zavádzajú informáciami o originalite kozmetiky. Kompetentní chcú jarmočný fenomén stopnúť.
HUMENNÉ. Počas vianočných jarmokov a trhov možno v dave narazíte na pouličných predavačov kozmetiky. Do ulíc na Zemplíne vyšli už počas jari. Za ľudové ceny ponúkajú "zaručene pravé parfumy" svetových značiek. Bez účtenky však vo vašich rukách skončí "originálny brak." S organizovanými skupinkami si zatiaľ príslušné inštitúcie poradiť veľmi nevedia. Polícia sľubuje špeciálne kontroly.
No, nekúpte to!
"Na humenských jesenných trhoch ma nedávno zastavili ženy, ponúkajúce balíček žiletiek. Škatuľka nemala ochranný celofánový obal. Ignorovala som ich. Po pár metroch som neodolala ponuke počerného pána. Za dvesto korún mi vraj predá "originál parfum" značky Calvin Klein. Pristala som. Nedal mi účtenku, rýchlo sa stratil. Keď som doma otvorila škatuľku, bola v nej napodobenina napodobeniny," hovorí naša čitateľka. Dodáva, že na "voňavkárov" už doplatilo viacero nakupujúcich. Podľa nej medzi stánkami "podnikalo" asi desať mužov a žien v dvoj- až trojčlenných skupinkách.
Šikovní...
Pouličný predaj má svoje pravidlá. Nie je legálny, bez živnostenského listu, dokladov o predávanom tovare, odvedených daní a poplatkov za predajné miesto. Kým poctiví obchodníci všetko splnia, ich "kolegovia" to obídu. Navyše, vo svojom fachu vedia chodiť a dokonale sa vynájsť.
Oľga Matuchová, poverená vedúca oddelenia živnostenského podnikania Obvodného úradu v Humennom potvrdila, že to dokazujú skúsenosti. "Ak takéhoto predávajúceho oslovia, často predloží splnomocnenie na predaj od príbuzného, ktorý má živnostenský list."
Sankcionovanie je podľa nej problematické. Pokútny predaj totiž musia dokázať. Ak nejde o ich jednorazové počínanie, je prešetrovanie a dokazovanie veľmi zdĺhavé. Uzavretie týchto prípadov trvá aj pol roka. Pokuty dostanú len ak im previnenie dokážu. Na mieste môžu dať kontrolóri pokutu do 5-tisíc korún.
Chýbajú podnety
Dana Hodžiová, odborná poradkyňa pre vybavenie podnetov Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Prešovský kraj uviedla, že doteraz dostali iba jeden podnet ne prešetrenie takéhoto predaja. Ten podal podnikateľ, pred ktorého obchodom "parfumy" pouličný predavač ponúkal. Kontrole SOI unikol. "Doteraz nás s takýmto podnetom viac ľudí nekontaktovalo," povedala. Podľa jej názoru "predavačom" nahráva nízka cena výrobkov a vidina výhodnej kúpy.
Čo asi kúpite?
Spotrebitelia sa nemusia dať oklamať. Napríklad parfum Calvin Klein v značkových obchodoch nekúpite pod tisíc korún. "Voňavkárom" ale stačí 200 - 250 korún. Ak pohnete rozumom a zvážite, že nie sú charita, dôjde vám, že k tzv. "značkovým voňavkám" prišli ešte za menej. Kvalita obsahu je teda viac než sporná. Originál to určite nebude. Skôr lacná kópia vôní, ktoré sa dajú dostať v obchodoch. Tam ale nakupujúcich nikto nezavádza a majitelia si plnia všetky zákonné povinnosti.
Posvietia si na nich
Počas humenských vianočných trhov sa "voňavkárom" asi dariť nebude. Potvrdil to riaditeľ Okresného riaditeľstva (OR)PZ v Humennom Jozef Seman. "Urobíme špeciálne kontroly v spolupráci so živnostenským oddelením," povedal.
Pravdepodobné nebudú chýbať aj pracovníci Daňového úradu. Keďže obchod prebieha spôsobom "z rúčky do rúčky" a je len niekoľko minútovou záležitosťou nebude to najľahšie. K obvineniu predavačov totiž nestačí len to, že sú videní. Rukolapným a nespochybniteľným dôkazom je ak svoj tovar "výhodne" predajú kontrole.
Anna KORNAJOVÁ
Autor: Alexandrovci
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.