LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Kráľ Matej sa počas prehliadky "svojho" kráľovstva na dva dni utáboril v centre Veľkých Kapušian. Neodmysliteľnú súčasť premeny mesta na stredoveký Copus tvorili dobové stany, rytieri, rytierske súboje, audiencie šľachticov, ba aj pasovanie nových rytierov a verejný súd s popravou. Túto dobovú atmosféru sprostredkovali verejnosti vo štvrtok historické skupiny Bojník z Bojníc, Mare Temporis a Matyas Rex z Budapešti a domáci Nimrod. Roly kráľa Mateja sa ujal veľkokapušiansky rodák, herec divadla Thália Oskar Illéš.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Celé mesto ožilo Renesančným festivalom. Kráľa s družinou rytierov slávnostne prijal primátor mesta Peter Petrikán v dobovomm odeve.
Bohatý program pre kráľa
K ušiam kráľovskej výsosti sa niesli nadšené výkriky davu, ako aj renesančná hudba v podaní žiakov miestnej umeleckej školy. Najmenší poddaní mu predviedli divadelné predstavenie. Počas návratu do tábora si prezrel práce cechových majstrov maliarov, tkáčov, šperkárov atď. Prijal aj predstaviteľov miestnej šľachty, aby riešili "veci závažné". Po obede mu dlhú chvíľu spríjemňoval súbor Vánok či rytiersky turnaj detí.
Podvečerný štvrtkový program už patril hlavne dospelému obecenstvu - orientálny, anjelský či renesančný tanec ako aj pravá dobová krčma Bojník prispeli k dobovej atmosfére. Včera program pokračoval rytierskym päťbojom, vystúpením fakíra, vynesením rozsudkov a verejnou popravou. Kráľ so svojou suitou mesto opustil popoludní.
Táborový život v priamom prenose
Všetko toto si s panovníkom mohli vychutnať aj jeho "poddaní". Deti fascinovalo dianie v tábore, dobové brnenia a meče, oblečenie, ale aj dobové špeciality. "Pulisku" alias kukuričnú kašu na sto spôsobov vyrábali ženy z mestského parlamentu.
"V stredoveku to bola dôležitá časť stravy. Dala sa kombinovať s čímkoľvek slaninou, mliekom, ba aj kyslou kapustou," hovorí Eva Pápayová.
V stane hneď vedľa kotla si zvedavci mohli prezrieť všetky historické dokumenty o meste. Zaujal aj táborový život, v ktorom nechýbali súboje či príprava tokáňa na stredoveký spôsob - s hrachom a korením. Zakladateľ skupiny Mare temporis Várdy Dittera povedal, že sa zameriavajú na stredovek od 14. storočia nahor. "Snažíme sa sprostredkovať divákom časy Žigmunda Luxemburského, Karola Róberta či Mateja."
Tréningový boj s "bubucmi" (dlhá palica na oboch koncoch omotaná handrami) si vyskúšali aj deti. So skupinou Bojník skúšali aj chodúle, používanie kuše, triafanie slamenými kruhmi a pod. Boj s mečmi ale museli sledovať z bezpečnej vzdialenosti. "Je to nebezpečné - meče vážia okolo 2 kilo a brnenie rytierov takmer 30," dodáva Várdy Dittera. V stredoveku, hoci sa nazýva dobou temna, bolo podľa neho veľa inšpirujúceho: "Ženy a muži sa navzájom ctili. Úcta patrila aj nepriateľom a ich rodinám. Muži riadili útok, ženy obranu."
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.