Korzár logo Korzár Zemplín

K panelom sa nikto nehlási

Po dvoch rokoch problém rieši mestoANNA KORNAJOVÁNespokojní obyvatelia bytovky Dom penzión sa dva roky po svojej petícii dočkali. Ich problém

Po dvoch rokoch problém rieši mesto

ANNA KORNAJOVÁ

Nespokojní obyvatelia bytovky Dom penzión sa dva roky po svojej petícii dočkali. Ich problém samospráva konečne začala riešiť. Nič to nemení na fakte, že panely, ktoré ohrozujú deti, stále ležia na rovnakom mieste. Mesto sa až teraz rozpamätáva, komu vlastne patria.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HUMENNÉ. Kým samospráva tvrdí, že patria stavebnej firme, tá tvrdí presný opak.

Zamotaný príbeh

Panely označilo mesto za materiál, ktorý po sebe zanechal Chemkostav HSV a. s. Humenné. Ten sídlisko staval. Firmu v roku 2001 zablokovali zápisom v obchodnom registri. Všetci zamestnanci prešli do novozaloženej firmy Chemkostav HSV akciová spoločnosť. Tá na seba prevzala záväzky za všetky stavby bývalej firmy. Mesto oslovilo správcu konkurznej podstaty, aby panely z mestského pozemku odstránil. Riaditeľ Chemkostavu HSV Milan Mňahončák však tvrdí, že za panely nesie zodpovednosť mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý Chemkostav sa dištancuje

Podľa Mňahončáka pochádzajú panely z asi 600metrovej prístupovej cesty pre mechanizmy. Viedla od hlavnej cesty k Domu penziónu. "Zaplatilo ju mesto. Je to jeho majetok," tvrdí. Má za to, že panely by patrili firme, ak by ostali ako "poškodené alebo zvyšné z montovaných bytov." Argumentuje, že takéto bytovky sa stavali pred 20 rokmi v I. etape výstavby sídliska. Myslí si, že buldozér by toľko panelov z opačnej strany sídliska na terajšie miesto ich skládky nedotlačil. A dom, pred ktorým ležia, nemontovali z betónových panelov. Je odliaty z betónu. Panely na lúke podľa neho nepochádzajú ani z plášťa domu: "Je z pórobetónu." Hovorí, že panely z prístupovej cesty malo pôvodne po dokončení bytov zdemontovať mesto. Po ich predaji chceli ich cenu mestu odpočítať z nákladov na stavbu. Nestalo sa. Zmluva na výstavbu II. etapy zanikla. V januári 2001 odovzdal Chemkostav HSV a. s. stavenisko mestu: "V zápisnici o odovzdaní staveniska nie je zmienka o nejakej skládke." Byty neskôr dokončila iná firma.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto našlo ďalší materiál

Mňahončák sa domnieva, že panelová cesta bola nepotrebná, pretože na jej mieste stavala neskôr firma GMW ďalšie bytovky. "Panely nepatrili ani GMW. Boli poškodené a prekážali. Autožeriavom sa naložiť nedali, tak ich buldozér nahaldoval na odľahlejšie miesto," domnieva sa. Firma, ktorej pripisuje zodpovednosť, je v konkurze. Skontaktovať sa s jej bývalými konateľmi sa nám nepodarilo. Mňahončák opakuje, že panely pred rokmi zaplatilo mesto: "Sú teda jeho a navyše ležia na jeho pozemku." Vedúci odboru výstavby mestského úradu (MsÚ) v Humennom Marián Šalata na parcele napočítal len "desať poškodených cestných panelov." Našiel aj polámané a poškodené zvyšky obvodových a stropných panelov z montovaných bytových konštrukcií, nepoužité základové pätky, šachtové skruže atď. Na mieste nafotil aj zvyšky rôznych betónových prefabrikovaných výrobkov. Šalata uviedol, že mesto ako vlastník pozemku písomne vyzvalo správcu konkurznej podstaty Chemkostavu HSV a.s na vypratanie pozemku.

SkryťVypnúť reklamu

Ani z voza, ani na voz

Podľa Šalatu ide o veľký stavebný odpad, vyprodukovaný stavbármi. Ak ho nezlikviduje správca konkurznej podstaty, bude mesto konať podľa legislatívy o odpadoch. Podľa našich informácií sa však panely a panelové výrobky nepovažujú za odpad. Sú stavebným materiálom v akejkoľvek forme a stave. Situáciu by mohol vyriešiť správca konkurznej podstaty. "Je potrebné preukázať, že materiál patrí Chemkostavu HSV a. s," povedal konkurzný správca Alexander Krajňák. Pripustil, že mesto ho k odprataniu vyzvalo. Nevylúčil, že by to mohol zabezpečiť. Proti tomu ostro vystúpil Mňahončák. Akékoľvek kroky správcu považuje za protizákonné: "Správca na to podľa zákona nemá právo. Ak by ich odstránil, poškodil by veriteľov." Mesto trvá na tom, že ide o voľne ponechaný stavebný odpad. Oslovenie ďalšieho konkurzného správcu zaniknutej firmy GMV vníma ako neefektívne. Odkedy začala stavať, už uplynulo sedem rokov. "Všetko je premlčané," domnieva sa Mňahončák.

Chýba aj provizórne opatrenie

Obyvatelia bytovky, ktorí svojou petíciou pred dvomi rokmi vyzvali mesto k riešeniu situácie, naťahovačky o panely nekomentujú. Priestor, na ktorom sa môžu vážne zraniť deti, by podľa nich malo mesto aspoň ohradiť. Na našu otázku, ako zabránilo prístupu do nebezpečného priestoru, sme od Mariána Šalatu odpoveď nedostali. Rovnako neodpovedal na to, či mesto prebralo stavenisko aj s danou skládkou.

Autor: Mestskí policajti

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 775
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 280
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 144
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 866
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 979
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 827
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu