hrádze rieky Laborec, chce použiť pri výrobe paliet a dreveného obalového materiálu v stavebníctve.
Proti výrubu stromov nič nenamieta Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p. Povodie Laborca, ktorý je vlastníkom a správcom dotknutého územia, kde sa stromy nachádzajú. Výrub by podľa vodohospodárov zabezpečil lepšie sprietočnenie vodného toku. Pracovníci Štátnej ochrany prírody (ŠOP) sú zásadne proti. Podľa nich sa týmto krokom vážne naruší jeden z najvýraznejších biokoridorov na území Východoslovenskej nížiny.
O výrub požiadal úrady Jozef Pencák zo Sečoviec. Stromy sa nachádzajú na približne 4,7-kilometrovom úseku v katastri obce Palín. Ide presne o 3 149 topoľov, ktoré lemujú ľavý breh hrádze Laborca. Podnikateľ uviedol, že vyťažené drevo chce použiť pri výrobe paliet a dreveného obalového materiálu. Viac celú záležitosť nekomentoval s tým, že si počká na stanovisko kompetentných orgánov. Predmetom jeho podnikania je výroba dýh, preglejok, drevotrieskových dosiek a drevených obalov.
Včera si miesto výrubu priamo v teréne obzreli pracovníci Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach, SVP š. p. a ŠOP správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica.
Silvester Kochan z SVP š. p. Povodie Laborca uviedol, že z vodohospodárskeho pohľadu sa podobné výruby robia kvôli sprietočneniu koryta vodných tokov, aby sa zabránilo prípadným povodňovým vlnám v nižších úsekoch toku. Z vodohospodárskeho hľadiska by podľa neho tento výrub mal pomôcť. "Musíme však rešpektovať orgány, ktoré sú príslušné vydať takéto rozhodnutie. V prípade, že by povolili holorub, tak by sme sa tomu prispôsobili, pokiaľ nie, rešpektujem aj tento stav. Všetko, čo napomôže sprietočneniu vodného toku, nám pomôže," dodal. Kochan si zatiaľ netrúfol odhadnúť, koľko z celkového počtu stromov je naozaj potrebných vyrúbať a "koľko ich je v takom ohrození, že by nám povedzme znížili prietočnosť. Predpokladám, že to, čo je v bezprostrednej blízkosti vodného toku, nám v budúcnosti môže robiť paseku".
Peter Sabo z ŠOP tvrdí, že z ekologického pohľadu ide o veľmi významnú lokalitu. "Nesúhlasíme s výrubom v požadovanom rozsahu". Navrhuje vyrúbať len stromy, ktoré sú choré, postihnuté hnilobou, s preschnutou korunou, podmytými koreňmi a výrazne naklonené do vody, kde môžu spadnúť a stať sa prekážkou. Proti výrubu je aj Spoločnosť na ochranu vtáctva. Samuel Pačenovský argumentuje, že miesto je hniezdiskom pre desiatky druhov vtákov. "Výrub by úplne zlikvidoval a prerušil ich migračný koridor".
Konečné slovo je na OÚŽP v Michalovciach, ktorý by mal v celej veci rozhodnúť do dvoch mesiacov. Dovtedy sa musia vodohospodári a ochranári dohodnúť a označiť stromy, ktoré je skutočne potrebné vyrúbať. "Na základe vyznačenia a určenia presného počtu bude vydané rozhodnutie na výrub stromov," uviedla Zuzana Polláková odboru ochrany prírody a krajiny OÚŽP. K samotnému výrubu označených stromov môže podľa nej dôjsť až po ukončení vegetačného obdobia, teda začiatkom októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.