spolupráci s KSK.
TREBIŠOV. Osvetári sa stali aj koordinátorom vzniku nového občianskeho združenia, zameraného na tento cieľ.
Myšlienka sa neujala
Vízia Tokajskej vínnej cesty vznikla asi pred 7 rokmi. Jej štart mal byť vo Vlastivednom múzeu, mala prechádzať tokajskými pivnicami, slávnou reštauráciou Čelejka, kaštieľom Rákocziovcov v Borši atď. a končiť na najnižšie položenom mieste Slovenska v Klíne nad Bodrogom. V praxi sa neujala. Chýbala inštitúcia, ktorá by turistickú cestu zastrešovala ako celok. Každá z jej zastávok roky žila vlastnými životom. Najviac sa darilo tokajských pivniciam v Malej a Veľkej Tŕni.
Snaha o oživenie
Riaditeľka ROS Beáta Kereštanová hovorí, že vínna cesta je jednou z možností, ako zvýšiť atraktívnosť Tokajskej oblasti: "Ide aj o zlepšenia imidžu, marketingu, poskytovaných služieb a tým zvýšenia konkurencieschopnosti celého mikroregiónu. Pochopili to vinári, starostovia, cestovné kancelárie, organizácie v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a mnohí ďalší. Padlo rozhodnutie vytvoriť verejno-súkromné partnerstvo."
Iniciátori vychádzajú zo skúseností iných regiónov: "Aj väčšina významnejších vinárskych oblastí Slovenska má vlastnú vínnu cestu. Zásadný rozdiel medzi nami a nimi je v tom, že fungujú na báze partnerstva so subjektami z oblasti cestovného ruchu. Najčastejšie sa formujú do združení."
Kereštanová dodáva, že prvý workshop o oživení Tokajskej vínnej cesty sa už konal. Jeho budúce zložky sa dohodli na spoločnom postupe pri jeho zakladaní. Vzniknúť by malo do konca polroka 2008. Informácie o tom budú až do zriadenia vlastnej webstránky zverejňovať na stránke www.rostv.sk.
(lyv)
Autor: Deň múzeí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.