mestskej rady. Za pravdu im stiahnutím tohto bodu z rokovania dali aj ostatní poslanci.
HUMENNÉ. V polovici augusta mala mestská rada (MsR) posúdiť zámer mesta spolu podieľať sa na obnove hnedého priemyselného parku v areáli Chemesu. Jej členovia z poslaneckých klubov Smer a HZDS však podľa Jany Vaľovej (Smer) dostali materiály len večer pred zasadnutím. Okrem návrhu na zmluvu o partnerstve v nich však nenašli pre nich dôležité informácie.
Nepoznali ani majiteľa pozemkov
Vaľová sa na rokovaní poslancov vyjadrila, že na zasadnutí a neskôr aj listom žiadali o geometrický plán priemyselného parku Humenné-Juh. K tomu cheli mať hlavne v rukách výpis z katastra nehnuteľností. Z neho by spoznali vlastnícke vzťahy k pozemkom. Vaľová vysvetlila, že samospráva môže investovať do hnedého priemyselného parku len na vlastných pozemkoch. Poslanci si to chceli preveriť aj preto, aby mesto v budúcnosti nedopadlo ako Poprad, alebo Prešov. V podobných projektoch si nedali do poriadku vlastnícke vzťahy a ešte pred schválením projektov museli pozemky narýchlo odkupovať. Za nemalé peniaze. Za viac ako dôležité považovali členovia rady aj to, aby mali v rukách znalecký posudok k pozemok vypracovaný po enviromentálnom audite.
Chemes nateraz prišiel o šancu
Chýbala im aj zmluva o budúcej zmluve na predaj pozemkov. Mesto malo podľa návrhu odkúpiť od Chemesu pozemky v areáli jeho podniku. Tie by vyplatilo v prípade úspechu podaného projektu z eurofondov. Poslanci však chceli mať istotu, aby po takých veľkých investíciách do parku prišli aj zaujímaví investori, ktorí by dali ľuďom aj zarobiť. Nedostali však ani zmluvy o budúcich zmluvách ani s jedným. Obávali sa tiež toho, aby ich krok v budúcnosti nevyznel ako skrytá investičná pomoc. Dohodli sa, že s potrebnými materiálmi v rukách sa k problematike vrátia mimoriadne 21.augusta.
Fiasko?
Vaľová sa vyjadrila, že očakávali, že budú zasadať na magistráte a v prípade potreby si pôjdu pozrieť areál. Mimoriadne rokovanie však malo byť rovno v sídle firmy. To bolo pre opozičných členov rady neprijateľné a zaváňalo im to istým pocitom klientelizmu. K tomu podľa nej opakovane nedostali aj niektoré požadované materiály. Z rokovania na tomto mieste sa preto písomne ospravedlnili. Aj napriek tomu, že zámer partnerstava a samotný projekt nebol poriadne prerokovaný, sa schvaľovanie zmluvy s Chemesom dostala do programu zasadnutia mestského parlamentu.
Istá satisfakcia
Hneď v úvode rokovania Ján Ferko (Smer) navrhol, aby sa schvaľovaním zmluvy poslanci nezaoberali a bod úplne vypustili z rokovania. Za návrh zahlasovalo 19 z 23 prítomných poslancov. Žiadosť o grant z európskych zdrojov tak mesto už do 17.októbra nepodá. Prvá výzva na podávanie projektov končila v auguste a podľa opozičných poslancov nebolo vôbec ani možné, aby sa tak veľký projekt dal pripraviť za dva týždne. Ďalšia výzva by mala vyjsť až v decembri. Vaľová má za to, že poslanci by mali prerokovať, či mesto takýto park potrebuje, ak už má Gutmanovo a ďalší bude pri Mysline.
***
PROJEKT
Cieľom spoločného projektu mala byť obnova starej haly v areáli Chemesu. Na siedmich hektároch chceli pre potencionálneho investora obnoviť infraštruktúru, ktorá by vyhovovala "súčasným potrebám investorov." Predpokladané náklady sú viac 300 miliónov korún. Mesto ho malo financovať 5% z celkových oprávnených výdavkov na projekt, čo je zhruba viac ako 15 a pol milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.