LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Kauza nedokončeného cintorína vo Veľkých Kapušanoch sa uzatvára. Podľa akreditovanej firmy je možné ho užívať. Jeho správca má však na vec iný názor.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Odborníci zhodnotili, že závady nevznikli pri výstavbe, ale až potom. Aj poslancov to prekvapilo.
Chronický problém
Kapušiansky cintorín je na pretrase už roky. Naposledy tu stavbári robili v roku 2002. Spevnené plochy, plot a inžinierske siete dokončili. Kvôli nedostatku peňazí nepokračovali. Cintorín mesto skolaudovalo bez domu smútku. Dovtedy doň investovalo asi 18 miliónov korún. Poslanci od roku 2003 kritizovali kvalitu prác. Stav si viackrát overili na mieste. Zostali zhrození nedôstojnosťou miesta. Mali za to, že ide o kolaudačné závady, ktoré má odstrániť dodávateľ. Tlačili vedenie samosprávy, aby s ním rokovala. Vedeli, že prvým pohrebom by dali najavo, že všetko je v najlepšom poriadku. Potom by už firmu neprinútili závady odstrániť. Riešenie ani po viacerých poslaneckých prieskumoch neprichádzalo.
Zákaz zomierania
Cintorín stojí v dezolátnom stave už šesť rokov. Kauza má aj praktickejší rozmer. Na starom pohrebisku už nie je kde pochovávať. Potvrdil to Zdenko Berky, riaditeľ firmy Ferama, ktorá je správcom oboch cintorínov: "Na starom je posledných päť miest. Ďalších dvadsať je rezervovaných v kryptách. Už dva roky nové hrobové miesta nepredávame."
Berky potvrdil, že po legislatívnej stránke je nový cintorín možné používať: "Hygienici jeho užívanie povolili koncom roka 2006. Mesto má aj všeobecne záväzné nariadenie na prevádzkovanie pohrebísk z októbra 2006. Odvtedy čakáme na verdikt mesta, že tu máme pochovávať."
Pripúšťa, že legislatíva je jedno a realita druhé. Z etického a praktického hľadiska je nevhodný. Považuje "za nedôstojné, aby sa aj v treťom tisícročí pohreby konali v areáli so suchou latrínou a bez akéhokoľvek prístrešku." V snahe miesto skultúrniť Ferama zabezpečila výsadbu. Zo 720 stromčekov zostalo päť! Neskôr na vlastné náklady nainštalovala kríž a dala vysvätiť cintorín: "Z cirkevného hľadiska je všetko v poriadku, ale..."
Čo zistila akreditovaná firma
Noví poslanci sa uzniesli, že cintorín posúdi znalec. Výsledok, ktorý prednedávnom predstavila vedúca odboru výstavby Agnesa Simonová, ich prekvapil. Podľa dostupnej dokumentácie mesto všetko na cintoríne prebralo "bez závad a nedorobkov". Na časť stavieb záručná doba skončila v septembri 2004 a na ďalšiu v októbri 2005! Kolaudačné rozhodnutie vydali v októbri 2003. Podľa neho sa zistili len "drobné nedorobky a nedostatky, ktoré nebránili bezpečnému užívaniu stavby."
Mesto na základe uznesenia poslancov v marci 2007 objednalo akreditovanú firmu TPA, aby urobila posudok kvality. Podľa sond dodávateľ na spevnených plochách namiesto asfaltu použil cementobetón. Počas neužívania "zmizli" poklopy kanalizácie a pod. Odstránenie týchto závad odhadol znalec na 170-tisíc korún. Perličkou je 1 400 metrov štvorcových dlažby na cintorín. Dodávateľ ju nepoložil, dodnes je u neho. Navyše sa zistilo, že na cintorín nie je vhodná...
* * *
PLÁNY
Čo bude ďalej?
n Poslanci zostali po zistení skutkového stavu v šoku. "Vlani sme tam boli. Cintorín je nebezpečný. Sú tam dve latríny s veľkou jamou. Je to na hanbu celého mesta," reagoval Vojtech Majoroš (NEKA).
n Primátor Peter Petrikán sa odvolal na zistenia firmy: "Nevidím dôvod, prečo by sa nedal prevádzkovať."
n V. Majoroš navrhol vyzvať Feramu, aby dala cintorín do vhodného stavu. Petrikán neskôr pre KORZÁR uviedol, že stretnutie "bude iniciovať v krátkom čase."
n Zdenko Berky včera potvrdil, že "sa tak ešte nestalo." Má za to, že treba odstrániť závady, nech ich už spôsobil ktokoľvek: "Aby sa mohlo pochovávať. A vyriešiť treba aj to, že tu nie je dom smútku. Starý cintorín je asi 2,5 - 3 kilometre od nového. Kto zaplatí prepravu? Mesto, občania? Upozorňoval som na to už v roku 2003, ale bez efektu."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.