rozhodol Krajský školský úrad (KŠÚ) v Košiciach. Starosta obce Jozef Kočan hovorí, že počet detí, ktoré sa vrátia sú len vrcholom ľadovca. Do školy pre mentálne postihnuté deti podľa neho nepatrí najmenej polovica žiakov.
PAVLOVCE NAD UHOM. V obci vládne posledné mesiace vojna o žiaka. Z miestnej základnej školy (ZŠ), ktorej zriaďovateľom je obec odišli od začiatku školského roka desiatky žiakov. Teraz navštevujú špeciálnu školu. Podľa starostu a vedenia ZŠ mnohé deti do "špeciálky" nepatria. Kočan tvrdí, že sa tam mali dostať na základe prehovárania rodičov a verbovania zo strany ľudí blízkych vedeniu špeciálnej školy. Riaditeľ ZŠ Július Morovský uviedol, že k čiastočnému odlivu žiakov dochádzalo aj v minulosti, ale tento školský rok je to enormné.
Obec: Do špeciálky ich nepatrí viac
Špeciálnu školu navštevuje v súčasnosti 212 žiakov, ZŠ 550. "Päťdesiat percent žiakov tam nepatrí," tvrdí Kočan. V škole so špeciálnym vyučovaním skončili podľa neho aj deti, ktoré nie sú retardované a majú dobré rodinné a sociálne zázemie. Podľa Morovského išlo neraz o žiakov s dobrým prospechom. "Nedostávajú tak možnosť sa primerane vzdelávať a rozvíjať," dodáva starosta.
Kočan otvorene hovorí, že za presunom žiakov sú aj vyššie normatívy a prospechové štipendiá. Kým normatív na jedného žiaka ZŠ predstavuje ročne 27-tisíc korún, v špeciálnej približne 42-tisíc. Odmenou za preradenie detí má byť podľa starostu aj zaradenie nezamestnaných rodičov do aktivačných prác v areáli školy.
Riaditeľ ŠŠ Ján Sabo tieto tvrdenia odmietol. Pre Korzár predčasom uviedol, že zariadenie navštevujú len hendikepované deti. Tvrdenia o prehováraní rodičov považuje za nepravdivé. Deti sú k ním umiestnené na základe rozhodnutia špeciálno-pedagogickej poradne v Košiciach. Popiera, že rodičia zamestnaní na aktivačných prácach v škole, sú tam za odmenu. Podľa Saba je za kritikou starostu snaha o likvidáciu ich školy a získanie objektu.
KŠÚ preskúma ďalšie deti
V rámci kontroly KŠÚ úrad preskúmal dokumentáciu 57 detí, ktoré nastúpili do spomínanej Špeciálnej školy v tomto školskom roku. Ku dňu kontroly prešlo z klasickej základnej do špeciálnej školy celkovo 20 žiakov. Päť detí sa na základe kontroly vráti do ZŠ. KŠÚ uložil riaditeľovi ŠZŠ riešiť prechod týchto žiakov v čo najkratšom čase. Úrad ešte nariadil rediagnostiku ďalších detí, kde neboli jednoznačné odporúčania psychológov, respektíve špeciálnych pedagógov. Podľa členky kontrolnej skupiny (KŠÚ) Marty Sekalovej bol riaditeľ špeciálnej školy poučení o prijímaní žiakov len na základe jednoznačného odporúčania poradenských zariadení a súhlasov rodičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.