SNINA. Presun sninského gymnázia zo župy na mesto a zaradenie Spojenej školy s názvom Gymnázium a Základná škola Komenského do siete škôl od budúceho školského roka boli na štvrtkovom rokovaní mestských poslancov len formalitou.
Rôzne názory, nesúhlasné stanoviská a vášnivé diskusie na sociálnej sieti na tému zlučovania škôl vyvrcholili pred rokovaním zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja 10. marca. Župní poslanci vtedy spojenie sninského gymnázia a základnej školy schválili.
Namiesto priemyslovky základná škola
Nad gymnáziom sa začalo zmrákať už v lete roku 2020, kedy na rokovaní župných poslancov padol návrh, aby bola včlenená ako organizačná zložka do Spojenej školy Partizánska.
Návrhy na zlučovanie vtedy poslanci odmietli. V tomto roku sa spájanie stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja dostali opäť na pretras.

Pôvodný návrh župy počítal so spojením gymnázia a strednej priemyselnej školy, pričom gymnaziálne triedy mali byť presunuté do budovy priemyslovky. Tento model vyvolal obavy zo strany zamestnancov a rodičov, obávali sa postupného útlmu a úpadku gymnázia.
Mesto vtedy navrhlo, že sa stane zriaďovateľom gymnázia, ktoré sa spojí so Základnou školou Komenského.
„Som rád, že sa s týmto modelom stotožnilo vedenie, zamestnanci a rodičia a že sa nám podarilo nájsť cestu, ktorá môže zabezpečiť Gymnáziu a Základnej škole Komenského stabilnú budúcnosť a nové možnosti rozvoja,“ napísal vtedy primátor Peter Vološin (KDH) v statuse na sociálnej sieti.

„V aktuálnej situácii považujeme návrh primátora, aby naša škola prešla pod zriaďovateľskú pôsobnosť mesta spojením so základnou školou, za optimálne riešenie. Podpora zo strany mesta nám poskytne väčšiu stabilitu, ktorá nášmu gymnáziu umožní zachovať si svoju identitu a pokračovať v jeho poslaní – poskytovať kvalitné všeobecné vzdelávanie. Veríme, že je to správne riešenie pre budúcnosť nášho gymnázia a zachovanie gymnaziálneho vzdelávania v okrese Snina,“ pridalo stanovisko vedenie gymnázia.
Župní poslanci dali návrhu zelenú pod podmienkou, že sa s ním stotožnia aj mestskí poslanci.
Počet detí klesá
Optimalizácia školstva v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je podľa Vološina dôležitá aj z toho hľadiska, že demografická krivka má dlhodobo klesajúcu tendenciu.
Základnú školu Komenského aktuálne navštevuje 207 žiakov, gymnázium 168, pričom pred desiatimi rokmi malo až 352 žiakov.
Ďalšími dôvodmi sú potreba efektívnejšieho využitia kapacít a zdrojov škôl a ambícia vytvoriť kvalitnejšie, modernejšie a podnetnejšie prostredie pre vzdelávanie detí a mládeže v meste.
„Už odteraz budú obe školy pracovať na prelínaní a spájaní sa, nakoľko to len pôjde,“ povedal primátor o návrhu pred hlasovaním.

Bez negatívneho ekonomického dopadu
Dodal, že budúci školský rok gymnázium prežije v pôvodných priestoroch s eurovým nájomným, neskôr by mesto mohlo získať budovu do vlastníctva.
Ekonomický dopad na mesto vytvorením spojenej školy s dvoma organizačnými zložkami nie je podľa Vološina „žiadny“.
Podľa platnej legislatívy rezort školstva bude prideľovať mestu finančné prostriedky aj na gymnázium.
Predpoklad je, že sa znížia duplicitné výdavky, ktoré súvisia v prvom rade s administratívnymi a personálnymi nákladmi. Tieto peniaze sa presmerujú do oblastí, ktoré majú priamy vplyv na kvalitu výučby do učební, pomôcok či inovatívnych vzdelávacích prístupov.
Poslanca Tomáša Kirňáka (Hlas) zaujímalo, či bude mesto musieť doplácať na stravovanie gymnazistov, keďže ministerstvo práce ho prepláca len žiakom do 15 rokov.
Podľa slov primátora sa mestské stravovacie zariadenia vedia zmestiť do výšky doplatku rodičov za stravu gymnazistov a nebude treba na ňu doplácať.
„Vieme ich vystravovať lacnejšie. Neplánujeme to dofinancovávať, nebude to potrebné,“ uistil poslancov.
Materiál prešiel jednomyseľne trinástimi hlasmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.