prímeria medzi znepriatelenými stranami - cyperskými Grékmi a Turkmi. Svojou prítomnosťou a pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne zamedzovali možným násilnostiam a konfliktom.
MICHALOVCE. Vojaci boli na ostrove, ktorý je rozdelený na tureckú a grécku časť. Situácia medzi nespokojnými stranami bola podľa slovenských vojakov pokojná. „To znamená, že nedochádzalo k nejakým vážnym incidentom, provokáciám zo strany tureckých ozbrojených síl respektíve cyperských Grékov. Našou úlohou je vlastne prezentovať vojenskú prítomnosť v tomto priestore," vysvetlil kapitán Oliver Muráni. Bola to jeho druhá misia. Predtým pôsobil na Golanských výšinách.
Medzi 84 ocenenými vojakmi bolo aj šesť žien. Ukončenie misie na Cypre je podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Daniela Duchoňa do budúcnosti ťažko odhadnúť. „Bude to závisieť od politicko-bezpečnostného vývinu na tomto ostrove. Z nášho pohľadu je táto misia jednou z priorít pôsobenia našich ozbrojených síl v rámci krízového manažmentu vo svete" uviedol Duchoň. Misia na Cypre patrí medzi najstaršie pod záštitou OSN. Jednotky medzinárodného spoločenstva tu pôsobia od roku 1964.
V Michalovciach naposledy
V metropole Zemplína sa slávnostné nástupy vojakov vracajúcich z misie na Cypre, Golanských výšinách, Bosne a Hercegovine a Kosova stali už tradíciou. Včerajší slávnostný nástup bol v Michalovciach pravdepodobne na dlhšie posledný. „Systém zabezpečenia a plnenia záväzkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky voči našim koaličným partnerom a voči NATO, je rotačný," uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Peter Gajdoš. Plnenie úloh na zahraničných misiách sa teraz presunie z Michaloviec na iné mechanizované prápory v rámci Slovenska.
Pripravení na Gruzínsko
Jednotky OS SR pôsobia v súčasnosti na misách UNFICYP na Cypre, pod vlajkou Európskej únie v misii ALTHEA v Bosne a Hercegovine, pod hlavičkou NATO v Afganistane a v Kosove. Ministerstvo zahraničných vecí SR pred pár dňami uviedlo, že sa zvažuje aj účasť slovenských vojenských pozorovateľov na hraniciach Gruzínska a Južného Osetska, ktoré je pod kontrolou Ruska.
„Samozrejme sme už začali cvičiť určitých pozorovateľov. Akonáhle bude politická požiadavka a bude ministerstvo obrany rozhodne, že pôjdeme aj do takejto misie, sme pripravení zabezpečiť splnenie úloh. Bola požiadavka 200 pozorovateľov a záujemcov z jednotlivých štátov, ktoré prejavili záujem participovať na tejto misii, je tristo," uviedol Peter Gajdoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.