400 hektárov. Je to výsledok trojročnej spolupráce lesníkov a ochranárov v záujme zachovania charakteru jedinečného územia. Slávnostný akt, spojený s osadením aktualizovanej infotabule, absolvovali všetky inštitúcie, zainteresované do rozšírenia. Konal sa v piatok.
NPR Kyjovský prales sa nachádza vo vojenskom obvode Valaškovce v pohorí Vihorlatu v okrese Humenné. S pôvodnou rozlohou zhruba 53 hektárov ho za NPR vyhlásili v roku 1974. Na tomto území následne pozastavili ťažbu a nesmeli sa tu robiť žiadne zásahy do lesného ekosystému. Odborné výskumy tu potvrdili výskyt chránených rastlín a živočíchov, ktoré sú viazané len na lesy pralesovitého charakteru. Ochranári a lesníci prales sledovali a učili sa od samotnej prírody, aby jej princípy mohli aplikovať do spôsobov hospodárenia s lesmi.
Nedostupný terén okolo srdca Kyjovského pralesa a jeho situovanie do územia vojenských lesov čiastočne obmedzili hospodárenie v jeho priľahlých častiach. Dôsledkom bolo, že lesy okolo rezervácie sa zachovali v stave, ktorý má pralesovitý charakter. Svojou štruktúrou, zložením drevín, vzhľadom a funkčnosťou sa stali veľmi cennými, na čo sústavne upozorňovala štátna ochrana prírody. To bolo podnetom pre Lesoochranárske združenie (LZ) VLK Východné Karpaty. Pred tromi rokmi odštartovalo aktivity, vedúce k spoločnej diskusii vlastníkov, správcov lesa, štátnej ochrany prírody a samotných lesoochranárov. Myšlienkou rozšírenia NPR sa začalo zaoberať aj Ministerstvo obrany SR, ktoré vlastní priľahlé hektáre s jedinečným lesom, aj jeho správca - Vojenské lesy a majetky.
VLK sa snažil najmä o zaangažovanie pracovníkov Ministerstva životného prostredia SR a štátnych ochranárov Regionálneho centra ochrany prírody a CHKO Vihorlat. Vo februári 2007 s platnosťou od 1. marca sa vďaka tomu pôvodné územie prírodnej rezervácie Kyjovský prales rozšírilo na 400 hektárov. "Je to dôkaz, že lesníci a ochranári vedia diskutovať a dohodnúť sa," hovorí Rastislav Mičaník z LZ VLK Východné Karpaty.
Kyjovský prales je podľa ochranárov aj horúcim kandidátom na zápis do svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské pralesy. "Nachádzajú sa v ňom 350-ročné buky, ktoré nikde inde nerastú. V ich bútľavých vyhnitých dutinách žijú aj najrozličnejšie živočíšne druhy od hmyzu až po netopiere a sovy", hovorí Viliam Bartuš z LZ VLK.
Ochranári priznávajú, že cieľom rozšírenia nebolo zatraktívnenie rezervácie pre turistov. Režim územia je predovšetkým ústretový voči prírode a jeho cieľom je stabilizácia krajiny. V Kyjovskom pralese naďalej platí prísny zákaz vstupu. Akýkoľvek pohyb je možný len na základe špeciálneho povolenia správcu okolitých vojenských lesov a pracovníkov štátnej ochrany prírody. Tí budú v najbližších týždňoch označovať územie rezervácie po jej obvode v teréne značkami, štátnymi znakmi a informačnými tabuľami.
Piatkové slávnostné vyhlásenie rozšírenia rezervácie prinieslo so sebou aj symbolický krst. Krstným otcom Kyjovského pralesa sa stal lesník Štefan Duda z Vinného, ktorý je už roky správcom daného úseku Vojenských lesov a majetkov Kamenica nad Cirochou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.