medzi sebou súťažili v rozmanitých športových disciplínach.
HUMENNÉ. Migračný úrad ministerstva vnútra v spolupráci s mimovládnymi organizáciami od 19. do 24. júna organizuje športovo-kultúrne podujatia spolufinancované z Európskeho fondu pre utečencov. Svetový deň utečencov, ktorý pripadá na 20. júna, si okrem azylantov z Gabčíkova, Opatovskej Novej Vsi a v Rohoviec pripomenuli aj v Záchytnom tábore v Humennom.
Prechádzajú povinnou karanténou
"Momentálne je tu v karanténe 41 žiadateľov o azyl. Medzi nimi len jedna mamička s dcérkou z Číny. Prevládajú muži. Kvôli náboženskému, politickému prenasledovaniu, vojnovým konfliktom, či z ekonomických dôvodov sú tu teraz ľudia z Indie, Pakistanu, Bangladéša, Číny, Afganistanu, Iraku, Gruzínska, Čečenska a Moldavska," hovorí prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle Iveta Liberková. Do Humenného sa dostávajú všetci migranti, ktorí po nelegálnom prekročení hraníc požiadajú o azyl u nás. Azylový proces štartuje práve tu, povinnou 30- dňovou karanténou. Základom sú lekárske vyšetrenia a pozorovania. Potom odchádzajú do pobytových táborov.
Opozičný politik musel z Gruzínska utiecť
"Utečenci vnímajú celý proces ako veľmi zdĺhavý. Jedna hodina v tábore je pre nich dlhá ako desať vonku," hovorí Liberková. Aj preto sa v rámci terapií sami zapájajú do drobných prác. Betónové plochy múrov tak ožili obrazmi, na ktorých vyjadrujú svoje pocity a túžby. "Na toto podujatie sa veľmi tešili. Vyhlásili sme súťaž o najlepšie logo tohto dňa. Zvíťazil Gruzínec Anton," hovorí Liberková. Vo svojej krajine bol opozičným politikom. Musel utiecť. "Kvôli svojím názorom som v Gruzínsku prišiel o prácu. Verím, že sa tam situácia zmení. Dúfam, že sa raz budem môcť vrátiť. Veď kde sa človek narodil, mal by aj umrieť," hovorí 31-ročný Anton.
Azylanti v tábore si štvrtkový program navrhli sami. "Mali futbalový a volejbalový turnaj, súťaž v hode šípok a v preťahovaní lanom. Zamestnanci ich učili ľudové piesne a oni na oplátku zaspievali tie svoje," vymenúva Liberková. Po strastiplnej ceste, ktorú väčšina absolvovala vo viac než neľudských podmienkach, počas tohto dňa viditeľne pookriali.
* * *
Hľadanie druhého domova
n Ministerstvo vnútra, ktoré je zodpovedným orgánom Európskeho fondu pre utečencov, z jeho zdrojov od roku 2004 podporilo 18 projektov. Utečencom v rámci nich poskytujú sociálne, právne, psychologické poradenstvo a výučbu slovenského jazyka. Azylantom tiež pomáhajú vo všetkých oblastiach integrácie na našom území. Pomáhajú aj s dobrovoľnými návratmi do ich krajín.
n Iveta Liberková tvrdí, že 50% utečencov na Slovensku ostáva. Ďalší smerujú do krajín únie. V prípade, že tam opakovane požiadajú o azyl, sú na základe daktyloskopických údajov odobraných na Slovensku vrátení členskou krajinou späť. Na strednom a východnom Slovensku sa v súčasnosti s podporou migračného úradu, ale aj mimovládnych organizácií snaží do bežného života u nás zaradiť 50 azylantov, ktorí sú zapojení do integračného procesu. Priemerne trvá tri roky. Po nových opatreniach na schengenskej hranici poklesol počet utečencov o 30%.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.