Na Masarykovej ulici ešte zostaneme. Potúlame sa okolo budovy, kde dnes sídli Stredná zdravotnícka škola.
MICHALOVCE. Pôvodne ju vybudovali ako národnú školu pre tretí školský obvod v meste. Stalo sa tak pred 70 rokmi.
Priestory škôl nestačili
Náš sprievodca Jaroslav Gorás zistil, že parcela, na ktorej stojí, bola súčasťou pozemkov grófa Sztáraya. Po tom, ako prišiel o tituly, musel podľa pozemkovej reformy svoj majetok rozparcelovať a rozpredať. To padlo vhod mestu, ktoré vtedy riešilo problémy s nedostatkom školských priestorov. Povedali by ste, že súčasný systém starostlivosti o štátne základné školy v réžii miest a obcí nie je nič nové? Navlas rovnaký fungoval aj pred 80 - 90 rokmi. Problém bol, že do roku 1925 mali Michalovce iba jednu štátnu ľudovú školu na Cintorínskej ulici. Druhý školský obvod vznikol až pričlenením Stráňan: "Výhra to nebola, lebo obe budovy boli v zlom stave. Jednu dokonca 'úradnou mocou' zatvorili 'pre životohrozujúci' stav."
Lavice boli plné len mimo sezóny
Mesto to riešilo prístavbou a nadstavbou školy na Cintorínskej ulici." Veľký efekt to však neprinieslo. Z 30 učební, potrebných pre 1 150 školopovinných detí, bolo k dispozícií iba 9! Učiť sa museli na dve zmeny, čo sa odrazilo aj na kvalite výučby. Najväčšou brzdou rozvoja školstva bol postoj rodičov. Hoci bola školská dochádzka povinná, rodičia to ignorovali. Gorás v starých kronikách narazil na zápisy riaditeľov o tomto fenoméne. Sedliaci radšej riskovali pokutu, než by deti poslali do školy. Výsledok - lavice boli plné len mimo sezóny prác na poli, alebo keď bolo zlé počasie. Meniť sa to začalo, až keď ľudia pochopili, že len vzdelanie môže ich deťom priniesť lepšiu budúcnosť. Po skončení ľudovej potom študovali na meštianskych, neskôr stredných školách. Až ich prví absolventi mohli ísť na vysoké a vyrástla inteligencia Zemplína.
Sídlil tu aj krajský súd
Ale vráťme sa k problému spred 70 rokov. Gorás zistil, že pri opravách budov škôl sa mesto zadlžilo a dokonca mu hrozila exekúcia. Jediným riešením bola nová škola. Žiaľ, sľuby ministerstva školstva zostávali nenaplnené: "Veru, z Prahy bolo do Michaloviec ďaleko. Až po opakovaných urgenciách prišli peniaze." Novú školu dokončili v roku 1938, bola 11-triedna a veľmi moderná. Jej žiaci sa z učenia v nej dlho netešili. Prišiel november 1938 a Viedenská arbitráž. Slovensko prišlo o južné územia, vrátane Košíc: "Do Michaloviec vtedy presťahovali krajský súd. Bol v novej budove školy. Potom sa presídlil do Prešova." V toku času sa tu vystriedalo množstvo škôl a tisícky detí. Posledných 30 rokov slúži výchove zdravotných sestier. Keď pôjdete okolo, všimnite si, že budova je aj dnes moderná a nadčasová.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.