existovať nemôže. Otázne je kde 380 miliónov vziať. Z rozpočtu to nepôjde ani na etapy. Pre eurofondy nie je materiál dostatočne spracovaný, hoci mesto túto možnosť nehádže do koša. Poslancom nezávidím. Budú de facto vyberať z 3 možností a ani pri jednej sa nevyhnú partnerstvu so súkromným sektorom. Otázka znie, ktorá prinesie mestu najmenej rizika pri súbehu generálnej opravy AVŠ.
Hlavy treba dať dokopy aj pri forme dlhovej služby. Odhady na splácanie šialených súm 12 - 19 miliónov ročne, ktoré víria trebišovským éterom, kuloármi a internetom, veru nie sú ďaleko od pravdy. A to splácanie má trvať zhruba 20 rokov. V preklade to znamená zastavenie väčších rozvojových aktivít na dve desaťročia. V politickom časovaní je to 5 volebných období, či skôr 6, lebo súčasný ansámbel už funguje druhý rok. Verdikt je o to horúcejším zemiakom. Rozhodne o budúcnosti mesta bez ohľadu na to, aká garnitúra bude sedieť na magistráte.
Trebišovčania a najmä poslanci by si teraz mali poriadne namastiť závity, ako túto snovú variáciu pretaviť do reality a najmä, ako naplnenie sna splatiť. Háčik je, že nikto z nich netuší, ako zmerať mieru rizika. Ale ako zistiť, či horibilných 12 - 19 miliónov splátok ročne mesto utiahne? Ako vedieť dopredu, či príde dosť ľudí ktorí naplnia príjmovú časť budúceho biznisu a vyrovnajú trojsúvahu príjem výdaj - splátka? A ako predpokladať, ktorú z možností 3, 4, 5 mesto zvládne? Dobrá správa je, že frajeri, ktorí vedia ako na to, existujú. Omen nomen s názvom štúdia uskutočniteľnosti existuje. Rozanalyzovanie situácie a stanovenie východísk však niečo stoja. O tom, koľko je mesto ochotné investovať do relevantného odhadu rizík, musia rozhodnúť radní.
Čo dodať? Nuž, radšej stratiť pol milióna, ako spáchať ekonomickú samovraždu. A dobrovoľne! O pár rokov vás všetci Trebišovčania budú brať na zodpovednosť. A nebude ich zaujímať, že ste nemali dosť informácií. Bude ich zaujímať, za akú cenu ste boli ochotní naskočiť do jedného z posledných vlakov šancí na rozvoj potenciálu. Možno budú mať nádherný areál, na ktorý kvôli prehnanému vstupnému budú musieť pozerať len zvonku. Možno vám neodpustia, že ste v snahe ušetriť pár stoviek tisíc nedokázali odhadnúť riziko. Možno by sa im nepáčilo, keby dlhový program zatlačil mesto nie do defenzívy, ale skôr do kapitulácie v podobe nútenej správy... A práve oni by boli obetnými baránkami... Možno je táto vízia reálna a možno nie. Ale čo keď je reálnejšia ako to, že vyjde slnko? Viete to zistiť? Viete to zmerať? Ešte predtým, ako rozhodnete? A pozor, rozhodujete o 23-tisíckach Trebišovčanov. Radšej preto režte až potom, čo ste dvakrát zmerali...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.