cukrovaru. Stretnutie sa nieslo v napätej atmosfére. Členovia výboru po prečítaní stanoviska sálu opustili. Vo voľnej diskusii potom vystúpili okrem primátora Vladimíra Anďala aj niektorí poslanci a občania. Ich názory na elektráreň, jej umiestnenie, spôsob informovania o nej, aj na petíciu samotnú sa diametrálne líšia.
Primátor mesta vyzval petičný výbor na rokovanie minulý piatok. Pozvánky na utorok ráno jeho členom doručila mestská polícia. Včerajšie stretnutie otvoril zopakovaním stanoviska vedenia mesta, že „nemá žiadnu žiadosť, nemá žiadne relevantné informácie" k plánovanej investícii. Petičný výbor označil za „záujmovú skupinu." Nepozdáva sa mu, že by takéto skupiny mali rozhodovať o tom, aké investície do mesta prídu. Následne požiadal petičný výbor, aby uviedol „koho zastupuje" a ako prišiel na to, že poslanci alebo primátor chcú nejakým spôsobom ohroziť zdravie občanov: „Za to nikto nezdvihne ruku. Ale budeme konať vtedy, keď budeme mať dosť informácií." Primátor argumentoval rozhovormi s predstaviteľmi parlamentu a vlády. Tí podľa neho tiež „o ničom nevedeli."
Petičný výbor následne opustil miestnosť. Predtým jeho člen Gejza Gore prečítal stanovisko. Podľa neho sa výbor „dištancuje od všetkých aktivít, ktoré nesúvisia s petíciou. Jediným účelom petície je dať priestor občanom sa slobodne vyjadriť k umiestneniu elektrárne." Svoj odchod členovia výboru odôvodnili krátkosťou času na prípravu. Gore ospravedlnil ostatných, ktorí nemohli prísť. Prízvukoval, že podobné stretnutie je dobrá myšlienka, ak bude „realizovaná v čase a priestore, ktorý umožní širokému okruhu občanov zúčastniť sa verejnej diskusie."
Po odchode sa diskutujúci vyjadrili, že odchod výboru „nie je fér." Viceprimátor Ľubomír Cibere povedal, že „šíri na adresu mestského úradu a primátora rôzne vyjadrenia." Dodal, že „čakáme na vyhodnotenie EIA aj s pripomienkami." Podľa jeho slov „budú verejné zhromaždenia, kde bude aj investor."
Primátor mesta kritizoval spôsob, akým výbor zbiera podpisy. Podľa jeho informácií občanov ovplyvňuje informáciami typu, že „sa na ich hlavy bude sypať popolček a síra." Podľa jeho názoru to hraničí s trestným činom šírenia poplašnej správy.
Riaditeľ cirkevného učilišťa J. Volčko povedal, že aj jeho oslovili, ale „nepodpísal". Podľa neho podpisy zbierali aj v ich škole. Poslanec Jozef Čičatko (Smer-SD) uviedol, že jeho dcéra mu naznačila, že študenti petíciu podpísali pod nátlakom.
Podnikateľ Ľubomír Bula vedenie mesta upozornil, že v petícii nejde o zavrhnutie investície, ale o jej umiestnenie. Zbytočné napätie a fámy podľa neho vznikajú kvôli „nedostatku informácií." Postoj mesta označil ako „lavírovanie", ktorému nerozumie: „Tvrdím, že keď mesto povie svoje zásadné áno alebo nie, už bude neskoro." Anton Václavský oponoval, že petícií zažil za 47 rokov praxe v Trebišove dosť, ale „stretli sme sa a vysvetlili sme si to." Podľa neho, ako zástupcu staršej generácie, je dobré, že niečo do mesta príde: „Držím palce, aby to bolo čím skôr."
O stanovisko k diskusii „o nás bez nás" sme požiadali Gejzu Goreho z petičného výboru: „K invektívam na našu adresu sa nebudeme vyjadrovať, lebo to nemá zmysel. To, o čo v petícii ide, je jasné z jej textu a upozornili sme na to aj pána primátora.." Podľa jeho slov je aktuálne na petícii 3 500 podpisov a „stále pokračuje."
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.