LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
V spore o ťažbu perlitu pri obci Malá Bara v Trebišovskom okrese ide do tuhého.
BARA/KOŠICE. Obec sa voči určeniu dobývacieho priestoru odvolala. Protestuje aj župan Zdenko Trebuľa. Svoj protest adresoval piatim ministrom vlády SR.
O čo ide?
Začiatkom septembra Obvodný banský úrad (ObBÚ) v Košiciach vydal rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru na ťažbu perlitu len pár metrov od obce Malá Bara. Stalo sa tak napriek negatívnym stanoviskám obce a Košického samosprávneho kraja (KSK). Ťažbu neodporúčajú ani niektorí odborníci, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky a rezort pôdohospodárstva. Ministerstvo životného prostredia o možnom odpise zásob nerozhodlo. Odvoláva sa, že je to vec banského úradu.
Obec zásadne proti
Starostu Bary Alberta Csizmadiu rozhodnutie banského úradu šokovalo. O to viac, že proti ťažbe perlitu obec bojuje už roky: "Všetko sa to začalo v roku 2004, keď pozemkový úrad udelil súhlas na použitie poľnohospodárskej pôdy pre ťažbu, hoci obec bola proti. Nasledoval boj s banským úradom. Ministerstvo životného prostredia sme žiadali o tzv. odpis zásob, aby sa tu nikdy ťažiť nemohlo. Rezort reagoval, že to musí iniciovať banský úrad." Vlani spísali petíciu, v ktorej sa proti ťažbe postavilo 90 percent obyvateľov obce. Proti bol aj parlamentný výbor pre životné prostredie, ktorý tu bol.
Perlit v Tokaji?
Podľa geologického prieskumu z roku 1984 sa v kopci nad Barou nachádza ložisko perlitu v objeme viac ako 8 miliónov ton. Nad jeho zásobami je ale odpad v objeme viac ako 2 milióny metrov kubických. Nejde o pôdu, ale tvrdú vulkanickú horninu. K perlitu sa dá dostať jedine jej odstrelením. Oponenti ťažby majú za to, že to ohrozí Tokajskú vinohradnícku oblasť. "Štyridsať rokov sme bojovali o uznanie značky. Tokaj sa má zapísať do svetového dedičstva UNESCO. V územných plánoch obce aj kraja je prioritou podpora cestovného ruchu a nie ťažby," hovorí Csizmadia.
Odvolávanie sa banského úradu na verejný záujem štátu považuje za scestné: "Profit štátu z ložiska zatiaľ nie je vyčíslený. A čo je to verejný záujem? Profit úzkej skupiny ľudí a pár pracovných miest v ťažobnej spoločnosti? Cestovný ruch z dlhodobého hľadiska prinesie viac práce." Podľa Csizmadiu úrad porušil stavebný zákon. "V roku 2004, keď sa to začalo, sme ešte nový územný plán nemali. Naše trestné oznámenie na konanie úradu preto prokuratúra zamietla. Teraz ho už ale máme. Jasne hovorí, že ťažba tu plánovaná nie je."
Košický župan protestuje
Určenie dobývacieho priestoru naštartovalo košického župana Zdenka Trebuľu. Podľa neho banský úrad nerešpektovaním územných plánov obce a kraja porušil zákon. Listom žiada ministra životného prostredia Jaroslava Izáka o odpis zásob tohto ložiska. O podporu žiada ministerstvo kultúry, ktoré podalo návrh na zápis Tokaja do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a rezort pôdohospodárstva kvôli negatívnym stanoviskám k zámeru ťažby. Intervenovať bude na ministerstve výstavby kvôli nerešpektovaniu územného plánu kraja a obcí. Päticu ministerstiev uzatvára rezort hospodárstva kvôli podpore rozvoja cestovného ruchu.
Banský úrad oponuje
Predseda Obvodného banského úradu (ObBÚ) v Košiciach Dušan Čellár oponuje, že zákon neporušili: "Spis ohľadne ťažby v Bare bol dvakrát na prokuratúre. Potvrdila, že naše konanie nie je nezákonné." Zákon podľa neho porušila miestna a krajská samospráva, keď ložiská nezahrnula do svojej plánovacej dokumentácie: "Pri jej spracovaní má povinnosť prerokovať príslušné ložiská s ObBÚ. To neurobili."
Snažili sme sa získať stanovisko Zemplínskej plavebnej spoločnosti, ktorá ťažbu plánuje. Na firemnom telefóne v sídle firmy nikto nebral.
Skončí to na súde?
Rozhodnutie ObBÚ nie je právoplatné. Obec sa proti nemu ihneď odvolala. Čellár vysvetľuje, že vzhľadom na to "rozhodnúť nemôžu." V týchto dňoch uplynie 30 dní od odvolania. Podľa Čellára vec postúpia odvolaciemu orgánu Hlavnému banskému úradu v Banskej Štiavnici. Starosta obce hovorí, že sú pripravení sa svojich práv dovolať súdnou cestou: "Ak Hlavný banský úrad potvrdí rozhodnutie ObBÚ, podáme žalobu."
* * *
---Názory---
Kto je proti
n Obec Bara. Upozorňuje, že ťažba perlitu spôsobuje zvýšenú prašnosť. Ovplyvní to život obce, prvé domy začínajú len pár metrov od ložiska. Obec poukazuje aj na blízkosť Maďarska, ktoré ťažba tiež ovplyvní. Kopec, kde sa perlit nachádza, nie je v územnom pláne obce vymedzený pre ťažbu.
n Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky. Pripomína, že tokajské hony v tesnej blízkosti ložiska perlitu sú registrované vo vinohradníckom registri SR: "Keďže oblasť ťažby má zaberať plochu 22 hektárov a hĺbka ťažby by mala byť 35 metrov, ťažba môže negatívne ovplyvniť vinohrady." Vplyv sa podľa ÚKSUP-u prejaví aj v životnom prostredí, negatívne ovplyvní kvalitu šťavy a muštu či hladinu spodnej vody.
n Medzinárodná organizácia pre vinič a víno. Podľa zástupcu SR v nej Martina Bekoviča prachové častice z ťažby perlitu negatívne pôsobia na rastlinné pletivá, dochádza k obmedzeniu fotosyntézy a následnému zníženiu obsahu cukru v hrozne. Práve vysoká cukornatosť je špecifikom tokajských odrôd. Prach sa podľa jeho mienky zanesie aj do muštov pri spracovaní a zníži kvality suroviny. Pripomína aj blízkosť maďarskej časti Tokaja, kam prach pri zmene prúdenia môže zanášať.
n Košický samosprávny kraj. Územný plán kraja v Tokaji pripúšťa len podnikanie vo vinohradníctve, poľnohospodárstve a cestovnom ruchu. Postup ObBÚ je podľa župana Trebuľu "v hrubom rozpore so zákonom o územnom plánovaní a stavebnom poriadku." Územný plán je podľa neho záväzným podkladom pre rozhodovanie o určení dobývacieho priestoru.Jeho nerešpektovanie banským úradom vníma ako "vážny zásah do kompetencie samosprávneho kraja."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.