že ide o hroby šľachtického rodu Dobóovcov, zatiaľ odborníci nepotvrdili.
RUSKÁ. Senzačný nález prvýkrát verejnosti odprezentoval archeológ Ján Chovanec počas Dní Istvána Dobóa.
Čo sa našlo
Archeológ hroby odkryl pod oltárom starého kostola. V polovici septembra ich bolo 5, neskôr sa ich počet rozšíril na sedem. Našiel v nich nielen ľudské pozostatky, ale aj množstvo zlatých šperkov, zachovali sa dokonca útržky oblečenia. Chovanec to prikladá umiestneniu kostola na pieskovej dune. Práve to mohlo spôsobiť prirodzené zakonzervovanie.
Niektoré hroby sa stali už v minulosti terčom vykrádačov hrobov. Chovanec predpokladá, že v jednom z nich sú pozostatky Istvána Dobóa. Rod totiž pochádza práve z Ruskej a pod oltár sa pochovávali len šľachtici. Navyše, Dobó sa v obci narodil.
Kresťanský Herkules
Šľachtic z Ruskej sa preslávil ako vojvodca. Strategickým bodom sa po rozpade Uhorska stal hrad Eger. V roku 1548 sa Dobó stal jeho veliteľom. O štyri roky nato hrad obliehala obrovská armáda Turkov. Dobó ho dokázal udržať s 1 800 vojakmi. Eger sa dostal do histórie ako prvý hrad, ktorý sa ubránil Turkom, a Dobó si vyslúžil prezývku kresťanský Herkules. Zomrel v roku 1572 na hrade Seredni (dnes Ukrajina).
Ospevovaná
Nenápadná Ruská na slovensko-ukrajinskej hranici je preto pojmom. Ročne sem prichádzajú stovky turistov. Tunajší gotický kostol Povýšenia sv. Kríža bol desaťročia opradený legendami, že tu ležia príslušníci rodu Dobóovcov. Aj kvôli tomu si obec postavila za prioritu podporu archeologických výskumov.
"Vidíme v tom šancu na rozvoj turistiky a následne obce," hovorí starosta László Lakatoš. Pripravujú otvorenie múzea I. Dobóa. V obci zaviedli tradíciu Dobóových dní. Chovanec počas nich prvýkrát prezentoval výsledky prieskumu. Sála kultúrneho domu bola plná zvedavcov zo Slovenska, ale aj Maďarska a Ukrajiny.
Nechýbali potomkovia rodu Dobó: "Prišla pani Rátoniová a jej synovec, pán Vadai. Sú dokázateľne potomkami brata Istvána Dobóa Ferencza," povedal Lakatoš. Napriek obsiahlosti prezentácie a potrebe prekladať pre zahraničných návštevníkov všetci pobádali Chovanca k pokračovaniu. Predstavil aj fotodokumentáciu výskumu. Priestor vykopávok totiž zatiaľ nie je verejnosti prístupný.
Odpovede prídu v laboratóriách
László Lakatoš uviedol, že tri kostrové nálezy - muža, ženy a dieťaťa, poslali na analýzu do Prírodovedeckého múzea v Budapešti. Do reštaurátorských laboratórií zase putovali zvyšky oblečenia: "Konzervujú ich. U riaditeľky Katalin Danko v múzeu v Sárospataku sme len spomenuli, čo sa našlo, a hneď boli ochotní to vziať."
Chovanec vysvetlil, že práve u tejto trojice sa predpokladá súvislosť: "Bohatá výzdoba hrobu ženy naznačuje, že by mohlo ísť od Dobóovu manželku Sáru. Mužov hrob bol vykradnutý. Chýbajú mu bedrové kosti predpokladáme, že ich zlodeji vytrhli spolu s mečom. To je vodítko, že by mohlo ísť o Istvána Dobóa." Odborníci hľadajú dôkaz, že trojica z Ruskej bola v príbuzenskom vzťahu. Potom sa porovná ich DNA so žijúcimi potomkami rodu. "Netrpezlivo čakáme na výsledok. Chceme odhaliť aj zvyšky kúrie rodu Dobó. Po uzavretí výskumov chceme všetky pamiatky sprístupniť verejnosti. Starať sa o ne bude spolok I. Dobóa."
LÝDIA VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.