MICHALOVCE. „Hanbili sme sa za halu, za plesnivé šatne, nevhodné hygienické zázemie, za rozbitú palubovku a zatekajúcu strechu,“ spomína generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Chemkostav Tibor Mačuga na zápas michalovských hádzanárok v Nórsku pred vyše dvadsiatimi rokmi.
Pred zápasom premietli na obrazovke súperiek zábery zo starej hádzanárskej haly v Michalovciach, v ktorej dievčatá trénovali a hrávali. „Súperky zo Šale k nám prišli v zime s teplomerom a keď namerali nevyhovujúcu teplotu, odišli,“ hovorí.
Spoločnosť Chemkostav sa podujala sponzorovať ženskú hádzanú v Michalovciach na prelome tisícročí a robí tak dodnes.
Halu zbúrali a postavili nanovo
Potreba zrekonštruovať a zmodernizovať starú hádzanársku halu, ktorú si klub Iuventa prenajímal od mesta za úplatu, vyvstala najmä po tom, ako v roku 2003 dievčatá získali titul majsteriek Slovenska a oprávnenie hrať v Európskom pohári.
„Dohodli sme sa s mestom Michalovce, že nám halu odpredá za korunu a my ju zbúrame. Nechceli sme však prerušiť hrací proces a odstaviť halu na dva roky, preto sme to začali robiť postupne po etapách.“
Prvé išli k zemi prístavby, samotná hala prišla na rad ako posledná. Z pôvodnej haly ostala len konštrukcia južnej tribúny. Drevené väzníky prenášal na strechu maxižeriav.
„Palubovka je odpružená, drevo pochádza z amazonských pralesov,“ zdôrazňuje Mačuga.
Celá investícia stála spoločnosť Chemkostav necelých sedem miliónov eur. Prvý zápas v nových priestoroch Chemkostav Arény odohrali hádzanárky začiatkom októbra 2009.

Mesto má predkupné právo
Na sklonku vlaňajška sa spoločnosť Chemkostav rozhodla halu predať, keďže už nechcela ďalej znášať náklady na jej prevádzku, aj sponzorovať hádzanú.
Podľa zmluvy má na ňu mesto predkupné právo za „kúpnu cenu dohodnutú v zmluve, zvýšenú o cenu preukázaného technického zhodnotenia zníženú o odpisy, a to do kolaudácie stavby“.
Znalec určil všeobecnú hodnotu nehnuteľností na 4 449 314 eur, z toho stavby na 4 106 447 eur, zvyšok je za pozemky.
Spoločnosť nehnuteľnosti mestu ponúkla za 2 927 581 eur (bez DPH). „Cena je nízka,“ zdôrazňuje Mačuga. „Keby sme takúto halu stavali dnes, stála by najmenej osem miliónov eur.“
Poslanci na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva uplatnenie si predkupného práva schválili. Ocenili, že mesto tak získa športovisko európskeho významu, ktoré môže bez vstupných nákladov okamžite po odkúpení prevádzkovať.
V objekte sú okrem hracej plochy dve tribúny, šatne, posilňovňa, zasadačka, priestory pre vedenie klubu či ubytovacie kapacity pre talentovanú mládež a hráčky z A družstva. Klimatizácia je samozrejmosťou.
Arénu okrem športového vyžitia pre rôzne druhy športov možno využívať aj na krátkodobé kultúrne podujatia. Konal sa tu napríklad aj reprezentačný ples mesta. Chráni ju SBS a kamerový systém.
Aby na seba zarábala
V Aréne je aktívnych sedem koncesií, priestory si prenajímajú napríklad reštaurácia, bowling, kvetinárstvo, kaderníctvo či notárska kancelária.
Riaditeľ Mačuga zdôrazňuje, že základnou filozofiou spoločnosti pri tvorbe projektovej dokumentácie bolo vytvoriť v objekte športoviska aj priestory na komerčný prenájom, ktorý by pomáhal pokrývať časť prevádzkových nákladov.
Prevádzka Arény stojí ročne necelých 196-tisíc eur (bez DPH), príjmy z koncesií a jednorazových prenájmov sú na úrovni približne 101-tisíc eur.
Potvrdzuje, že ak by mesto predkupné právo nevyužilo, priestory Arény by sa využívali za odplatu a ponúkli by ju iným záujemcom.
Podpísali memorandum
Primátor Miroslav Dufinec (Smer) podpísal dva dni po júnovom rokovaní zastupiteľstva so spoločnosťou Chemkostav memorandum.
„Predstavuje rámcový dokument, ktorý vyjadruje záujem oboch strán pokračovať v rokovaniach o odkúpení arény mestom. Zároveň deklaruje ochotu spoločnosti Chemkostav aj naďalej podporovať hádzanú v meste, aj po prípadnom prevode vlastníctva arény,“ informovala hovorkyňa primátora a vedúca odboru komunikácie a marketingu Mária Stričková.
„Keď sa spoločnosti bude dariť, budeme podporovať hádzanú,“ hovorí riaditeľ Mačuga. Zdôrazňuje, že hádzanárky majú za 25 rokov ich podpory na konte 15 titulov majsteriek Slovenska, jedenásťkrát vyhrali československú súťaž a hrajú európske súťaže.
Memorandum nie je právne záväznou zmluvou a neustanovuje konkrétne podmienky predaja.
„Kúpna zmluva zatiaľ uzatvorená nebola a rozhodnutie o kúpe ešte nebolo prijaté. Mesto v súčasnosti analyzuje možnosti financovania takéhoto kroku. V prípade, že by sa rozhodlo pre odkúpenie arény, využije úverové zdroje. O všetkom však rozhodne mestské zastupiteľstvo na základe predložených materiálov a komplexného posúdenia,“ doplnila hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.