následky zákernej choroby. Zemplínčanky, ktoré bojovali s rakovinou prsníka sa spoločne snažia opäť začať nový život a riešiť problémy, ktoré im spôsobila choroba.
MICHALOVCE. Okresy Michalovce a Sobrance patria v rámci Slovenska medzi najrizikovejšie lokality, kde je zaznamenaný zvýšený počet žien s ochorením karcinómu prsníka. Ženy, ktoré majú svoj boj s rakovinou za sebou sa pravidelne stretávajú v klube Venuša, ktorý vznikol v Michalovciach v roku 2002. Podobné kluby fungujú v rámci celého Slovenska a podporuje ich Liga proti rakovine.
Stretnutia ich posilňujú
Klub navštevuje dvadsiatka žien z okresov Michalovce a Sobrance. "Tieto stretnutia nás posilňujú. Hovoríme spolu o problémoch, ktoré súvisia s liečbou. Rozprávame sa o rizikách a komplikáciách, ktoré táto choroba prináša. Pozývame medzi nás na besedy onkologických lekárov a ďalších odborníkov. Je to iné, keď sa rozprávame v uvolnenej atmosfére ako v ambulancii," vysvetlila vedúca klubu, päťdesiatročná Eva.
Dodáva, že mnohým pacientkám, ktoré prišli kvôli chorobe o jeden z prsníkov sa úplne zrútil celý svet. Niektoré sa uzatvorili pred okolím aj vlastnou rodinou. „Stretnutia sú jedna z ciest ako opäť začať plnohodnotne žiť." Okrem pravidelných stretnutí organizujú spoločné výlety, navštevujú kultúrne podujatia a pomáhajú pri organizovaní zbierok pre onkologických pacientov.
Rakovina poznačí celú rodinu
Dnes už šesťdesiatštyriročnej Gitke zo Sobraniec diagnostikovali rakovinu prsníka pred 19 rokmi. Keď si nahmatala hrčku na ľavom prsníku ešte netušila, že pôjde o zhubný nádor. Ľavý prsník jej po dlhej a namáhavej liečbe napokon amputovali. Svoj boj s rakovinou však definitívne nevyhrala. „O päť rokov sa nádor opäť vytvoril v pooperačnej jazve. Museli ma zase operovať," hovorí. Jej boj s rakovinou ťažko znášal aj jej manžel. "Prežíval to so mnou a veľmi sa preto trápil. Nakoniec dostal porážku a zomrel." Medikamentóznu liečbu a chemoterapiu sprevádzala podľa Gitky nevoľnosť, bolesti, časté zvracanie, psychické problémy a stres. Teraz sa svojimi skúsenosťami snaží pomôcť hlavne mladším onkologickým pacientkám.
Pohľad verejnosti sa zmenil
Členky klubu konštatujú, že pohľad verejnosti na ženy postihnuté touto chorobou sa zmenil. „Dnes sa už ľudia na nás pozerajú ináč. Niekedy sa pacientky báli ísť von, hanbili sa a nechceli o tom hovoriť," spomína Gitka. Tvrdí, že za 20 rokov napredovala aj medicína. Niektoré prípady, ktoré sa pred rokmi často končili amputáciou prsníka, dnes dokážu úspešne lokálne liečiť.
Podľa odborníkov sa na Slovensku za posledných 20 rokov počet ochorení na rakovinu prsníka u žien vo veku 25 až 45 rokov zvýšil o viac ako 30 percent. V minulosti sa toto ochorenie vyskytovalo najčastejšie u žien vo veku okolo 60 rokov. Lekári upozorňujú, aby ženy pravidelnými samovyšetreniami a návštevami u lekára predchádzali tejto chorobe a včas rozpoznali varovné signály, ktoré môžu byť príznakmi rakoviny. Vyhliadky na vyliečenie karcinómu prsníka sú veľmi dobré, ak sa ochorenie včas zistí a správne lieči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.