musia starať spomenú, až keď k nemu volajú hasičov. Tí majú do týždňa minimálne tri výjazdy k požiarom, ktoré si takto ľudia spôsobujú sami. Kominárom sa „uhorková sezóna" končí paradoxne vtedy, kedy by sa mala začínať. Ľudia ich k sebe volajú počas rozbehnutej vykurovacej sezóny. Väčšina si však svoje komíny stále kontroluje sama. Nie každý je ale odborník a tak to aj vyzerá.
HUMENNÉ. Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. S klesajúcimi teplotami stúpa aj počet domácností v obciach, ale aj mestách, ktoré dávajú zabrať svojim komínom. Nie všetci majitelia môžu mať pokojný spánok. Mnohým o rizikách, ktorým vystavovali svoje rodiny, povedia až privolaní hasiči.
Komíny upchávajú staré sadze
„Minimálne trikrát do týždňa vyrážame k haseniu požiarov, ktoré spôsobili zle postavené, alebo neudržiavané komíny," hovorí zisťovateľ požiarov HaZZ v Humennom Jozef Sivčo. Problémy s vykurovacími telesami evidujú počas celého roka, pretože ľudia na dedinách bežne varia v sporákoch na tuhé palivo. Aktuálne nízke teploty ale prinútili kúriť tuhým palivom v domoch ďalších. Mnohí podcenili pravidelnú údržbu a kontrolu komínov, ktorú si môžu podľa platnej vyhlášky urobiť aj sami. „Najčastejšou príčinou požiarov sú usadené sadze, ktoré sa spekajú a zatarasujú prieduchy. Dochádza tak k roztrhnutiu komínov," hovorí Sivčo.
Ďalším problémom sú špáry medzi tehlami: „Dostávajú sa cez ne iskry a sálavé teplo." Dymovody sú rovnako tiež dosť často nesprávne inštalované a ľudia si pri nich sušia horľavé látky, alebo pri nich neváhajú skladovať papier.
Osudové chyby
Pri zisťovaní príčin požiaru hasičov dosť často majitelia domov šokujú. „Hrady nosnej stropnej, alebo strešnej konštrukcie vedú tesne popri komíne. Boli však aj prípady, keď ich majitelia domov mali zamurované v prieduchoch, priamo v komíne," vysvetľuje.
Samostatnou kapitolou je sušenie sena priamo na povale: „Je to síce proti predpisom, ale stretávame sa s tým." Ľudia si tiež na komíny akosi zabúdajú dať omietku, čo je tiež závažný problém. „Platí, že komín musí byť omietnutý od základov až nad strechu," prízvukuje. Chýb a nedostatkov, na ktoré hasiči narazia je celá kopa. „Ľudia sú po požiari bití viackrát. Najprv na škodách, ktoré spôsobil oheň. Ak sa z našej správy poisťovňa dozvie, že majiteľ domu porušil či zanedbal predpisy, zohľadní to. Navyše, majiteľovi musíme dať pokutu za priestupok," vysvetľuje Sivčo.
Pozor na elektrické ohrievače!
Podľa jeho názoru ak ľudia vykurujú počas najtuhších mrazov elektrickými ohrievačmi, vystavujú svoje domácnosti ďalšiemu nebezpečenstvu: „Ak ich zapnú viac naraz a popritom majú zapnuté aj bežné domáce spotrebiče ako chladničku, alebo práčku a k tomu televízor, počítač, elektrickú pec, hrozí, že preťažia celú elektroinštaláciu v dome, alebo byte. Reálne tak hrozí, že sa prehrejú vodiče vo vnútri muriva, dôjde k skratom a požiarom."
Hasiči upozorňujú, že ak vám vyhorí napríklad 10-ampérová poistka, nesmiete ju svojvoľne opravovať a nahradiť poistkou s vyššou hodnotou: „Môže sa nahradiť len poistkou s rovnakým výkonom." Ak vyhoria ističe musíte ich nahradiť tiež len ističmi v pôvodných hodnotách: „V žiadnom prípade to nesmie robiť nik iný ako odborník - elektrikár!"
--- SKÚSENOSTI ---
Kominári vedia svoje
n Humenčan Viliam Harvan, ktorý podniká v oblasti kominárstva, potvrdil, že sa najčastejšie stretávajú s úplne usadenými komínmi od sadzí a dechtov. No len v tých „lepších" prípadoch, ak ich k sebe ľudia zavolajú. Platí totiž, že komín si môže každý skontrolovať sám. Podľa kominárov je otázny význam takej kontroly, ak ľudia nie sú odborníci a problematike nerozumejú.
„Domnievam sa, že 90% ľudí nepozná platnú legislatívu," hovorí Harvan. Logicky by mali mať najviac práce v lete a na jeseň pred vykurovacou sezónou. Neplatí to: „Volajú nás po 2 - 3 mesiacoch, čo začnú kúriť. Teda počas sezóny."
Kto by si myslel, že sa kominári pri množstve počte komínov na dedinách idú pretrhnúť od roboty, mýli sa: „Oslovovali sme starostov, aby zabezpečili hromadné čistenia v obciach. Niektorí odpovedali, že z celej dediny mali o to záujem len traja ľudia."
Slabý záujem sa odráža aj na cene čistenia. Jeden komín vyjde na 17 eur (zhruba 500 korún). Cenu ale tvoria hlavne režijné náklady, hlavne na benzín. Ak majú kominári na jeden deň objednávky v dedinách, medzi ktorými sú obrovské vzdialenosti, niekde sa to odraziť musí. Aby bola cena aj o viac ako polovicu nižšia stačilo by, ak by kominári na jednej ulici robili jeden celý deň viac domov: „Majiteľov by to možno vyšlo len 8 eur (zhruba 250 korún) za komín." Lacnejšie a staršie komíny však servis predražujú. Ľudia by sa nemusia obávať ani straty času. „Je to robota tak na pol hodinku. Najviac hodinu," uzavrel Harvan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.