v samosprávach. Stačí spomenúť Kráľovský Chlmec, kde si kvôli jeho (ne)dokonalosti môžu poslanci "dovoliť" ignorovať všetko. Zákon im umožňuje chodiť na zastupiteľstvá len raz za čas. A neurčuje, či po dvoch ignorovaných na treťom musia aj rozhodovať. Nezakazuje im ťahať neúnosný stav donekonečna. Nebráni ani forme obštrukcií.
Podobne je to v Somotore, len tu s opačným garde. Tu si zase poslanci nevedia rady so starostkou. Oni ju chcú odvolať legálne, ale referendum je neplatné. Vráti im to - využije zákon na ich "odvolanie". Možno tuší, že to celkom okej nie je. No a čo! Jej právnik kľukaté paragrafy skombinoval tak, že to navonok okej vyzerá. Čo na tom, že ministerstvo vnútra povie, že táto kombinácia je právne vadná? Čo na tom, že aj prokuratúra upozorní, že je to nezákonné? Starostka to nemusí brať na vedomie! Čaká na verdikt súdu, zákon to umožňuje!
A obecný rozpočet si žije vlastným životom. Poslanci sa môžu aj na uši postaviť. Čerpanie spoločných peňazí občanov si môžu len domýšľať alebo pátrať v dokladoch, ktoré sa k nim občas dostanú. Obkľukou. Ona im ich nedá. Podľa zákona má, ale nemusí. Čo jej hrozí? Nič! Zákon neurčuje, ako sa za jeho nedodržanie platí. Ako by ste sa asi chovali, keby ste vedeli, že vraždu síce zákon zakazuje, ale nič vám za ňu nehrozí? Nuž, kým v bežných zákonoch je za porušenie paragrafov postih, tu to nie je. Starostovia a poslanci sa naň môžu odvolávať, ako im pasuje. Pripustil, aby boli neodvolateľní. Jedinou pákou na nepokoj zostáva referendum. Aj tu je ale háčik. Kým pri voľbách rozhoduje nadpolovičná väčšina a nie je dôležité, koľko ľudí k urnám príde, pri referende o odvolaní kohokoľvek musí rozhodnúť viac ako polovica z polovice voličov! To je dôvod, prečo sú referendá na Slovensku neplatné. Spomeňme na celoslovenské! Až na jedno neúspech za neúspechom! Aká veľká vôľa občana potom musí stáť za odvolaním činovníkov obce?
Je čas, aby si zákonodarcovia urobili monitoring po Slovensku. Možno by zistili, že "ich" zákon sa už dávno stal normou v rukách skupín, ktoré hája len vlastný záujem. Zákon? Čo ste! Čo nezakazuje, to umožňuje! Hlavné slovo "vďaka" nemu majú tí, ktorí ho vedia správne zneužiť. Občan sa stáva len objednaným publikom, dotieravým a večne kričiacim plebsom, ktorý možno ignorovať. Zákon to umožňuje! Stačí mu raz za štyri roky sľúbiť "chlieb a hry" a potom pokračovať v hre pre vyvolených. A tváriť sa, že táto anarchia je demokraciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.