Korzár logo Korzár Zemplín

VNÚTRI ČES JE SPOR O AKCIE

Developer v elektrárni vidí liek na krízuProti pokračovaniu príprav výstavby elektrárne v Trebišove protestuje aj Greenpeace. Jediný, kto

Developer v elektrárni vidí liek na krízu

Proti pokračovaniu príprav výstavby elektrárne v Trebišove protestuje aj Greenpeace. Jediný, kto projekt obhajuje, je jeho developer, spoločnosť ČES. Výstavbu vníma ako možný liek na finančnú krízu. Argumentuje množstvom pracovných miest, ktoré pri tom vzniknú. K sporným otázkam projektu ale pristupuje vyhýbavo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TREBIŠOV. Jednou z nich je aj to, že územné konanie na žiadosť developera vedie Krajský stavebný úrad. Greenpeace zdôrazňuje, že o projekte by malo v prvom rade rozhodovať mesto, ktorého sa najviac dotýka a ktorého obyvatelia budú znášať jeho dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Posúdia len hlavnú stavbu

Krajský stavebný úrad (KSÚ) 16. februára po 11 mesiacoch príprav začal územné konanie, čím projekt posunul bližšie k uskutočneniu. Konať bude len o hlavnej stavbe, hoci tá bez pripojení fungovať nemôže. KSÚ určil aj termín ústneho pojednávania na 18. marca, čo je už o 2 týždne. Mesto protestuje. Už 17. februára intervenovalo na ministerstve hospodárstva. To vlani developerovi odňalo osvedčenie o súlade projektu s energetickou koncepciou štátu. Rezort chcel konať nanovo, ale developer ho zažaloval. Rozsudok ešte nepadol. Keďže mesto nie je účastníkom sporu, apeluje na ministerstvo, aby súd požiadalo o vydanie predbežného opatrenia. Chce, aby súd KSÚ prikázal prerušiť konanie, kým sa v spore nerozhodne. Mesto žiada KSÚ aj o predĺženie lehoty na vydanie stanoviska o 60 dní odo dňa ústneho konania.

SkryťVypnúť reklamu

Developer odmieta oficiálne odpovedať

Potom ako začalo územné konanie, denník Korzár oslovil Viliam Dubovický. Predstavil sa ako manažér projektu elektrárne a žiadal o stretnutie. Podľa našich informácií mal stretnutia s viacerými médiami. Z neznámeho dôvodu manažér nezvolal oficiálnu tlačovú besedu, ale s každým sa stretol osobitne. Počas rozhovoru s nami 18. februára poukázal na výhody projektu. My sme sa pýtali aj na jeho slabiny a sporné veci. Dubovický reagoval a po skončení rozhovoru prisľúbil, že na rovnaké otázky odpovie aj písomne. Do včerajšej uzávierky tak neurobil napriek opakovaným telefonickým, mailovým a "esemeskovým" urgenciám, ktoré máme zdokumentované.

Pýtajú sa aj poslanci

Na to, aké kroky mesto podniká, sa pýtali minulý týždeň aj poslanci. Viceprimátor Ľubomír Cibere ich informoval, že v súlade s uzneseniami. Vysvetlil, že keď mesto zhodnotilo rozsah a dosah projektu, požiadalo KSÚ o kompletnú dokumentáciu: "Nie je reálne, aby sme ju chodili študovať do Košíc. Sme účastník konania a budeme presadzovať, že táto lokalita nie je určená na nový energetický zdroj."

SkryťVypnúť reklamu

Vlastnými zbraňami bojuje aj OZ Trebišov nahlas. "Využijeme všetky právne možnosti, aby sme výstavbe zabránili," povedal jeho predseda Gejza Gore. Aktuálne zverejnilo výzvu, aby sa ľudia prihlásili ako účastníci konania: "Môže tak urobiť každý občan, ktorý má námietky." Na otázku, čo sa stane, ak takúto žiadosť podá 9-tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu, uviedol: "Každou sa KSÚ musí zaoberať. Pravdaže, je jeho vecou, aby posúdil, komu toto právo prislúcha a komu nie."

Protestuje aj Greenpeace

Proti začatiu konania protestuje aj Greenpeace. "Pýtame sa, komu okrem investora by prospela výstavba elektrárne?" pýta sa energetická kampanierka Greenpeace Andrea Zlatňanská. Poukazuje na to, že Slovensko nemá vlastné zásoby čierneho uhlia: "Podporou výstavby tepelnej elektrárne dôjde k prehlbovaniu závislosti Slovenska na zahraničných zdrojoch energie, čo sa nezhoduje s nedávnymi vyhláseniami počas plynovej krízy o decentralizácii a diverzifikácii zdrojov energie." Zámer je podľa Greenpeace aj v rozpore so záväzkom SR rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a znižovať emisie CO2: "Z pohľadu ochrany klímy je to katastrofa. Ak by došlo k výstavbe ďalšieho znečisťovateľa na už aj tak zaťaženom území východného Slovenska, malo by to negatívny vplyv na životné prostredie aj zdravie obyvateľstva. Elektráreň by zvýšila celoslovenské emisie CO2 o viac ako 9 percent."

--- NÁZORY ---

Developer projekt obhajuje

Na stretnutí s denníkom Korzár projektový manažér elektrárne Viliam Dubovický tvrdil, že elektráreň nie je škodlivá. Dôkazom je podľa neho verdikt ministerstva životného prostredia v procese posudzovania štúdie EIA. Nič podivné nevidí ani v tom, že územné konanie začalo len na samotnú stavbu. Podľa neho doložili úradu všetky potrebné doklady a odstránili dôvody pripomienok.

Prínos elektrárne odargumentoval finančnou krízou. Odvolal sa na to, že Slovensko dováža drahú elektrinu zo zahraničia a pritom oni ponúkajú štátu projekt, ktorý to pomôže riešiť. Za devízu považuje, že sa počas výstavby môžu zamestnať 3-tisíc ľudí, čo podľa neho zmierni dopady finančnej krízy. Na adresu odporu voči výstavbe uviedol, že je to výsledok manipulácie. Podľa neho to projekt nezastaví. Naznačil, že s odporcami ešte budú rokovať aj to, že v meste je skupina ľudí, ktorá elektráreň vníma pozitívne.

Dubovický odpovedal aj na kontroverzné okolnosti. Nepoprel našu informáciu, že ČES zatiaľ nežiada o pripojenie do elektrifikačnej sústavy. To totiž podlieha osvedčeniu, ktoré vydáva ministerstvo hospodárstva a s tým sa ČES súdi. Manažér pripustil, že odber elektriny si zabezpečili kontraktmi s konkrétnymi odberateľmi. Ich mená nešpecifikoval. Potvrdil, že cieľom ČES je dotiahnuť projekt do konca a potom ho ponúknuť investorom. Tvrdil, že rokujú s viacerými. Potvrdil našu informáciu, že projekt je natoľko rozbehnutý, že sú už vytýčené aj termíny výstavby, resp. že sú predbežne dohodnuté dodávky uhlia z Ukrajiny. Jeho cena sa podľa neho aktuálne prepadla o dve tretiny, takže elektrina bude ešte lacnejšia a projekt ešte lukratívnejší. Pripustil, že pôvodná investícia môže kvôli kríze klesnúť až o takmer štvrtinu.

Ako sme si preverili na základe štúdia obchodných registrov na Slovensku a v Čechách, o projekt by mohla mať záujem aj J&T, ktorá nedávno spolu s PPF a D. Křetínským vytvorili priemyselno-energetický holding, ktorý sa stáva silným hráčom na energetickom trhu. Isté je, že popri slovenskej verzii Československej energetickej spoločnosti existuje aj česká s navlas rovnakým názvom. Hovorca J&T Martin Maňák nepoprel, že v ich portfóliu je spoločnosť s obchodným názvom ČES: "Zásadné ale je, že ČES, s. r. o., ktorá je súčasťou J&T a Československá energetická spoločnosť, s. r. o. sú dva odlišné a na sebe nezávislé právne subjekty." To podľa Maňáka dokazuje, že J&T sa o elektráreň v Trebišove nezaujíma. Rovnakú otázku sme položili Dubovickému. Reagoval, že s Patrikom Tkáčom si síce tyká, ale nič viac a s J&T ako potenciálnym investorom nerokovali.

Vyhýbavo reagoval na naše otázky o politických súvislostiach. Všeobecne je známe, že projekt podporuje SNS. Zvyšné koaličné strany, HZDS a Smer sa od neho dištancovali. Dubovický povedal len, že chcú apelovať na vládu, aby k projektu vzhľadom na ekonomické podmienky zmenila postoj a podporila ho.

Žiadali sme aj o jeho stanovisko k aktuálnemu súdneho sporu o akcie, ktorý sa vedie na Okresnom súde v Prešove. Ide o spor vnútri spoločnosti ČES, ktorá je developerom elektrárne. Navrhovateľom je Stanislav F., ktorý žiada vrátenie svojich akcií. Podľa žaloby mal o ne prísť vo februári 2007. Odporca Michal J. ich mal previesť na svojho brata Petra, resp. na svojho zamestnanca Róberta G. a ten následne späť na Michala J. Mandátne zmluvy, ktoré sú súčasťou prevodu akcií, mali byť uzavreté bez vedomia Stanislava F. Považuje za poškodenie svojich akcionárskych práv, preto spomínané osoby zažaloval. Na jeho podnet a po preskúmaní spisového materiálu súd vydal predbežné opatrenie, ktorým ukladá odporcom, Michalovi a Petrovi J. zdržať sa nakladania s akciami, ktoré sú predmetom sporu. Predbežné opatrenie bolo vykonateľné dňom doručenia. Na jeho základe došlo k zablokovaniu akcií v Stredisku cenných papierov(SCP). Odporcovia sa môžu odvolať, ale do rozhodnutia odvolacieho súdu platí toto predbežné opatrenie. Dubovický neuviedol, či sa odvolali alebo nie. Povedal len, že to je ten najmenší problém, ktorý spoločnosť ČES rieši.

Svoje vyjadrenia k našim otázkam mal potvrdiť aj písomne. Neurobil tak ani 2 týždne po našom osobnom stretnutí.

--- STANOVISKO ---

Mesto elektráreň nechce

Mesto svoje negatívne stanovisko deklarovalo už k štúdii EIA. Napriek tomu elektráreň dostala od ministerstva životného prostredia zelenú s tým, že spĺňa všetky zákonné podmienky.

Mesto opakovane protestovalo, že stanovisko k podnikateľskému zámeru, ktoré developerovi vydalo ešte v máji 2006, nie je možné použiť v rámci konaní. Vtedy totiž developerom predložený zámer nedokumentoval skutočný rozsah navrhovaného diela a jeho dopady.

Ďalším argumentom je nesúlad elektrárne s platnou územnoplánovacou dokumentáciou mesta. Proti elektrárni sa uzneseniami postavili mestskí poslanci. Rozhodovali o tom 24. januára a 26. augusta 2008. Petíciou proti zámeru developera protestovalo aj 9-tisíc občanov mesta a okolia.

--- FAKTY ---

Kolos priamo v meste

Elektráreň by sa svojím výkonom 885 MW stala najväčšou tepelnou na Slovensku. Tri jej bloky majú fungovať na uhlie, štvrtý na plyn. Predbežné náklady na jej výstavbu sú 1,33 miliárd eur(40 miliárd korún). Developer ju chce umiestniť v areáli bývalého cukrovaru na okraji mesta, čo je len pár sto metrov od obytnej zóny. Denne by sa v nej malo spáliť približne 5 vlakových súprav uhlia a vyviezť asi 1 500 ton popolčeka. Celkovo by mala ročne vyprodukovať aj približne 465tisíc ton odpadov (popolček, popol, škvara a prach z kotlov). Proti je mesto, aktivisti, široká verejnosť, pestovatelia z oboch strán tokajskej oblasti a tiež environmentalisti. Podporilo ju ministerstvo životného prostredia, rezort hospodárstva je proti. Taktiež vláda v stratégii energetickej bezpečnosti ju označila za neúčelnú.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 930
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 469
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 149
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 270
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 478
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 101
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 944
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 681
  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 719
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 770
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 589
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 392
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 121
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 396
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 135
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 484
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 719
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 770
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 589
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 392
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 121
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 396
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 135
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 484
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu