Kapušanoch. Sám však považuje obvinenia za nezmyselné.
VEĽKÉ KAPUŠANY/KOŠICE. Erika Z. prichytila rybárska stráž. Tá má s pytliakmi bohaté skúsenosti. "Je šokujúce, že sme pri tom chytili rybára, ktorý je pojmom," hovorí jej člen Ladislav Béreš.
Prichytený in flagranti
K prípadu došlo vlani 15. októbra. Erika Z. trojica tunajších rybárov najskôr zbadala ďalekohľadom. Na rieke Laborec v katastri Oborína si všimli dve udice, položené nedovoleným spôsobom, tzv. pytliačky. (Časť silonu z udice je prevesená cez konáre alebo korene stromov, zaťažená olovkom a s nastraženou rybkou - pozn. red.). Kontaktovali rybársku stráž.
"Keď sme prišli na miesto, bolo tam až 18 udíc! V motorovom člne, ktorý by v ochrannom pásme 3. stupňa nemal čo robiť, ešte boli neosadené rybky. Keďže sme zaevidovali zakázaný spôsob lovu, vyžiadali sme si od trojice prítomných mužov rybárske lístky," spomína Ladislav Béreš.
Vysvetľuje, že povolenie síce mali, ale podľa zákona je prípustné loviť najviac na dve udice: "A dovoleným spôsobom!"
Čudný monitoring
Keď stráž požadovala vysvetlenie obrovského počtu udíc, Erik Z. argumentoval, že vykonávajú monitorovací prieskum na zistenie obsahu PCB látok u rýb.
"Ako sme preverili, povolenie bolo na meno iného muža. Podľa vyhlášky ministerstva sa vydáva pre fyzickú osobu a je neprenosné. Vedúci monitorovacej skupiny, na ktorého meno je vystavené, musí byť prítomný. Nebol! Podali sme trestné oznámenie za podozrenie z pytliactva na obvodnom oddelení (OO) polície vo Veľkých Kapušanoch."
Predlhé vyšetrovanie
Polícia vec zdokumentovala, začala trestné stíhanie. Z trojice mužov obvinila len Erika Z. Ten voči OO vo Veľkých Kapušanoch podal námietku zaujatosti. Prípad prebral OO v Pavlovciach nad Uhom. Prípad sa pred michalovský súd dostal až 17. októbra.
"Trvalo to rok. Obhajca Erika Z. argumentoval, že mnohí policajti sú aj rybári, preto sú voči jeho mandantovi zaujatí. Vraj mu závidia jeho úlovky. Sudca zase mal za to, že to, čo videli svedkovia, nebolo dostačujúce," opisuje súdne konanie Béreš.
Na súde okrem neho vypovedal aj jeden z trojice rybárov: "Skutok sa evidentne stal, čo bolo dokázané pri vyšetrovaní. O to viac nás šokoval výsledok. Sudca Erika Z. spod žaloby oslobodil."
Verdikt prekvapil aj prokurátora, proti rozsudku sa odvolal. Rybári celý proces považujú za frašku: "Mysleli sme si, že pred zákonom sme si rovní. Každý bežný občan by bol za toto odsúdený. Teraz sa zdá, že niektorí sú si rovnejší..."
Smer - krajský súd
Presné dôvody oslobodenia Erika Z. spod obžaloby nie sú jasné. Hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová vysvetlila, že kým rozsudok nenadobudne právoplatnosť, jeho obsah nie je možné zverejniť.
Písomné vyhotovenie rozsudku podľa hovorcu Krajskej prokuratúry Milana Filička nemá ani prokuratúra. Filičko upresnil, že obžalobu na Erika Z. podal okresný prokurátor 17. júla: "Muž je obžalovaný pre prečin pytliactva. Skutkovým základom obžaloby je, že 15. októbra 2006 na rieke Laborec lovil v kaprových vodách ryby bez povolenia a zakázaným spôsobom na 18 ks udíc, kde bol pristihnutý členmi rybárskej stráže."
K dôvodom, ktoré viedli sudcu k oslobodeniu obžalovaného, sa nevedel vyjadriť: "Podľa výsledkov hlavného pojednávania sudca zrejme uveril tvrdeniu a obrane obžalovaného. Ten uvádzal, že udice síce mal vo vode nahodené, avšak bez návnady." Filičko potvrdil, že okresný prokurátor sa proti rozsudku odvolal: "Podľa neho bol dostatok dôkazov na odsudzujúci rozsudok. Vo veci bude ďalej konať Krajský súd v Košiciach."
Erik Z. vinu odmieta
Erik Z. sa preslávil najmä ako lovec sumcov. Svoje zážitky z adrenalínového športu neraz sprostredkoval čitateľom odborných rybárskych časopisov. V Prešove vlastní požičovňu rybárskych potrieb.
Obvinenie z pytliactva považuje za "absolútny nezmysel". Celý prípad aj súdne konanie sú podľa neho vykonštruované. Vidí za tým "snahu niektorých rybárov chytiť ho za každú cenu." Podľa neho mu "len závidia jeho úlovky". Tvrdí, že monitoringy rýb robia už dva roky: "Bola to oficiálna akcia. Žiadny zakázaný spôsob sme nepoužili." Podľa neho oslobodzujúci rozsudok vynesie aj krajský súd.
Reč paragrafov
§ 310
Pytliactvo
(1) Kto neoprávnene zasiahne do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva tým, že bez povolenia loví zver alebo ryby alebo loví zver alebo ryby v čase ich ochrany alebo zakázaným spôsobom, alebo kto ukryje, prechováva, alebo na seba alebo iného prevedie zver alebo ryby neoprávnene ulovené alebo nájdené, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) hromadne účinným alebo zavrhnutiahodným spôsobom,
b) v malom rozsahu, alebo
c) ako osoba, ktorá má osobitne uloženú povinnosť chrániť životné prostredie.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.