.

Museli tak urobiť, aj keď získali dotáciu od Slovakia Travel, národnej organizácie na podporu cestovného ruchu na Slovensku, ktorá patrí pod ministerstvo cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nie je to žiadny Disneyland. Víkend na objavovanie Polonín nestačí Čítajte 

Úspešný koncept priniesol propagáciu

Do marca ministerstvo viedol Dušan Keketi (nominant SNS), potom ho prevzal Rudolf Huliak (Národná koalícia). S príchodom nového ministra nastali podľa organizátoriek posuny pri schvaľovaní žiadostí o dotácie.

A aj keď sa napokon veci pohli a v piatok im prišiel súhlas od Slovakia Travel, dostali sa do časovej tiesne a nedokážu festival v plnej miere zabezpečiť.

Zároveň chýbala i ďalšia pomoc od partnerov. „Stále sme sa snažili získať zdroje z rôznych dotačných schém. Aj tento rok sa nám to podarilo od Prešovského samosprávneho kraja, ale to na zorganizovanie festivalu a pokrytie nákladov nepostačuje,“ dopĺňa.

Súvisiaci článok Z punkáčskeho nápadu sa stal očakávaný festival. Z Polonín vytvorili miesto zážitkov Čítajte 

Koncept Objavte Poloniny sa zaradil medzi úspešné. Počas nateraz posledného piateho ročníka prepojil 12 obcí 24 zážitkami. Organizátorky si prepočítali, že všetky ročníky priniesli do oblasti asi 150-tisíc eur. Premenené na drobné, miestni utŕžili tržby ponúkaním zážitkov, ubytovaním hostí a ich vystravovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Festival bol síce rozdrobený medzi viacero obcí, ale jeho centrum sa sústredilo v Uliči. Starosta obce Ján Holinka hovorí, že podujatie malo úspech. Podnikateľom podľa neho prinieslo financie a zviditeľnenie.

Podotýka, že pre niektorých návštevníkov bol festival doslova objavovaním. „Išli k nám s očakávaním niečoho nového, aj tajomného. Keď k nám prišli, boli milo prekvapení. Naše dobré meno sa šírilo, že to nie je len región niekde na konci sveta, ale že má pridanú hodnotu, a to nielen v divokej príde. Ale aj tým, že tu žijú ľudia so svojou kultúrou a históriou.“

Zážitky otvoria

V ponuke festivalu v posledných rokoch figuroval zážitok stráviť čas v konopnom pralese v Pčolinom. Ponúkali ho manželia Peter a Silvia Vodálovci, ktorí tam majú konopnú farmu.

Peter Vodál hovorí, že už prvý rok, čo sa zapojili, to bola skvelá akcia. Ich zážitok sa rýchlo vypredal. Prišli k nim ľudia z celého Slovenska, ale najmä zo západnej časti krajiny.

„Zviditeľnil sa región, zviditeľnili sa firmy, miestni podnikatelia, ktorí do toho vstúpili so zážitkami, prispelo to k turizmu. Zosieťovali sa remeselníci, spolupracovali vďaka tomu aj na spoločných výrobkoch.“

Vodál vníma prerušenie festivalu ako veľkú škodu. „Ľudia nás však motivujú, aby sme so zážitkami pokračovali, aj keď nebude oficiálne festival. Zážitky preto otvoríme a radi privítame záujemcov.“

Súvisiaci článok Pestuje technické konope: Museli by vyfajčiť tri hektáre, aby možno niečo cítili Čítajte 

Organizátorky nechcú, aby sa kvôli tomuto roku na festival pozeralo ako na niečo, čo končí. Rozhodli sa preto nesústrediť zážitky do jedného augustového víkendu, tak ako to bolo doteraz, ale ponuku natiahnu na celú sezónu. V praxi to znamená, že každý víkend počas leta bude možné zvoliť si z viacerých zážitkov.

„Keď človek príde do Polonín, tak si bude istý, že každý víkend nájde nejaký program, čo považujeme za veľké plus. Zároveň si aj remeselníci budú môcť vybrať viacero víkendov, počas ktorých môžu ponúkať svoje služby namiesto jedného,“ popisuje Soňa Kožárová.

Katarína Romanová dopĺňa, že hlavný rozdiel medzi festivalom a zážitkovými víkendmi bude v tom, že nepôjde len o oblasť Polonín, ale viacerých malých regiónov na východnom Slovensku, vrátane Bardejova a Gemera. Do týchto regiónov už východniarky svoj koncept rozšírili po minulé sezóny.

Súvisiaci článok Zubry v Poloninách sa vrátili na miesto, kde sa začala ich cesta späť do divočiny Čítajte 

Zvedavosť a záujem

Kocánová vidí najväčší prínos predchádzajúcich ročníkov festivalu v Poloninách to, že pomerne málo objavenému regiónu priniesli pozitívnu publicitu.

„Poloniny sa zrazu stali zaujímavým miestom, ktoré Slováci chcú navštíviť a vedia o ňom. Myslím, že sme u nich vzbudili zvedavosť a záujem. Druhou dobrou vecou je zosieťovanie miestnych, spoznali sa navzájom, vytvorili istú formu kolektívu, vznikla platforma na spoluprácu.“

Ako plynuli ročníky, menila sa tiež klientela festivalu. Kým prvé roky prevažovali návštevníci zo stredného a západného Slovenska, ďalšie sa už pomer ustálil tak, že polovica klientely prišla z východu.

Súvisiaci článok Vyrazte do rozľahlých Polonín. Zažijete rusnácku exotiku pri ukrajinskej hranici Čítajte 

Trio organizátoriek sa napriek tohtoročnému neúspechu nevzdáva. O peniaze na podporu poloninského festivalu chcú požiadať aj na budúci rok. Veria, že sa rozhodovacie procesy urýchlia.

Do ďalších sezón tiež rátajú s rozšírením zážitkovej ponuky o ďalšie zaujímavé miesta východného Slovenska.

„Na budúci rok by sme podobný koncept rady urobili vo Veľkom Šariši, v Michalovciach a Sobranciach, vrátane ich okolia, ako je Vinné jazero či Morské oko. Zaujímavý je tiež severovýchod, ako sú Medzilaborce, Stropkov či Svidník. A veľké možnosti vidíme aj na dolnom Zemplíne pri maďarských hraniciach,“ dopĺňa Kocánová.

Tá si vlani pred konaním festivalu zaspomínala, že vznikol ako taký punkáčsky nápad, ale stalo sa z neho očakávané podujatie.

Súvisiaci článok Stakčín zasiahli štyri vojny, jeho okolie je posiate cintorínmi Čítajte 

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 946
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 423
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 365
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 800
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu