Vihorlatskou knižnicou a ďalších knižníc a osvetových centier v kraji. Na nezmyselnosť takéhoto kroku poukázal na pracovnom výjazde, ktorý bol včera v Humennom a vyvrcholil v Domove sociálnych služieb v Kalinove.
„Aj keď som bol v minulosti presvedčený, že by bolo možné zrušiť tieto inštitúcie a vytvoriť z nich jedno kultúrne centrum, teraz, keď som si ich dopodrobna prešiel vo Vranove a v Humennom, si nemyslím, že by malo dôjsť k ich zlúčeniu," povedal Peter Chudík.
Počas skúmania problematiky dospel k záveru, že nie je možné spojiť osvetové stredisko a knižnicu do jednej budovy, pretože ich činnosti sú úplne odlišné. Stotožnil sa tak aj s názorom riaditeľov osvetových stredísk, ktorí sa nedávno stretli v Prešove. "Zrušením osvetových stredísk by došlo k postupnému zániku kultúry na dedinách, kde odborne pôsobia osvetoví pracovníci," povedal Ján Duplák, riaditeľ Vihorlatského osvetového strediska.
Takýto krok by bol aj podľa Chudíka nevhodný voči polovici obyvateľov PSK, ktorí žijú na dedinách. „Ide zhruba o štyristotisíc obyvateľov kraja." Navyše vysoko hodnotí prínos činnosti osvetových centier, ktoré sú pre Slovensko špecifické a Európa ich nemá. Osvetové strediská dedinám pomáhajú. "Prečo by sme ich mali rušiť?" opýtal sa. Tomáš Leňo, riaditeľ Vihorlatskej knižnice, zdôraznil, že takisto "nie je reálne, aby sa ku knižnici pričlenila iná kultúrna inštitúcia."
Podľa Chudíka by zlúčenie prinieslo len zníženie počtu technicko-hospodárskych pracovníkov. "Pri 3,6-miliardovom rozpočte by sa znížením ich počtu ušetrili ročne len 4 až 5 miliónov korún." To za riešenie a úsporné opatrenie nepokladá.
Je rozhodnutý zasadiť sa za zachovanie samostatnosti inštitúcií a úsporu financií dosiahnuť napríklad aj šetrením nákladov na energie. Podporí preto projekty, ktoré sa zasadia za výmenu nevhodných častí budov, cez ktoré dochádza napr. k úniku tepla. Rovnako bude nutné neustále prehodnocovať nakladanie s pridelenými financiami a účelne ich využívať.
Podľa navrhovaných zmien by malo dôjsť k prepočítavaniu pridelených peňazí „na hlavu obyvateľstva", z čoho vyplýva, že pri takomto spôsobe by Prešov a Poprad dostali na činnosť navrhovaných kultúrnych centier viac a ostatní menej. „Takto sa ale počítať nedá," hovorí Chudík. Ak by sa na takomto spôsobe uzniesli poslanci PSK, „takéto uznesenie nepodpíšem a ak by ho schválili aj druhýkrát, neuvediem ho do praxe", hovorí župan a dodáva: „Ja som už rozhodnutý."
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.