LÝDIA VEREŠČÁKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Projekt za dva milióny je ohrozený
Projekt za viac ako dva milióny ohrozuje neochota Rómov dohodnúť sa s vedením obce a Úradom splnomocnenkyne vlády.
HOROVCE. Projekt mal riešiť ich katastrofálne životné podmienky. Úrad obci pridelil dotáciu takmer 2 milióny na zakúpenie unimobuniek. Rómovia sa ale presťahovať odmietajú.
O čo ide
Komunita žije v starom dome v centre obce. Oficiálne má len dvoch vlastníkov. Pred 20 rokmi tu bývali 2 rodiny, postupne tu vyrastali čierne prístavby. V lete tu žije okolo 100 - 120, v zime asi 70 Rómov, z toho 30 - 40 detí. Podľa matriky tu má trvalý pobyt len 57 ľudí. Na neporiadok a padajúci stavebný materiál upozorňovala majiteľka susedného domu. Odmietla dať susede súhlas na opravu domu. Tá preto vlani v auguste časť osadníkov vyhnala. Na ulici skončilo 25 Rómov, z toho 18 detí.
Riešenia
Obec plánuje výstavbu bytov nižšieho štandardu. Bytový problém ale bolo potrebné riešiť promptne. Znalecký posudok statika spred troch rokov potvrdil, že dom je staticky narušený a hrozí jeho zrútenie. Ľady sa pohli po návšteve bývalej splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej. Obec získala na zakúpenie unimobuniek 2 milióny korún. Podmienkou úradu bolo presťahovanie komunity a zbúranie domu. Starosta obce Vladimír Decha tvrdí, že vlani s tým súhlasili všetci, vrátane majiteľov domu. Obec pripravila pozemok, inžinierske siete a uložila unimobunky. Posledné prišli v jari. Pripravila aj projekt na ich vybavenie zabezpečila zakúpenie riadov, tanierov, dokonca čistiacich prostriedkov.
Aktuálny stav
Unimobunky sú dodnes prázdne, pozemok je uzavretý a zarastený trávou. "Odmietajú sa presťahovať. Pôvodná majiteľka domu zomrela. Jej dedička argumentuje, že dom je jej vlastníctvom a nechce ho zbúrať. Pridali sa k nej aj tí, ktorí by sa presťahovať chceli. Blokujú celý projekt," hovorí Decha.
Dodáva, že už sa konali viaceré rokovania za účasti majiteľov domu, pracovníkov úradu vlády a starostu: "Bez efektu. Nechcú ustúpiť. Hrozí, že úrad unimobunky zoberie a projekt skončí."
* * *
Názory
Zamotaná situácia
n Majiteľka domu Rozália Redajová zbúranie odmieta. Tvrdí, že s tým nikdy nesúhlasili: "Presťahovať sa mali tí, ktorí tu majú čierne prístavby. Naša rodina chce dom opraviť a bývať v ňom."
n Jej syn Milan Redaj dodáva, že staticky narušený nie je: "Bolo by nelogické, aby sme sa ho vzdali. Rodičia ho vybudovali zo svojich úspor. Ak zbúrať, chceme náhradný."
n Decha oponuje, že súhlas vlani dali: "Teraz to popierajú. Kúpiť im iný dom? Ale to nejde obec na to nemá peniaze a je to aj právne sporné. Ani z voza ani na voz." Súd alebo ukončenie projektu? "Aj také alternatívy padli. Môžeme požiadať súd o príkaz na vypratanie domu. To ale chce nový statický posudok, čo stojí peniaze. A súd sa môže ťahať roky," zvažuje Decha.
n Možnosť je aj ukončiť projekt: "Unimobunky úrad pridelí inej obci. S upozornením, že Horovce už od úradu nikdy pomoc nedostanú. Ani z iných štátnych inštitúcií. Tomu sa chceme vyhnúť."
n Treťou alternatívou je, že dom s pozemkom niekto odkúpi a obec sa vysporiada s jeho majiteľmi: "Dom sa zbúra, majiteľom dáme peniaze alebo kúpime iný dom. Ochotu pomôcť prejavil jeden podnikateľ. Peniaze mu vrátime postupne."
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.