Korzár logo Korzár Zemplín

Na vodovod za miliardu korún sa ľudia nenapájajú!

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.skProjekt zásobovania pitnou vodou a odkanalizovania juhovýchodného Zemplína je tesne pred dokončením. V rámci

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk

Projekt zásobovania pitnou vodou a odkanalizovania juhovýchodného Zemplína je tesne pred dokončením. V rámci projektu za vyše 1,1 miliardy korún vodári vybudovali v Michalovskom a Sobranskom okrese 81 kilometrov vodovodnej siete a 6-tisíc vodovodných prípojok. Aj napriek tomu sa ľudia v obciach na verejný vodovod nenapájajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MICHALOVCE. "Žiaľ, napriek vybudovaným kapacitám sa napojenosť obyvateľstva stále nedá naplniť. Občania sa nechcú napojiť," konštatuje riaditeľ michalovského závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s., Oliver Petrík. Paradoxom podľa neho je fakt, že pritom veľa privátnych studní je znečistených. „Preto prekvapuje, že ľudia sa nenapájajú. Majú pritom vybudované rozvodné vodovodné siete a prípojky k domácnostiam," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Obce: Ľudia vyčkávali

V Malčiciach z 348 vybudovaných prípojok je napojených len 39. Náklady na vybudovanie približne 9-kilometrovej vodovodnej siete a prípojok sa v tejto obci vyšplhali na 21 miliónov korún. Podobne je na tom ďalších dvadsaťtri obcí Michalovského a Sobranského okresu. Celkové náklady v týchto obciach presiahli 206 miliónov.

Starostka Malčíc Marta Tomková vysvetľuje, že niektorých ľudí odrádza cena za pripojenie. "Ide o približne 3-tisíc korún za nainštalovanie vstupného ventilu. V niektorých prípadoch ide o sociálne slabšie rodiny a potrebujú si našetriť. Ale ľudia majú záujem, chce to len čas. Budú sa pripájať, pretože my v obci nemáme pitnú vodu. Na vodovod sme už napojili školu, aj dom smútku," hovorí.

V Iňačovciach sa zo 182 prípojok využíva len 26. Starosta Gabriel Ivanko konštatuje, že nezáujem je najmä zo strany starých ľudí. „Mladí, ktorí majú deti, sa chcú pripojiť. Robíme v tomto smere spolu s vodármi osvetu. Počítame, že sa ľudia postupne začnú napájať".

SkryťVypnúť reklamu

V obci Závadka sa zo 121 prípojok napojilo len sedem domácností. „Ľudia najprv váhali, ale situácia sa zlepší. Robili sme verejné zhromaždenia a ľudia potvrdili, že sa budú napájať," vysvetľuje starosta Ján Varga. Obecné budovy sú už podľa starostu na vodovod napojené.

Kvôli vodovodu robia osvetu

Vodári na nepriaznivý stav upozorňujú starostov obcí. "Je to pravda, že sa nenapájajú. Snažíme sa robiť osvetu a vysvetľovať, aby sme splnili aj predvstupové, predprojektové sľuby, ktoré sme dali Európskej komisii. V niektorých obciach sa nám napojilo len 20 percent ľudí, čo je podľa mňa tragédia," hovorí generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha. Mnohí podľa Hrehu konzumujú vodu zo znečistených studní a nerobia si ani rozbory vody. „Niektorí si nerobia rozbory vôbec. Všetky možné mikroorganizmy a splašky im končia vo vode a oni to pijú. Takže je to o ich zdraví. Musia sa rozhodnúť sami," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Vodovod stavali tri roky

Jeden liter vody distribuovaný vodárenskou spoločnosťou stojí 4 haliere. Mesto Michalovce a 56 obcí okresu sú napojené na verejný vodovod zo zdroja Vihorlat - Popričný. Zásobovanie z tohto zdroja predstavuje až 80 percent dodávok pitnej vody pre okres. Časť obcí, ako aj mesto Strážske, sú napojené na vodárenskú nádrž Starina. Projekt financovaný hlavne z eurofondov zahŕňal okrem výstavby vodovodov a kanalizácie aj výstavbu čističiek odpadových vôd, prečerpávacích staníc, odkalovacích nádrží a rekonštrukciu čističiek. Výstavba trvala vyše tri roky. Projekt má slúžiť takmer 90-tisíc obyvateľom v 31 obciach.

* * *

FAKTY

Znečistené studne

n V uplynulom roku vykonala Výskumná hydrologická základňa Michalovce analýzu vyše 400 vzoriek pitnej vody z domových studní v okresoch Sobrance a Michalovce. Zo správy Jozefa Ivanča z Ústavu hydrológie vyplýva, že až tridsať percent vzoriek bolo nevhodných pre pitné účely. Obsahovali veľké množstvo dusičnanov. Pre kojencov bolo nevhodných až 80 percent z odobratých vzoriek.

n Hydrológovia monitorujú stav pitnej vody v obecných studniach už jedenásť rokov. Za ten čas prešlo analýzou vyše 4-tisíc vzoriek. Až 40 percent z celkového počtu nebolo vhodných pre pitné účely. Je to v prípade, ak jeden liter vody obsahuje viac ako 50 mg dusičnanov. Pre kojencov je hranica 15 mg na liter.

n Vlani bola najhoršia voda v studni v Bánovciach nad Ondavou kde namerali až 500 mg dusičnanov na jeden liter. Zlé výsledky mala voda aj v Tušickej Novej Vsi, Bracovciach a Ložíne.

Autor: kar

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 862
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 383
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 645
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 045
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 900
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu