SNINA. Treba betónovú džungľu oživiť stromami a zeleňou? Treba sochu Anče, ako miestni nazývajú ženu mávajúcu šatkou, sňať z podstavca a premiestniť ju? Treba revitalizovať centrálne námestie, keď sú v meste rozbité chodníky a cesty?
Mestskí poslanci majú v týchto otázkach jasno. Nevyužiť cudzích jeden a pol milióna eur by bol hriech. Sninčania už takí jednoznační v názoroch nie sú.
Skončila v šuplíku
Mesto pripravilo a zaplatilo projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu a revitalizáciu centrálnej časti námestia mesta ešte v rámci rozsiahleho projektu Urban klíma.
Po zmene vedenia mesta a úprave veľkorysého projektu pre jeho finančnú náročnosť a nedostatok peňazí, táto jeho časť už bola takmer hotová, skončila však v šuplíku.

Mesto sa rozhodlo dať ju dopracovať. Začiatkom tohto roka mestským poslancom prezentoval prvotné návrhové riešenie jej spracovateľ Dušan Daniš.
Z cudzích zdrojov
Cieľom revitalizácie je posilniť vodozádržnosť námestia, podporiť biodiverzitu, rozšíriť záhony a výsadbové miesta a zrekonštruovať existujúcu fontánu. Súčasťou revitalizácie je aj prepojenie námestia s priľahlými plochami pri Mestskom kultúrnom a osvetovom stredisku.

„Vieme, že žijeme v kraji, kde máme bohatú lesnatosť a zelene máme dosť. Časť ľudí, a to pomerne veľká, hovorí, že sa nezdržiava na námestí, lebo je to betónová džungľa, je tam horúco a nedá sa tam vydržať,“ uviedol primátor Peter Vološin (KDH) materiál na májovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Priznal, že mesto má investičný deficit na mnohých frontoch od chodníkov, cez medziblokové priestory, odstavné plochy, parkoviská až po cesty. Zdôraznil, že finančná situácia mesta „nie je veľmi dobrá“, a preto sa zamerali na získavanie cudzích zdrojov. Hľadajú ich tam, kde sú možnosti.
Zámerom je získať na projekt nenávratný finančný príspevok z ministerstva životného prostredia vo výške viac ako 1,5 milióna eur, spoluúčasť je necelých 158-tisíc eur, čo je približne 9 a pol percenta.
Mesto ho predložilo na schválenie Rade partnerstva Prešovského samosprávneho kraja vo forme projektového zámeru integrovanej územnej investície. „Chceme využiť tieto peniaze, chceme zatraktívniť priestor,“ zdôraznil Vološin.
Do centra mesta by sa mal opäť vrátiť život, ľudia by v ňom mali komunitne tráviť viac času v lepšej klíme s dostatkom zelene. Pomôcť by to malo aj prevádzkam.
Námestie zmení charakter
Prednosta mestského úradu Ján Dubják vysvetlil, že ide o biotechnickú revitalizáciu námestia a rozsiahlu zmenu jeho charakteru.
Projekt je rozdelený do dvoch etáp. Prvá sa dotkne pešej zóny a prebudovania fontány na mikroklimatický prvok. „Znamená to, že voda už nebude len striekať a odtekať, ale bude prúdiť vo vytvorenom celku a zvlhčovať ovzdušie,“ spresnil.
Teraz sa voda z námestia zlieva do rigolov a odvádza do Cirochy. Pribudnú rosiče, vodné hmly, stromy v aleji, kríky a záhony.
Vološin dodal, že riešenie vodozádržných opatrení bolo čisto odbornou záležitosťou.
„Keby sme to dali na diskusiu, kto kde chce akú lavičku, sedeli by sme tu veľmi dlho a nedostali by sme sa nikde,“ reagoval na to, že verejnosť do prípravy zapojená nebola a dostane náhľady nového námestia k dispozícii až po schválení projektu.
Sninčania: Nie je to pálčivá téma
Sninčania, ktorých sme oslovili v uliciach mesta, revitalizáciu nadšene nevítajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.