vyše 35-tisícami obyvateľov schválili pre podporu cirkví na území mesta na tento rok 500-tisíc korún. Poslanci mesta Snina, s vyše 21-tisíc obyvateľmi, schválili finančnú dotáciu mesta pre farnosti na jeho území vo výške 1,9 milióna korún. Použili pritom nový kľúč prerozdelenia financií
V minulom roku prerozdelilo mesto Snina pre činnosť cirkví na území mesta 400-tisíc korún a o 100-tisíc navýšilo rozpočet v položke transfery pre náboženské a iné spoločenské služby. Na poslednom zasadnutí MsZ, ktoré bolo 24. mája novozvolení poslanci schválili prerozdelenie dotácií podľa nového kľúča. Ten navrhol primátor Stefan Miľovčík. Na hlavu každého veriaceho v meste pripadlo podľa kľúča 100 korún. Mesto sčítalo veriacich tak, že došlo k číslu 19-tisíc. To vytvorilo sumu 1,9 milióna korún, ktorá sa tak prerozdelila mestským farnostiam. Najväčšiu čiastku, 850-tisíc, dostane rímskokatolícka farnosť Povýšenie sv. kríža. Využije ju na vymaľovanie a vitráž okien.
"Rekonštrukcia kostola, ktorý je dominantou mesta by ho mala zveľadiť nielen pre Sninčanov, ale aj pre návštevníkov mesta, ktorí ho navštevujú ako významnú kultúrnu a historickú pamiatku", hovorí zástupca primátora Ján Čop. Pridelené dotácie dalšie farnosti rovnako využijú na rekonštrukčné práce v kostoloch. Rímskokatolícka farnosť Božieho milosrdenstva na nich použije pridelených 350-tisíc, geckokatolícka farnosť Matky ustavičnej pomoci 210-tisíc. Gréckokatolícka farnosť na Brehoch použije 200-tisíc na výstavbu nového kostola. Z pridelených 290-tisíc korún zakúpi farnosť právoslavnej cirkvi budovu, v ktorej plánuje zriadiť chrám.
Počas rokovania bola zaujímavá pripomienka poslankyne Ivety Bžánovej (NeKa), ktorá si zo svojej cesty na Ukrajinu priniesla postreh: "V bohatej dedine majú len jeden kostol, v ktorom sa na bohoslužbách striedajú veriaci viacerých vierovyznaní a spoločne ho zveľadujú. V Snine máme päť kostolov, budúci rok bude o jeden chrám viac. Požiadavky na ich rekonštrukciu tak môžu v budúcnosti enormne narastať."
Spolu s poslancami Rehákovou, Balogom a Lukšom predložili poslancom návrh, aby sa 100 korún na hlavu obyvateľov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu vierovyznaniu a kostoly nenavštevujú, mohlo použiť a výslednou sumou 300 tisíc prispieť, do verejnej zbierky na zakúpenie CT prístroja pre sninskú nemocnicu. Poslanci tento návrh schválili.
V Humennom pri prerozdeľovaní príspevku cirkvám pokračujú v zaužívanom spôsobe. V rámci rozpočtu mesta sa na tento účel schválilo 500-tisíc korún. "Peniaze prerozdeľujú a schvaľujú poslanci s tým, že podľa platného VZN mesta je najvyššia suma príspevku na farnosť vo výške 80-tisíc korún", hovorí primátor Humenného Vladimír Kostilník. Uvádza, že z poskytnutého príspevku farnosti zveľadujú, udržiavajú, alebo čiastočne rekonštruujú kostoly a ich okolie.
Na území tohto mesta sú tri rímskokatolícke farnosti, ktoré v tomto roku dostanú po 80-tisíc korún. Z troch gréckokatolíckych farností dostanú dve po 60-tisíc a jedna 50-tisíc korún. Pravoslávna cirkev získa v príspevku 50-tisíc a reformovaná kresťanská cirkev 40-tisíc korún. U humenských poslancov rozhoduje v prvom rade veľkosť fár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.