ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Mesto a urbariát si zatiaľ netľapli. Projekt rekonštrukcie Sninských rybníkov to môže blokovať. V hre sú pozemky.
SNINA. Mesto sa chce v novom roku uchádzať o grant zo štrukturálnych fondov na rekonštrukciu rekreačnej oblasti. Minulý týždeň predstavilo vizualizovaný projekt. Veľkolepé plány majú háčik. Mesto nevlastní pozemky. Ich vlastníctvo, alebo dlhodobá nájomná zmluva sú podmienkou pri získaní grantu. Spôsob, akým chce mesto situáciu vyriešiť, zatiaľ nesedí urbárskemu spoločenstvu. To má v rukách tromf - vlastní pozemky. Obe strany síce deklarujú záujem o rekonštrukciu oblasti, vzájomnú diskusiu ale vedú v citeľnom napätí.
Kroky mesta
Ešte v júli sa sninskí poslanci uzniesli, aby mesto zaslalo všetkým 505 podielovým spoluvlastníkom Lesopoľnohospodárskej urbárskej spoločnosti (LPUS) so sídlom v Snine listy. Vysvetľuje v nich, že 12. júna sa mestské zastupiteľstvo (MsZ) uznieslo na nákupe pozemkov v rekreačnej oblasti do svojho vlastníctva. Žiada ich o vyjadrenie k odpredaju svojich podielov. Do 9. októbra dostalo kladné odpovede len od 44 spoluvlastníkov. Náhradný pozemok žiadal jeden, nesúhlas vyjadrili 6. Vrátených a nedoručených žiadostí bolo 14. Ostatní nereagovali. Mesto v liste nenavrhlo orientačnú cenu za meter štvorcový. Tú určil až znalecký posudok, vypracovaný mestom. Na jeho základe poslanci schválili až 16. októbra cenu 126 korún/m2.
Výhrady urbariátu
Predseda LPUS Jozef Kovaľ pre KORZÁR uviedol, že postup mesta nebol štandardný. Urbariát sa riadi platným zákonom. Podľa neho nie je možné vyčleniť zo spoločného podielu časť parcely a odpredať ju jej majiteľom, spolupodielnikom urbariátu. Mesto malo osloviť výbor alebo valnú hromadu urbárskej spoločnosti. Tá má ako jediná v tomto smere rozhodujúce slovo. Podľa Kovaľa je podivný aj postup mesta: „Nie je bežné, ak si kupujúci dá vypracovať posudok o cene cudzieho majetku a stanoviť predávajúcemu cenu za meter štvorcový tak, ako to urobilo mesto." Podľa neho má na to nárok práve opačná - predávajúca strana. Valná hromada túto záležitosť pred časom riešila: „Podielnici si môžu meter štvorcový kúpiť za 150 korún. Pre nepodielnikov, akým je aj mesto, je to 500 korún za meter štvordcový."
Alternatíva
Podľa ceny, ktorú určil urbariát, pre mesto suma za výkup pozemkov na Sninských rybníkoch vyskočí na 15 - 20 miliónov korún! Je nepravdepodobné, že mesto na to bude mať popri plánovaných výdavkoch na cintorín a kaštieľ. Alternatívou je nájomná zmluva. Tú majú obidve strany uzavretú už teraz. Mesto za prenájom pozemkov platí urbariátu ročne 300-tisíc korún. Primátor Štefan Miľovčík na verejnej prezentácii projektu Sninských rybníkov potvrdil, že „sa o zmluve dá uvažovať." Uzavrieť by ju mohli na 15 až 30 rokov, EÚ by ju podľa neho mohla akceptovať. Kovaľ uviedol, že urbariát je ochotný uzavrieť ju aj na symbolických 99 rokov.
Zamotaný kruh
Miľovčík sa netají, že projekt má stále svoje riziká. Mesto by napríklad nemuselo zvládnuť naraz prevádzku aj platenie nájmu. Jeho cena zatiaľ nie je známa. Celý projekt aj vzájomnú dohodu mesta a urbariátu môže zablokovať aj neochota spolupodielnikov pozemky predať či prenajať. Stačí jediný z 505! Paradoxne, urbariát pri rozvoji Sninských rybníkov nič nezmôže. Budovy a bazén totiž patria mestu. Cestu zo zamotaného kruhu ukážu najbližšie rokovania.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.