ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Zástupcovia slovensko-českej skupiny J&T včera pozvali médiá do areálu Chemka Strážske. Na mieste starej teplárne chcú postaviť novú čiernouhoľnú elektráreň s inštalovaným výkonom 350 MWe. So svojím zámerom oboznámili okolité samosprávy. Väčšina z nich je však proti.
STRÁŽSKE. Hovorca skupiny J&T pre oblasť energetiky Martin Maňák potvrdil, že skupina chce byť dlhodobým strategickým investorom v sektore energetiky a „predpokladá, že sa stane investorom stavby." Podľa riaditeľa projektu Tomáša Davida je projekt v súlade s energetickou politikou Slovenska. Podľa jeho názoru kapacita elektrárne znamená pomoc pri riešení energetického deficitu Slovenska, ktoré bude od roku 2008 elektrinu dovážať zo zahraničia. Predpokladajú ročnú výrobu elektriny 2,45 TWh, ktorú chcú dodávať do prenosnej súpravy Slovenska. Plánujú použitie najmodernejšej CFB technológie. Tá má zaručiť splnenie ekologických limitov EÚ, nízku hlučnosť, prašnosť, emisie. David tvrdí, že produkované emisie by mali byť neporovnateľne nižšie, ako emisie bývalej odstavenej teplárne.
Hrubé čísla
Podľa najnovších informácií, samozrejme v prípade povolenia projektu, sa má začať stavať v roku 2010 a so spustením prevádzky na prvom bloku sa počíta v roku 2014. Výstavba druhého bloku nie je téma, ktorou sa momentálne skupina zaoberá. Nikto však verejne nevylúčil, že ho v budúcnosti nepostavia. Tomáš David vyzdvihoval, že zhruba 4 miliardy z celkovej 12-miliardovej investície pôjde do činností priamo v regióne. Má za to, že v priebehu výstavby a po dokončení sa vytvorí sto nových pracovných miest. Stovky miest vraj pribudnú v stavebných profesiách, desiatky v obchode a službách. Po dokončení sa však v elektrárni vytvorí „niekoľko desiatok trvalých pracovných miest." Ďalšie by vznikli v nadväzujúcich prevádzkach. Presné čísla neodzneli. Daňové výnosy v podobe daní z pozemkov, stavieb a miezd však podľa J&T získa hlavne mesto Strážske. Okolité obce môžu rátať s priamou finančnou podporou.
Odkalisko Poša - tvrdý oriešok
David pripustil, že sa intenzívne zaujímajú o problematiku odkaliska nad obcou Poša. Do neho chcú potrubím odvádzať technické vody a popoloviny z elektrárne. Po vyčistení poputujú z odkaliska cez Kyjovský potok do Ondavy. V prípade, že by elektráreň stavali, preberú na svoje plecia „to, čo tam zostalo z minulosti". Momentálne konzultujú odstránenie starej enviromentálnej záťaže s odborníkmi z Univerzity Komenského v Bratislave.
Miestni sú proti
Paralelne s ich aktivitami však na Zemplíne silnie občiansky odpor. Ján Juško, bývalý starosta obce Nižný Hrušov, ktorý miestnu samosprávu viedol 16 rokov, avizuje vznik nového občianskeho združenia obyvateľov obcí Ondavskej doliny a začiatok novej petičnej akcie proti výstavbe elektrárne v Strážskom a to hlavne kvôli zámeru využívania odkaliska v Poši. „Naši obyvatelia trpeli už dosť. Chceme zdravé životné prostredie. Za posledné roky vzrástol počet nádorových ochorení u miestnych ľudí. Zdroj znečistenia Kyjovského potoka a Ondavy je hlavne vymývaním arzénu z odkaliska. Na prvom mieste je predsa zdravie tunajších ľudí."
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.