Korzár logo Korzár Zemplín

Ošetrovanie chronicky chorých sťažuje byrokracia

Profesionálni poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti v neštátnych zdravotníckych zariadeniach zápasia s komplikovaným predlžovaním pobytu

klientov, ktorí sú odkázaní na viacmesačnú ošetrovateľskú starostlivosť po prepustení z nemocnice mimo svojho domova.

HUMENNÉ. Od 1. novembra 2005 je v prevádzke Dom ošetrovateľskej starostlivosti (DOS) v Humennom, ktorý bol v tom čase prvým neštátnym zdravotníckym zariadením na Slovensku poskytujúcim 24-hodinovú odbornú ošetrovateľskú starostlivosť klientom, ktorých kvôli závažnými diagnózam nezvládali ošetrovať v domácom prostredí ich príbuzní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útočisko pre chronicky chorých

V DOS v Humennom je 30 lôžok. Klienti sú buď po náhlych cievnych mozgových príhodách, trpia neurologickým, alebo onkologickým ochorením, pokročilou demenciou, komplikáciami po cukrovke. Často sú ochrnutí, nesebestační a skoro vo väčšine prípadov sú pri vyprázdňovaní, prijímaní potravy, tekutín a liekov závislí na iných. Ich stav je veľmi vážny, no v nemocnici môžu byť ošetrovaní iba krátko, sociálne zariadenia ich neprijmú z dôvodu potreby náročnej ošetrovateľskej starostlivosti a pacienti tak ostávajú bez adekvátnej pomoci. V DOS sú klienti celodenne ošetrovaní erudovaným personálom a pri pravidelných vizitách posudzuje ich zdravotný stav lekár.

SkryťVypnúť reklamu

"V prevažnej miere naši klienti trpia chronickými ochoreniami, u ktorých nie je možné očakávať také zlepšenie stavu, ktoré by znížilo nároky na potreby celodennej odbornej ošetrovateľskej starostlivosti," uviedla Zuzana Fabiánová, konateľka Ošetrovateľského centra Humenné.

Usmernenie ministerstva

Podľa existujúceho usmernenia ministerstva zdravotníctva majú po uplynutí jedného mesiaca poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti žiadať o súhlas revízneho lekára a zargumentovať výnimočnosť prípadu a potrebu ďalšej starostlivosti u pacienta.

Ministerstvo usmernenie neupraví

Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ SR) uviedla, že čas poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v DOS závisí od zdravotného stavu osoby a potreby ošetrovateľskej starostlivosti. Maximálna dĺžka pobytu osoby v dome je jeden mesiac. Viac sa môže povoliť vo výnimočných prípadoch a so súhlasom revízneho lekára zdravotnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

"Keďže uvedené zdravotnícke zariadenie poskytuje zdravotnú starostlivosť bez odbornej garancie lekára, je potrebné prehodnocovať zdravotný stav týchto pacientov," povedala. Dodala, že "vzhľadom na uvedené MZ SR nepripravuje úpravu uvedeného usmernenia."

Efekt v praxi

Ošetrovateľskú odbornú starostlivosť v DOS hradia príslušné zdravotné poisťovne klientov. Predĺženie pobytu je podmienené indikáciou ošetrujúceho lekára dopredu schválenou revíznym lekárom zdravotnej poisťovne. Prehodnocujú ho každý mesiac!

"Je to neskutočne náročné pre všetky zainteresované strany. Ide o to, že u väčšiny našich klientov nie je možné očakávať uzdravenie po mesiaci. Skôr naopak, u mnohých sa vyskytujú ďalšie komplikácie," uviedla ďalšia konateľka Ošetrovateľského centra Gabriela Hrisenková.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to problém len jedného DOS

Fabianová s Hrisenkovou, absolventky univerzitného vzdelania v odbore ošetrovateľstvo na I. Lekárskej fakulte UK v Prahe so zahraničnými skúsenosťami v odbore, uviedli, že sa dlhodobo snažia komunikovať s ministerstvom. "Naša predstava podporená praxou je, aby sa maximálna dĺžka pobytu klienta predĺžila. V súčasnosti totiž musíme každý mesiac komunikovať s piatimi zdravotnými poisťovňami," uviedli.

Podobné skúsenosti a identickú skladbu klientov má aj DOS-ošetrovateľské oddelenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Potvrdila to námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Emília Vranková. Uviedla, že doterajší postup je nesmierne náročný pre vedúcu sestru, keďže je na nich zdôvodňovanie predĺženia pobytu pre klientov, ktorým končí. "Zdôvodňovanie je obdobne náročné ako prijímací proces a je to zbytočné byrokratické zaťaženie," povedala.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 896
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 424
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 266
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 544
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 075
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 926
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu