STARINA. "Všetko raz zostarne. A po tridsaťšesťročnej spoľahlivej prevádzke najväčšej nádrže pitnej vody v strednej Európe, vodárenskej nádrže Starina, sa to udialo práve v tejto dobe," uviedol Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., na sociálnej sieti.
Vymenili kompenzátory
Podľa vodohospodárov bola nevyhnutná výmena troch kompenzátorov na odbernom potrubí, ktorým sa privádza voda z vodárenskej nádrže Starina do úpravne vody v Stakčíne.
"Práce boli dlhodobo pripravované a konzultované s odberateľom vody Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., ktorý zásobuje pitnou vodou veľkú časť východného Slovenska v Prešovskom a Košickom kraji," dodali.
"Práce boli načasované tak, aby aj napriek technicky náročnej výmene, neboli ohrozené dodávky pitnej vody a aby to občania vôbec nepocítili," uzavreli vodohospodári.

Bojí sa Taraba aj ochranári
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) viackrát, napríklad aj po výjazdovom rokovaní vlády v Červenom kláštore, informoval, že východné Slovensko je kriticky ohrozené, čo sa týka pitnej vody. „Nachádza sa tu len jediná veľká vodná nádrž na pitnú vodu, Starina," uviedol.
V tejto súvislosti hovorí o potrebe budovania vodárenskej infraštruktúry, riešením by bolo podľa neho napríklad vybudovanie vodnej nádrže Tichý potok.
Aj ochranári majú obavy o Starinu, avšak z iného dôvodu. Dlhodobo varujú pred návrhom zonácie Polonín, ktorá znížiť ochranu na vyše 1 700 hektároch v povodí vodárenskej nádrže Starina.
Od svojho uvedenia do prevádzky vodná nádrž dodala viac ako 600 miliónov metrov kubických vody pre viac ako 400-tisíc odberateľov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.