Vstupné rokovania signalizujú, že najviac pripomienok k výstavbe zábavného parku v unikátnej prírodnej lokalite budú mať ochranári.
PREŠOV. Včera dopoludnia prebehli na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vstupné rokovania k pripravovanej urbanistickej štúdii projektu tematického zábavného parku. Tá v konkrétnych podmienkach overí, či bude možné zámer uskutočniť vo vybranom území Vihorlatských vrchov. Hovorilo sa hlavne o budúcich hraniciach parku.
Diskusia o území
Na rokovania boli pozvaní pracovníci príslušných úradov životného prostredia, Správy CHKO Východné Karpaty, Regionálneho centra ochrany prírody zo Stakčína, ale aj zástupcovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a spoločnosti pre ochranu vtáctva. Pracovné stretnutie so zástupcami PSK samostatne absolvovali aj pracovníci ministerstva obrany, vojenského obvodu Valaškovce a Vojenských lesov. Zámer totiž ráta aj s využitím ich pozemkov vo VO Valaškovce. Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej to znamená, že PSK otvoril dialóg so všetkými zainteresovanými stranami a vytvoril priestor, aby projekt zo svojho hľadiska pripomienkovali.
Nechcú ohroziť záujmy ochrany prírody
Podľa vedúcej oddelenia územného plánovania a životného prostredia PSK Kataríny Ježovej je "cieľom prerokovať možné riešenie projektu z hľadiska záujmov ochrany prírody, identifikovať obmedzenia, limity a dohodnúť sa na zásadách pre riešenie tematického zábavného parku, ktoré neohrozia záujmy ochrany prírody a krajiny." PSK už od marca obstaráva urbanistickú štúdiu záujmového územia. Posúdi územno-technické, ekologické, environmentálne a urbanistické podmienky v dotknutom území. Potom plánuje spracovanie zámeru, ktorý prejde procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Až proces EIA rozhodne o definitívnej výstavbe zábavného parku," povedala Ježová.
Ornitológovia sú proti
Rudolf Žiak, vedúci Odboru regionálneho rozvoja pri Úrade PSK pripustil, že územie parku zasiahne do Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Vihorlatské vrchy. Preto potrebujú poznať názory ochranárov. Samuel Pačenovský zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS/Birdlife Slovensko hneď po stretnutí vyslovil obavy, že "projekt môže vážne zhoršiť prirodzený stav európskych chránených vtáčích druhov v CHVÚ Vihorlatské vrchy." Vyhláška na tohtoročné vyhlásenie územia za chránené je pripravená a je už v medzirezortovom konaní. V plánovanom území zábavného parku žije podľa ornitológov asi 30 zo 70 európsky chránených vtáčích druhov! "Ide o obrovský stavebný zásah do územia. Škodiť im bude úplne všetko. Veľa z nich tam už neostane. Je to nápor na celý biotop," hovorí Pačenovský. Postup, v ktorom si "najprv územie investor vybral a teraz sa pýta na názory zainteresovaných" nepokladá za správny. "Ide o unikátne vzácne zachovalé územie, ktoré nie je nikde v Európe a zábavný park do neho nepatrí," myslí si. Ak by ich investor kontaktoval pri zrode myšlienky, keď si územie vyberal, vysvetlili by mu to.
Viac hláv viac rozumu
Podľa Žiaka zo strany MO SR nezazneli vážnejšie pripomienky. Juraj Lukáč z VLK-a povedal, že sa vyjadria až po podrobnom preštudovaní zámeru. Podľa našich informácií k sebe štátny ochrancovia prírody pozvali zástupcov župy, aby im poskytli bližšie údaje. Paralelne prebieha aj spracovanie ekonomického projektu, ktorý by mala na jeseň posúdiť vláda.
* * *
Vzácne územie
Zábavný park by mal vyrásť neďaleko Humenného na ploche 420 hektárov v katastrálnom území obcí Chlmec, Ptičie, Porúbka a časť parku by mala zasiahnuť aj do VO Valaškovce. Podľa Pačenovského na tomto území žijú 4 vtáčie druhy, ktoré už priamo spĺňajú kritérium na vyhlásenie CHVÚ. Ďalších 20 významných druhov z tohto územia tvorí viac ako 1% národnej vtáčej populácie. Z pomedzi druhov, ktoré sú ohrozené a chránené v celej Európe tu hniezdi Orol krikľavý, Bocian čierny, Sova dlhochvostá, Hadiar krátkoprstý, a viaceré druhy ďatľov a muchárikov, ktoré žijú len vo Vihorlatských lesoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.