LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
TREBIŠOV/SÁROSPATAK. Hodnotenie vplyvov plánovanej tepelnej elektrárne v Trebišove na životné prostredie (EIA) ešte nie je ukončené. Najnovšie hlasné "nie" zaznieva už aj z Maďarska od ich prezidenta.
Aktuálny stav
Spracovateľa odborného posudku k EIA určili 10. augusta. Ten má do 60 dní spracovať odborný posudok. Ministerstvo životného prostredia SR do 20 dní od jeho doručenia vypracuje a predloží záverečné stanovisko. Petičný výbor si vyžiadal všetky doterajšie stanoviská dotknutých orgánov k EIA. Podľa hovorcu výboru Gejzu Goreho investíciu zamietli minimálne štyri inštitúcie.
Kto je proti
Proti je Úrad KSK: "Pripomienkuje, že elektráreň bude mať vplyv na životné prostredie susedného štátu Maďarska. Poukazuje aj na to, že to nie je v súlade s Návrhom energetickej politiky SR z januára 2006. Podľa návrhu je tepelná elektráreň na poslednom mieste v cieľoch." Proti je aj Krajský úrad životného prostredia vzhľadom na "jej negatívny dopad na životné prostredie". Rovnaký postoj zaujala Štátna ochrana prírody. Zamietavé stanovisko dalo aj mesto Trebišov.
Rozpory
Jeho zásadnou pripomienkou je okrem iného nesúlad s územným plánom mesta. Gore poukazuje aj na to, že dosiaľ sa k investícii v EIA nevyjadril rezort hospodárstva: "Sporné je už udelenie osvedčenia o súlade investície s dlhodobou koncepciou energetickej politiky." Developer projektu, spoločnosť ČES, a.s., oň žiadala dvakrát. Druhýkrát vo februári 2007, keď zvyšovala výkon kotlov na fluidné spaľovanie z 3x200 na 3x240 MW. Paroplyn na 165 MW zachovala. Pritom je jednou z podmienok udelenia osvedčenia "spoľahlivé, environmentálne prijateľné a ekonomicky efektívne zásobovanie energiou" a "znižovanie závislosti od dovozu fosílnych palív." Hovorca rezortu Branislav Zvara pre Korzár uviedol, že osvedčenie je v poriadku. Rezort je ho údajne povinný udeliť. Na adresu stanoviska uviedol: "Rezort sa k EIA nevyjadruje. Vyjadríme sa až k technickej stránke investície."
Ďalšie chybičky krásy
Ďalšie chybičky krásy má prezentácia nového energetického zdroja (NEZ) zo strany developera projektu, spoločnosť ČES, a.s. Jeho hovorkyňa Eva Sagalová sa v správe z konca septembra odvoláva na "aktuálne prijatú" Stratégiu energetickej bezpečnosti SR. "Z pripravovaných projektov je najreálnejší projekt NEZ v Trebišove," tvrdí Sagalová. Hovorca rezortu Branislav Zvara informácie dementuje: "Stratégia nie je prijatá. Ide o jej návrh, ktorý predstavil minister na verejné pripomienkovanie. To potrvá asi do novembra. Až potom sa ňou bude zaoberať vláda a pravdepodobne aj parlament." Odvolávanie na stratégiu a šírenie správ o podpore NEZ zo strany štátu je podľa neho "predčasné a nekorektné".
Pritvrdilo aj Maďarsko
Proti elektrárni vystúpil aj maďarský prezident László Sólyom. Včera o tom informovala agentúra SITA. "Región Zemplína patrí k ekologicky najohrozenejším oblastiam Slovenska," cituje prezidenta. Podľa Solyóma životné prostredie Zemplína ohrozujú tri plánované investície. Jednou je výstavba tepelnej elektrárne v Trebišove. Ako povedal, "všetky svoje možnosti ako i osobnú vážnosť zmobilizuje a využije na zamedzenie uskutočnenia tejto investície." Pripomenul, že samospráva Trebišova odmietla výstavbu, ale zo strany slovenskej vlády ešte nepadlo definitívne rozhodnutie.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.