a pruské groše, ale aj talianske mince z roku 1402, zakopal v Michalovciach pred stáročiami neznámy obchodník.
MICHALOVCE. Poklad našli počas výkopových prác v roku 2002 v centre mesta. Objavili ho na pešej zóne na Námestí osloboditeľov pred budovou Prvej komunálnej banky. Pri výkope ryhy pre plynovú prípojku narazili v hĺbke 40 cm pod povrchom chodníka na hlinenú nádobu, v ktorej bol poklad. V nádobe našli presne 593 mincí.
Veľkolepý objav strieborných mincí vzbudil pred siedmimi rokmi veľký záujem verejnosti. Poklad na tri mesiace vystavili v múzeu. Mince neskôr detailne vyčistili a podrobili podrobnej analýze v archeologickom ústave. Po siedmich rokoch ich môžu návštevníci odvčera opäť obdivovať.
V poklade sú aj falzifikáty
Prevažnú časť mincí tvoria denáre, ktoré dali raziť uhorskí panovníci. Najstaršie sú z obdobia vlády Mateja Korvína (1458-1490). Michalovský poklad je podľa historikov výnimočný aj tým, že väčšina uhorských mincí bola na rozdiel od iných objavov na Slovensku zachovaná. Znamená to, že neboli dlho v obehu a do pokladu sa museli dostať už 20 rokov po ich vyrazení. Ide napríklad o denáre Mateja Korvína či denáre Vladislava II. a Ľudovíta II.
V poklade sa našiel aj falošný denár. Navonok vyzerá ako pravý, ale obsahoval menšie množstvo striebra. Takéto falošné mince razili aj samotní feudáli. Falzifikáty obsahovali až o 20 percent menej striebra ako pravé mince. Falzifikáty potom vymieňali na miestnych trhoch.
Poklad obsahoval aj zahraničné mince. Poľský groš, dva pruské groše a český biely peniaz s obrazom leva z čias kráľa Ľudovíta (1516-1526). Našli sa aj tri výnimočné platidlá pochádzajúce z Talianska, ktoré nechal raziť patriarcha Antonius II. (1402-1408).
Neznámy majiteľ
Historici sa domnievajú, že pôvodným majiteľom mincí bol pravdepodobne stredne bohatý mešťan, remeselník, alebo obchodník z Michaloviec. Mince s nádobou zakopal do zeme. Neskôr musel nečakane zomrieť, alebo opustiť mesto a nikto o ukrytej hotovosti nevedel.
Poklad patrí k najvýznamnejším nálezom mincí na území východného Slovenska. Výstava nesie názvom "Ukryté pod zemplínskou hrudou". Okrem michalovského pokladu sú tu vystavené aj mince objavené v katastroch Jovsy a Strážskeho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.