ČES je totiž nevyhnutnosťou v procese územného konania.
TREBIŠOV/BRATISLAVA. Konanie o osvedčení aktuálne prebieha na krajskom stavebnom úrade. Na základe žiadosti 14. júla ČES-u predĺžil lehotu na predloženie požadovaných podkladov o 90 dní. Znamená to už druhé prerušenie konania.
Zažalovali ministerstvo
Na žalobu ČES na základe neoficiálnej informácie upozornilo na svojej webstránke OZ Trebišov nahlas. Rezort denníku Korzár žalobu potvrdil. "Spoločnosť ČES žiada preskúmanie zákonnosti rozhodnutí, ktorými bola nariadená obnova konania vo veci udelenia osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Žaloba smerovala 11. júna na Krajský súd v Bratislave," uviedla vedúca oddelenia pre styk s verejnosťou Dagmar Hlavatá. Potvrdila, že ministerstvu už žalobu doručili s požiadavkou na vyjadrenie: "To sa momentálne pripravuje." Termín pojednávania nie je známy. Viac informácií rezort do ukončenia konania neposkytne.
Rezort žiada o stanovisko mesto
O žalobe manažment samosprávy oficiálne informovali až v liste, ktorý prišiel v utorok. Potvrdil to včera prednosta a hovorca mestského úradu Rastislav Petrovič: "Rezort nás žiada o aktualizované stanovisko mesta k elektrárni. V ňom máme zohľadniť podstavu obnovy konania o osvedčení teda nové skutočnosti, ktoré nastali medzi vydaním pôvodného osvedčenia a začatím nového správneho konania o ňom v máji 2008."
Rezort svoju žiadosť odôvodnil tým, že spoločnosť ČES v obnovenom konaní "nové" stanovisko mesta nedoložila a vec rieši súdnou cestou. Podľa listu ČES žiada súd aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia ministerstva hospodárstva, keďže ho považuje za nezákonné. Rezort mesto informuje, že ČES už k žalobe priložil aj stanoviská ministerstva výstavby a životného prostredia: "Ministerstvo výstavby našu argumentáciu o nesúlade projektu s existujúcim územným plánom označilo za zavádzajúcu a účelovú. Podobný názor vraj prejavilo aj ministerstvo životného prostredia," dodáva Petrovič. Povedal, že vec budú riešiť najskôr politické kluby, zastupiteľstvo má znenie stanoviska schvaľovať 27. augusta.
Aktivisti: Situácia je vážna
Predseda OZ Trebišov nahlas Gejza Gore situáciu vníma ako vážnu: "Rezort musí obhájiť svoje vlastné rozhodnutie, developer medzitým koná. Získal už aj súhlas trebišovského regionálneho úradu verejného zdravotníctva a obvodného úradu životného prostredia. Slovenský pozemkový fond dal spoločnosti len vyjadrenie, že sa vyjadrí až po územnom konaní. To doložil aj Krajskému stavebnému úradu v Košiciach, ktorý vo veci koná, takže SPF budú musieť osloviť oni."
Oslovili sme aj spoločnosť ČES. Tá s nikým nekomunikuje. Jej webstránka je mŕtva už od januára. Mail a mobil na hovorcu projektu nefungujú. Na svoje otázky sme dodnes nedostali odpovede.
* * *
Čo sa deje v pozadí
n Aktivisti OZ Trebišov nahlas ďalej sledujú kroky developera. Hygiena už s umiestnením súhlasila s jedinou podmienkou najneskôr v stavebnom konaní žiada doriešiť zrušenie obytnej zóny na Cukrovarskej ulici.
n Gejza Gore za oveľa vážnejší považuje súhlas Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP). Podľa dostupnej dokumentácie mal úrad na prelome apríla a mája 2008 k projektu množstvo námietok. "Upozornil, že skládka vedľajších energetických produktov (VEP), linky vysokého napätia a ďalšie činnosti, podliehajú posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA) a majú byť posúdené ešte pred rozhodnutím o ich umiestnení," vysvetľuje Gore. Tiež žiadal, aby stavba bola riešená ako celok vrátane napojenia na železnicu, vysokého napätia, plynu, odberu vody... Chce aj doriešenie náhradného zdroja vody a nielen napojenie na Ondavu a pod. "V stanovisku z 11. júla, čo je len dva mesiace nato, už námietky nemá, hoci ČES už so skládkou VEP neuvažuje a nepovažuje za potrebné riešiť ani náhradný zdroj vody. Zdrojom má byť len Ondava. A na základe toho úrad vydal súhlas s umiestnením elektrárne?" pýta sa Gore.
n Prednosta ObÚŽP Ľudovít Ružinský oponuje, že ČES bol aktívny a spolupracoval: "Priebežne doplnil nami požadované podklady a posudky." O rýchlosti ČES-u nechcel polemizovať: "My ich prácu nekomentujeme. Naše stanovisko je vyjadrením sa k danému stavu." Nahliadnutie do podkladov nám neumožnil. Odporučil nás, aby sme si ich vyžiadali v rámci infozákona.
n Najviac aktivistov šokovala informácia, že poslanci obce Vojčice údajne súhlasili s výstavbou potrubia elektrárne cez obecné pozemky. Starosta obce Ladislav Bodnár to dementuje: "O žiadosti ČES sa síce rokovalo, ale žiadne uznesenie sa neprijalo, nepadlo žiadne rozhodnutie a nedávali sme žiadne stanovisko. Nič také sme nepovolili," ohradil sa. Dodal, že obec trvá na svojom rozhodnutí z januára 2008: "Vtedy sme sa jednoznačne postavili proti elektrárni a na tom trváme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.