Korzár logo Korzár Zemplín

ROK V SCHENGENE - Prevádzači sa začínajú vyhýbať východnej hranici

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.skTechnické, bezpečnostné a personálne posilnenie hranice s Ukrajinou začína po vstupe Slovenska do Schengenu

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk

Technické, bezpečnostné a personálne posilnenie hranice s Ukrajinou začína po vstupe Slovenska do Schengenu prinášať prvé úspechy v boji proti nelegálnej migrácii. Prevádzači sa lepšie stráženej a monitorovanej slovensko-ukrajinskej hranici začínajú vyhýbať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SOBRANCE. V decembri uplynul presne rok, čo sa Slovensko stalo súčasťou Schengenu. Vonkajšia hranica schengenského priestoru s Ukrajinou sa stala nastráženejším miestom republiky. Na hranici slúži v súčasnosti 820 policajtov. K dispozícii majú 71 špeciálnych džípov, 56 služobných vozidiel, štvorkolky, snežné skútre, motorky, laserové diaľkomery a termovízne kamery. Deväť oddelení hraničnej kontroly a hraničné priechody prešli výraznou rekonštrukciou a modernizáciou. Zelenú hranicu okrem peších a motorizovaných hliadok monitorujú aj kamerové systémy. Podľa riaditeľa hraničnej polície v Sobranciach Miroslava Uchnára sa zabezpečenie hranice úspešne odzrkadlilo aj v boji s pašerákmi a prevádzačmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prevádzajú menšie skupiny

V roku 2008 zaznamenali hraniční policajti 356 prípadov nedovoleného prekročenia štátnej hranice s Ukrajinou a zadržali 978 nelegálnych migrantov. Najviac ich pochádzalo z Moldavska, Pakistanu, Gruzínska a Afganistanu. Uchnár vysvetľuje, že prevádzači a nelegálni migranti sa po vstupe Slovenska do Schengenu začínajú našej hranici vyhýbať. Kým pred dvomi rokmi si trúfali prechádzať hranicu s väčšími skupinkami 50 až 90 nelegálnych migrantov, teraz sú opatrnejší. Snažia sa prevádzať menšie skupiny maximálne do piatich ľudí. Nakladajú ich do osobných áut, s ktorými sa dá nepozorovanejšie prešmyknúť. Nápadnejšie dodávky a nákladné autá obmedzili. Prevádzači sa na lepšie monitorovanej a stráženej zelenej hranici snažia teraz rozložiť riziko na viac menších skupín. Uchnár vysvetľuje, že tento fakt potvrdzujú aj štatistiky hraničnej a cudzineckej polície. V roku 2007 riešili policajti 375 prípadov nedovoleného prekročenia hranice a zadržali 1 674 migrantov. Vlani to bolo síce len o 20 prípadov menej, počet migrantov, ktorí sa však snažili prekročiť hranicu, bol však takmer až o polovicu nižší - 978. "Prípady nám klesli iba minimálne, ale migranti rapídne. Prevádzači sa rozhodli pre menšie skupinky, aby neriskovali svoj zárobok," vysvetľuje riaditeľ. Ak polícia zadrží väčšiu skupinu naraz, prevádzači prídu o celý biznis.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac platia Číňania

Hranicu začínajú obchádzať najmä prevádzači, ktorí sa snažia dostať do krajín EÚ migrantov z Číny. Tí prevádzačom platia najviac. Preto sa stráženejším hraniciam a úsekom vyhýbajú. "Kvôli riziku straty volia radšej inú cestu. Možno po mori, alebo iné trasy, ale tu nám to klesá. Minulého roku sme mali len 38 Čínanov. Predtým sme ich zadržali kvantá," hovorí Uchnár. Dodáva, že prevádzači sa teraz snažia obísť našu hranicu. "Máme relevantné informácie od našich ukrajinských kolegov, že od začiatku minulého roku im až 30-násobne stúpol tlak na ukrajinsko-maďarskej hranici. Začalo sa to presne v čase, keď my sme už mali komplet zabezpečenú hranicu." Dodáva, že viacerí nelegálni migranti sa snažia prejsť zelenú hranicou aj sami bez prevádzačských skupín. Ide najmä o utečencov z bývalých sovietskych republík, ktorí sa na Ukrajinu dostanú bez pomoci prevádzačov. Ide najmä o utečencov z Moldavska, Gruzínska a Arménska. Vlani zadržali na hranici až 350 Moldavčanov a 203 Gruzíncov. "Často sa orientujú v lese sami podľa kompasu a buzoly. V noci sa orientujú v teréne podľa osvetlených objektov a obcí v blízkosti hranice." V roku 2008 riešili hraniční policajti aj 25 prípadov, keď sa nelegálni migranti snažili dostať na naše územie z Ukrajiny na falošný, pozmenený, alebo cudzí cestovný doklad.

SkryťVypnúť reklamu

Kamery sa osvedčili

Hranica s Ukrajinou je dlhá 98,5 kilometra. Južná časť hranice, presne 34,5-kilometrový úsek, je každých 186 metrov zabezpečený a monitorovaný špeciálnymi kamerami, ktoré sú umiestnené pozdĺž hranice na stĺpoch. Kamery fungujú v noci v dvoch režimoch - pomocou umelého osvetlenia, alebo v úplnej tme, keď sa spúšťa infrakamera. Hraničiari tieto režimy nepravidelne striedajú, aby zmiatli prevádzačov. Kým severnejšiu časť hranice v lesnom a kopcovitom teréne monitorujú najmä pešie a motorizované hliadky, spodná časť je zabezpečená aj kamerami. Vďaka kamerovému systému zadržali desiatky utečencov. V utorok minulý týždeň pri Veľkých Slemenciach napríklad odhalili kamerami päť Afgáncov.

Prevádzači to skúšajú z Poľska

Po prísnejšom monitorovaní slovensko-ukrajinskej hranice sa najnovšie prevádzači snažia dostať utečencov severnou cestou, v miestach, kde sa spája slovenská, ukrajinská a poľská hranica. Polícia preto od júla minulého roka vytvorila v Uliči dislokované pracovisko, z ktorého zabezpečovali hliadkovanie aj na severe v blízkosti slovensko-poľských hraníc. Personálne posilnili aj oddelenie v Zboji. Hneď v júli zadržali policajti tri skupiny migrantov, ktorí sa k nám dostali z Poľska. Pred dvomi mesiacmi v obci Topoľa neďaleko vodárenskej nádrže Starina opäť zriadili stále oddelenie hraničnej kontroly.

Autor: lyv

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 775
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 280
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 144
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 866
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 979
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 827
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu