mesta a terénnych komunitných pracovníkov vymeškali v minulom školskom roku 130-tisíc hodín. Neospravedlnených je zhruba 50-tisíc!
MEDZILABORCE. Problém sa dostal aj na pôdu zastupiteľstva. Z podrobnej správy vyplynulo, že v meste sa rozmáha záškoláctvo. Konkrétne detí z rómskych rodín. Na ich potulky mestom v čase vyučovania upozornila aj Ljuba Demková (Smer). Školy a Komunitné centrum Mestského úradu (MsÚ) zaviedli opatrenia. Tie zlyhávajú na ľahostajnosti rodičov.
Absentéri vo "veľkom štýle"
Na ZŠ Duchnovičovej s 383 žiakmi evidujú za minulý školský rok viac ako 50-tisíc vymeškaných hodín. Z nich je viac ako 48-tisíc ospravedlnených. Faktom, ktorý odznel od vedúcej odboru školstva Oľgy Nestorovej MsÚ je, že za číslami treba hľadať hlavne rómskych žiakov. Väčšina týchto žiakov, na prvom aj druhom stupni, tu má 1 593 neospravedlených hodín.
Podobne je to aj na ZŠ Komenského so 481 žiakmi. Tí vymeškali dokopy viac ako 78-tisíc hodín. Riaditeľ Milan Bajaj komentuje situáciu ako "zlú až kritickú." Na základe opatrení, kedy pedagógovia sledovali dochádzku rómskych žiakov osobitne, vyšlo najavo, že títo žiaci vymeškali dokopy viac ako 36-tisíc hodín. Z toho 11 841 mali neospravedlenených! V druhom polroku, s príchodom teplých dní, pribúdali vymeškané hodiny geometrickým radom.
Fenomén: Ľahostajnosť
Milan Bajaj sa posťažoval, že rómske deti nechodievajú na vyučovanie načas. V skupinách ráno nakupujú v potravinách a do školy sa neponáhľajú. Mnohí, aj keď prídu, hľadajú už po pár hodinách cestu von. "Utekali cez okná. Keď sme všetko pozamykali, ušli cez pivnicu," hovorí. Jedným z "lákadiel" bol obed za korunu. Mnohí teda obišli vyučovanie a prišli rovno do jedálne. "To sme zamedzili. Obed majú len žiaci, ktorí sú na vyučovaní," povedal.
Dodal, že aj keď mnohí sú z rodín v hmotnej núdzi a zdarma dostávajú učebné pomôcky, na hodiny sa vôbec nepripravujú a pomôcky im nič nehovoria. "Niektorí ich predávali, iní nenosili vôbec. Teraz ich majú odložené v škole," vysvetlil. O domácej príprave na vyučovanie sa nedá ani hovoriť.
Škola úzko spolupracuje s Komunitným centrom mestského úradu a oslovuje rodičov týchto detí. "Nemajú záujem. Deti prinesú ospravedlnenia od lekárov, alebo ich jednoducho nechávajú doma," hovorí Bajaj. Dodáva, že sa ich snažili pritiahnuť na rodičovské združenia, kam pozvali aj sociálnych pracovníkov. "S deťmi sme pripravili kultúrny program. Prišli traja rodičia," poznamenal.
Žiačky na materskej dovolenke
Záškoláctvo a nekontrolované využitie voľného času majú aj ďalšie následky. "Na našej škole máme dve školáčky na materskej dovolenke," hovorí Bajaj. "Raritou" je 15-ročná deviatačka, ktorej sa v máji narodili dvojičky. "Momentálne čaká svoje tretie dieťa," komentuje stav evidovanej žiačky riaditeľ. Ďalšia mamička je podľa neho ešte mladšia.
Opatrenia bez odozvy
Školy a Komunitné centrum zaviedli v minulom školskom roku opatrenia na zlepšenie dochádzky. Ženy z aktivačných prác mali za úlohu deti z bytov ráno vytiahnuť do školy, doviesť ich tam a byť nápomocné v prípade ich útekov. Poobede ich mali odprevadiť domov. "Žiaľ, bolo to neúspešné. Týmto ženám sa darilo pravidelne vodiť na vyučovanie väčšinou vlastné deti," skonštatoval Bajaj.
Pre rodičov nie sú mementom ani prípady, keď rodičov súd za záškoláctvo detí poslal do väzenia. "Momentálne je za to už jedna matka vo väzbe. Ďalšej hrozila, zabránil tomu len fakt, že otec detí bol vo väzení tiež.Súd jej uložil, aby odrobila 200 hodín," spomína. Dodáva, že ani to nie je pre rodičov výstrahou: "Deťom dovolia všetko."
Vedúci Komunitného centra Peter Fecura uviedol, že okamžite ako im školy oznámia zhoršenie dochádzky konkrétnych žiakov, pritlačia na rodičov. "Šiesti terénni pracovníci k nim chodia až trikrát do týždňa. Deti často nájdu dopoludnia doma s rodičmi," hovorí. Nasleduje dohováranie rodičom a motivácia detí. Podľa Fecuru je to beh na dlhé trate. "Mnohí majú totiž v sebe zakorenené jedno: "A načo im je škola?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.