Napätie, hádky, podpisovanie zoznamov účastníkov. Tak sa včera ráno o deviatej na pôde trebišovského magistrátu začalo ústne pojednávanie o umiestnení elektrárne v areáli bývalého cukrovaru.
TREBIŠOV. Stenu sály, do ktorej sa dostali len niektorí účastníci konania, zdobil nápis "Všetci vieme, o čo ide!" Ešte počas registrácie pracovníci Krajského stavebného úradu, ktorý vo veci koná, žiadali jeho odstránenie. Na pojednávanie sa dostal len zlomok žiadateľov. Konalo sa za zavretými dverami. Verejnosť a médiá zostali 4 hodiny vonku.
Projektanti ČES neprišli
Ráno sa ľudia, stojaci v dlhom rade pred rokovacou sálou, dožadovali, aby ich vpustili do sály. Pracovníci KSÚ im oponovali, že to nejde u všetkých. Dnu sa dostalo asi 250 ľudí, vrátane zástupcov mesta a dotknutých orgánov. Zástupcovia navrhovateľa, spoločnosti ČES, neprišli. Podľa našich informácií sa hlavný projektant stavby z Prahy ospravedlnil. Zvyšní dvaja, ktorí mali prísť, neprítomnosť nevysvetlili. ČES zastupoval jediný zamestnanec, ktorý mal údajne na to splnomocnenie. Za Krajský stavebný úrad pojednávanie viedla vedúca odboru štátnej stavebnej správy Zuzana Hudáková.
Prihlásilo sa 3 500 účastníkov!
Na výstup z pojednávania občania a verejnosť čakali 4 hodiny. Podľa našich informácií KSÚ oslovil 185 účastníkov, prihlásili sa ďalšie tisíce. Zuzana Hudáková na brífingu uviedla, že Krajský stavebný úrad na základe pripomienok, vznesených na pojednávaní, konanie preruší. S argumentom, že vyjadrenia dotknutých orgánov neboli jednotné, resp., že "chcú "dať priestor, aby sa veci dali do poriadku." Lehotu prerušenia neupresnila. Nevysvetlila, prečo sa KSÚ rozhodol konať len o hlavnej stavbe, hoci 11 mesiacov trval na tom, aby sa posudzovala ako celok. Uviedla len, že navrhovateľ podal svoj návrh a "my sme to akceptovali." Podľa nej to zákon umožňuje. Potvrdila, že do konania sa prihlásilo 3 270 účastníkov písomne a ďalších asi 200 pred pojednávaním. Pripustila, že úrad teraz musí preskúmať, či im právo účastníka náleží alebo nie. Podľa Hudákovej tak urobia do 10 dní.
Cukrovarská: Žiadne sťahovanie
Potvrdila, že nesúhlas s umiestnením elektrárne prejavil Slovenský pozemkový fond a Slovenská elektrifikačná a prenosová sústava(SEPS). Gejza Gore z OZ Trebišov nahlas dodal, že zamietavé stanovisko dal aj odbor civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Trebišove.
Východoslovenská distribučná spoločnosť so zámerom nesúhlasí od začiatku. Súhlas s podmienkami dal Obvodný úrad životného prostredia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva a spoločnosť Progress Trading. Ako sme si preverili, súhlasné stanovisko s podmienkami vydanie územného rozhodnutia nezablokuje. Podmienky sa do neho len zapracujú, ale nebránia jeho vydaniu.
Gore za závažnú považuje hromadnú pripomienku 77 obyvateľov Cukrovarskej ulice, ktorí napadli stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove. Ten dal súhlas s umiestnením elektrárne, ale s "podmienkou", že obyvateľov Cukrovarskej ulice v bezprostrednej blízkosti plánovanej elektrárne presťahujú. Žije tu asi 200 ľudí, ktorí to považujú za rozhodnutie "o nás bez nás." Hudáková pre KorzárR vysvetlila, že k napadnutému stanovisku si musia vyžiadať stanovisko orgánu, ktorý je trebišovskému RÚVZ nadriadený.
Elektrifikačná je proti
Gore za zásadnú považuje pripomienku SEPS-u: "Namieta, že to, čo v projektovej dokumentácii ČES ohľadne pripojiteľnosti na elektrické siete predložil, nie je pravda." Vysvetlil, že podľa SEPS sa do Veľkých Kapušian elektráreň pripojiť nemôže ako to prezentuje ČES.
Náhradným riešením by bolo vybudovanie novej trafostanice pri Trebišove: "Podľa veľkosti elektrárne by bola asi taká veľká ako pri Veľkých Kapušanoch či Lemešanoch. SEPS namieta, že tento technický proces je tak zložitý, že je nutné stavbu elektrárne v územnom konaní posudzovať ako celok a nie len hlavnú stavbu." Podľa Goreho bolo ústne pojednávanie dôležité: "Veríme, že KSÚ konečne začína chápať, že pri konaní o umiestnení elektrárne nestačí posudzovať len hlavnú stavbu s prípojkami, ale je nutné do konania zahrnúť aj ostatné stavby, ktoré s ňou súvisia."
--- ATMOSFÉRA ---
Horúco dnu aj pred magistrátom
Napätie neobišlo priestranstvo pred magistrátom. Oproti sebe sa postavili oponenti aj zástancovia elektrárne s transparentmi. "Neutrálnu" zónu medzi nimi zdobil kartón cukru. Položili ho tam zástancovia elektrárne, aby ilustrovali heslo: Zobrali ste nám cukrovar, neberte nám elektráreň. Svoje "áno" elektrárni hlásali aj inak: OZ, kde máte 11 000 ľudí, za ktorých sa skrývate?, Primátor, poslanci = gašparkovia OZ Trebišov nahlas, Neberte nám šancu pracovať či Mám 4 deti, dajte mi prácu.
Zástancom sekundovali dobrovoľníci Greenpeace s heslami oponentov: "Nie ďalšej uhoľnej elektrárni, Občan a mesto: Za??? Ako rozhodne KSÚ? či KSÚ: Rešpektujte názor občanov. Dnu sa medzitým registrovali účastníci konania.
Po ukončení registrácie médiá a ostatní občania museli sálu opustiť. Verejná inštitúcia (stavebný úrad) požiadala na pôde inej verejnej inštitúcie (magistrát) o vylúčenie verejnosti. V súlade so zákonom. Výnimku úrad nepripustil. Hudáková to pre médiá odôvodnila tým, že pojednávanie musí mať "právny rámec a určitý poriadok". Vysvetlila, že ak sa niekto chce stať účastníkom konania, musí o to žiadať písomne príslušný úrad: "Nebolo v našej moci, aby sme tu urobili podateľňu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.