prírodného bohatstva v oblasti Vihorlatských vrchov a Polonín.
SNINA. VLK Východné Karpaty a Dom Matice slovenskej v Snine pripravili pre verejnosť ďalšiu z prednášok už desiateho ročníka cyklu Letokruhy s názvom Alternatívy v lesníctve.
"Dlhodobo pripomienkujeme strategické dokumenty, podľa ktorých sa hospodári, plánuje a buduje v Národnom parku (NP) Poloniny a vo Vihorlatských vrchoch. Snažíme sa presadiť, aby sa v samotnom národnom parku, ale ani v jeho v ochranných, tzv. nárazníkových zónach drevo neťažilo ťažbami, ktoré nápadne pripomínajú holoruby, ale výberkovým spôsobom. Dosť často však počúvame, že tu sa to nedá," povedal Viliam Bartuš, náčelník lesoochranárskeho zoskupenia. "Preto sme sa teraz rozhodli, že verejnosti predstavíme niekoho, kto svojimi výsledkami dokáže presvedčiť, že holoruby nie sú nevyhnutné a ak sa chce, tak všetko ide. Je to človek, ktorý začal v lese hospodáriť pred dvadsiatimi rokmi. Keď tam prišiel, tiež počúval, že je tam kvôli terénu ťažba výberkovým spôsobom vylúčená. No, dokázal, že sa to dá."
Ocenený lesník
Do Sniny príde skúsený lesník Ladislav Alcnauer. Desiatky rokov udržateľne hospodáril v štátnych lesoch vo Volovských vrchoch. Väčšinu času hospodáril na lesnej správe Smolník, v š. p. Lesy SR v Smolníckej osade. V roku 2005 bol za svoje celoživotné dielo ocenený v celoslovenskej súťaži Lesoochranársky čin roka, ktorú organizuje Nadácia Zelená nádej. "Do tejto súťaže neskôr nominoval aj svoju pracovnú skupinu drevorubačov. Tvrdí, že by nič nedokázal, ak by nenatrafil na takých kvalitných a pedantných lesných robotníkov," vysvetlil Bartuš. Dodal, že Alcnauerovi drevorubači sa v tejto súťaži umiestnili minulý týždeň na druhom mieste. L. Alcnauer predstaví spôsoby prírode blízkeho pestovania listnatých i zmiešaných lesov.
"V mojej praxi som hospodáril prevažne výberkovým spôsobom a prebudovávaním lesa na tento hospodársky spôsob. Prerábal som aj umelo založené lesné porasty výchovnými ťažbami na zmiešaný rôznoveký les. Hospodáril som v lesoch jedľovo-bukových s prímesou borovice a smreka. Taktiež som mal lokality, kde boli len čisté bučiny a všeobecne buk prevládal všade," povedal Alcnauer. V tých "jeho" lesoch prebehli a prebiehajú školenia pre lesníkov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. "V podstate budem rozprávať hlavne o princípe usmernenia a využitia rastového potenciálu buka na základe mojich osobných skúseností," povedal.
Medzi Sninčanov príde v rámci projektu Regionálna ruleta sa točí ďalej. Prednášať bude v stredu 4. marca o 17.00 hod. v Dome Matice slovenskej v Snine.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.