Armáda, kapitáni, verbovanci a krčmy...
Dnes sa budeme túlať po uličkách, ktoré sa napájajú na Hadvabnu. Teraz je tu Kukorelliho a Verbovčík.
MICHALOVCE. K ich dobovým názvom sa náš sprievodca Jaroslav Gorás dopátral v mape z r. 1866. Tá hlása, že na týchto miestach bola Kapitánska, resp. Nová ulica.
Sídlili tu kyrysníci
Keď tušíte, že prvá je odvodená od funkcie v armáde, ste v obraze. Pýtate sa, kde sa tu pred 150 rokmi vzali kapitáni? Ale no, veď poloha Michaloviec bola strategická záujem armády bol teda samozrejmosťou. "Ba ešte dávno predtým, než velenie cisárskych vojsk jednalo s grófom Michalom Sztárayom v r.1785 o výstavbe kasární," upresňuje Gorás. Pravdou je, že kasárne tu nevyrástli. "O rok neskôr tu ale mala dočasný pobyt eskadróna kyrysníckeho pluku a jej štáb. Žiaľ, to, kde bývali, možno len hádať." Gorás usudzuje, že to bolo niekde v týchto miestach. Na mape z r.1826 ešte Kapitánska ulica nie je vidno len chodník cez ovocný sad. Nová ulica zakreslená je, hoc len s jedným domčekom. O 60 rokov neskôr, na mape z r.1866 už vidno aj Kapitánsku s 13 domami. Podľa Gorása tu mohli bývať kapitáni blízkych kasární..
Kasárne v prenájme
Viac istoty je v určení polohy kasární: "Tie identifikujeme podľa knihy parciel z r.1882 ako vojenský objekt. Boli umiestnené oproti Kapitánskej v poschodovom objekte. Práve tom, ktorý sme spomínali ako možný kláštor bielych mníchov, či jeden zo 6 kaštieľov." Budova v čase priznania štatútu veľkej obce Michalovciam (1888) patrila mestu a prenájom armáde bol jedným z dôležitých príjmov. Gorás zistil, že súčasťou areálu bol cvičebný dvor a stajne pre kone. Pre ne bol prispôsobený aj zjazd k rieke Laborec - na ich napájanie. Armáde slúžil aj kúsok grófskej záhrady - na vyklusávanie koní. "Na trojuholníkovom námestí na konci Farskej ulice bolo trhovisko. Pravdepodobne slúžilo aj ako priestor pre nástup vojsk."
Verbovčík ako verbovanec
Pomenovanie Novej vieme z mapy z r. 1866. Vidno, že na jednej strane je 10 domov a na druhej 12. Dnes sa volá Verbovčík. Nie je to podľa "verba" ako vŕba, ale od slova verbovanec. Doplniť treba, že posledné chvíle slobody sa nezaobišli bez dobrého trúnku. Ten si verbovanci mohli dať v jednej z tunajších krčiem. Vraj ich bolo až 5! Prevádzkovali ich Židia, ktorí tu žili. Z druhej strany oboch ulíc bolo námestie pre trhovníkov s drevom či senom. Dnes je tu malý parčík. Gorás zistil aj smutnú súvislosť - práve tu gardisti sústreďovali Židov pred ich odsunom na smrť. Dnes je tu rušno z iného dôvodu. Neďaleko sídlia dve stredné školy, je tu aj čulý stavebný ruch. V srdci bývalej Kerty sa rodí nová ulica. Apropó, vstup do nej je práve cez spomínané kasárne. (lyv)
Text k foto Dobové názvy/ Dobové názvy ulíc dokazuje mapa z r. 1866.
Foto: archív JG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.