Tehlové bytovky pre vojenských gážistov stoja už 70 rokov!
Dnes sa zatúlame k bytovke pri bývalej 3. národnej škole, teraz strednej zdravotníckej. Postavili ju pre vojakov.
MICHALOVCE. Niet divu, Michalovce boli známe vojenskými posádkami. Vojaci, ktorí tu pracovali, brali plat tzv. gážu. Odtiaľ označenie vojenskí gážisti.
V meste chýbali byty
Možno si spomeniete, že okrem dvoch dodnes existujúcich boli v Michalovciach ďalšie troje kasárne, ktoré už zanikli a jedny plánované. Kasárne ale slúžili len pre vojsko a vojenské účely. "Pre gážistov a ich rodiny musela armáda vytvoriť priestory mimo nich," potvrdzuje náš sprievodca Jaroslav Gorás. Potreba je jedno a možnosti druhé. V meste bol vtedy nedostatok bytov aj pre učiteľov či úradníkov. Ministerstvo obrany to riešilo výstavbou bytoviek: "Prvú štvorbytovku na Hviezdoslavovej ulici, oproti štadiónu, postavili už v roku 1924. V nej neskôr býval aj generál Svátek." Postavili ju hneď prvý rok súbežne s výstavbou nových kasární M. R. Štefánika na tej istej ulici. Armáde ich odovzdali v r. 1928, ale už dva roky predtým za kasárenskou novostavbou vyrástli dve štvorbytovky pre dôstojníkov a dve pre rotmajstrov.
"Nezničiteľné" tehlové bytovky
Gorás pri pátraní zistil, že ani to nestačilo, lebo v 30. rokoch armáda začala stavať kasárne aj na opačnej strane mesta, na Užhorodskej ulici. Scenár sa opakoval, chýbali byty: "Presne vtedy postavili trojpodlažnú bytovku na Masarykovej ulici. Navlas rovnaká je aj na Moyzesovej ulici, dokonca použili ten istý projekt, len druhá je dvakrát väčšia ako prvá. Zaujímavosťou je, že jej pravá strana je zrkadlovým obrazom ľavej a vlastne aj svojho predchodcu na Masarykovej."
Gorás zistil aj cenu. Bytovky armádu stáli "prvorepublikové" 3 milióny korún. Ich architektúra odpovedá dobe. Prioritou bola účelnosť a funkčnosť, okrasy boli vnímané ako zbytočnosť. Valbová strecha dodnes prekvapuje množstvom komínov. Vykurovanie bolo na tú dobu moderné kachle boli v každej izbe. Trojpodlažná budova je celá podpivničená, spodná časť je z kameňa, murivo tehlové a omietnuté: "Na treťom podlaží bolo murivo medzi oknami z pálenej podhľadovej tehly bez omietky. Rovnako aj schodisko."
Gorása fascinuje výdrž vtedajších materiálov: "Tehla bola taká kvalitná, že bez ujmy vydržala vyše 70 rokov!" Dnes už pôvodné murivo možno vidieť iba na Moyzesovej, lebo domy na Masarykovej nedávno opláštili a zateplili. Bytovky aj teraz slúžia bývaniu. Tie za kasárňami dokonca dodnes obývajú vojaci, resp. exvojaci s rodinami.
(lyv)
Autor: Mikulášska zbierka šatstva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.