slávnostný výstup a odmeňovanie vojakov z misie Althea v Bosne a Hercegovine. Oficiálnemu stanovisku ku kauze sa nevyhol ani minister obrany František Kašický. Podľa jeho názoru prípad vrhá zlý tieň na armádu SR ako celok. Deklaroval, že po ukončení vyšetrovania plánuje prijať tvrdé opatrenia.
Pašovaný tovar odhalili v Maďarsku
Pôvodne mali jednotky KFOR a Althea nastúpiť na odmeňovanie spolu. Minulý týždeň vo štvrtok však v kamióne s batožinou 132 vojakov z Kosova maďarskí colníci našli 450 litrov nelegálne vyváženého alkoholu a 322 kartónov cigariet. Maďarské vyšetrovacie orgány začali konať, nikoho ešte neobvinili. Ani slovenská strana zatiaľ nevie, ktorí vojaci a koľko pašovaného tovaru viezli. Tovar sa podarilo odhaliť náhodou. Kamión totiž nebol po absolvovaní kontroly srbských colníkov na hranici s Maďarskom vybavený plombou. Maďarským colníkom to bolo podozrivé, otvorili ho a pri kontrole batožiny našli spomínaný „kontraband." Preto náčelník Generálneho štábu odmeňovanie vojakov z Kosova stopol a odsunul na neurčito.
Vojaci kritizovali výstroj
Na slávnostný ceremoniál odmeňovania kvôli spomínanej kauze teda včera nastúpilo len 32 vojakov misie Althea. Minister vysoko ocenil ich prácu, ktorá „pomohla stabilite v tomto regióne." V asi polhodinovej neformálnej debate s vojakmi diskutoval o ich potrebách a skúsenostiach.
Radovan Janušek za vojakov povedal, že úlohy plnili bez väčších problémov. Zároveň ale tlmočil potrebu prispôsobiť oblečenie a výstroj tamojším podmienkam. Podľa neho by bolo dobré, keby boli na misiu vysielaní s rozmanitejším výstrojom, ktorý sa dá použiť tak v teplom, ale aj v studenom a mokrom počasí. V 40-stupňových horúčavách, kde je v aute okolo 50 stupňov, by napríklad potrebovali ľahšie oblečenie a obuv. Kanady, aj vrchné odevy má slovenská jednotka menej kvalitné, ako príslušníci iných krajín. Minister prisľúbil, že skúsenosťami a poznatkami vojakov sa bude armáda seriózne zaoberať.
Čo je Althea
Althea je tretia a najväčšia vojenská operácia, do ktorej sa Európska únia od svojho vzniku zapojila. Jej kľúčovými cieľmi je poskytnutie preventívnej ochrany a príspevok k pocitu istoty a bezpečnosti v Bosne a Hercegovine. Hlavnou úlohou Ozbrojených síl SR je stráženie, kontroly na kontrolných a prepúšťacích stanoviskách a sprevádzanie konvojov. Doteraz sa tu v polročných rotáciách obmieňal kontingent, zostavený z rôznych zložiek Ozbrojených síl SR.
Misiu tvorili len policajti
Riaditeľ Vojenskej polície plk. Dr. Stanislav Bero uviedol, že zostava, ktorá sa vrátila teraz, bola „prvou organickou jednotkou vojenskej polície v rámci všetkých misií". Pripustil, že policajti nevykonávali typicky policajnú činnosť, bola to pre nich súčasť výcviku: „Bola to jednotka, ktorá sa pripravuje na ďalšie misie. Veľmi to pomohlo, bolo vidno, ako sa zladila. V budúcnosti sa počíta s tým, že ako celok bude vyslaná na iné miesto."
Zostavy sa každého pol roka budú obmieňať - teraz na misiu Althea nastúpila opäť zmiešaná jednotka, od januára zase odídu len vojenskí policajti.
Kašický: „Bola podvedená vojenská česť"
Minister počas včerajšej návštevy vojakov neobišiel ani dôvod, kvôli ktorému vedľa jednotky Althea nestálo aj 132 vojakov z misie KFOR. Podľa neho tento prípad vrhá zlý tieň na všetkých slovenských vojakov v misiách: „Treba dbať na dodržiavanie zákonov. Bola podvedená vojenská česť a hrdosť," povedal.
Slovensko má vojakov v siedmich operáciách medzinárodného krízového manažmentu, čo je asi 530 ľudí, ďalší sú v pozorovateľských misiách: „Bude ma zaujímať, kto zanedbal svoje povinnosti a budem trvať, aby sa vyvodili príslušné opatrenia. Ideme do Prešova odmeniť tých, ktorí pomáhali pri požiari. Takéto aféry s alkoholom však hádžu zlé svetlo na tých, ktorí si svoju robotu robia dobre, poctivo a v skutočne náročných podmienkach."
Špekulovať o tom, že sa na kontraband vôbec nemuselo prísť, keby kamión mal dobrú plombu, odmietol: „To nie je o plombe. Problém je v tom, že sa tu urobila činnosť, ktorá nie je v súlade s colnými predpismi, ani v súlade so zákonmi. Toto sa jednoducho nemalo stať."
Predpisy EÚ sú podľa neho jasné a ak tovar "niekto nepreclí a takýmto spôsobom ho donesie, je to problém. Vojaci sú o tom poučení. Ak to oni alebo ich nadriadení nedodržiavajú, musia za svoje konanie niesť aj zodpovednosť. Minister sa nikdy nemôže postaviť do polohy, že bude ospravedlňovať nejaké potenciálne prešľapy ohľadne predpisov a zákonov."
Zdôraznil, že prípad bude dôsledne vyšetrený vyšetrovacou komisiou, ktorú zostavil generálny štáb OZ SR: „Zatiaľ nevieme, či ide o kolektívnu vinu, alebo vinu jednotlivcov. Uznávam prezumpciu neviny. Tí, ktorí sa neprevinili, nevylučujem, že budú vyznamenaní. Tí, ktorí sa previnili, budú postihnutí. Ako, to je na rozhodnutí náčelníka GŠ SR, ktorý musí prijať sankčné opatrenia, ako aj opatrenia preventívneho charakteru do budúcnosti."
Predbežné výsledky budú známe do 10 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.